субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан умро српски краљ Стефан Твртко Котроманић, рођени Светолик Радовановић и Акира Куросава, Мусолини основао Фашистичку партију, Слободан Милошевић одбио мировни план за размештање страних трупа на КиМ
Хроника

На данашњи дан умро српски краљ Стефан Твртко Котроманић, рођени Светолик Радовановић и Акира Куросава, Мусолини основао Фашистичку партију, Слободан Милошевић одбио мировни план за размештање страних трупа на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. март 2017.

На данашњи дан 1391. године умро је српски краљ Стефан Твртко I Котроманић. Као бан средњовековне српске државе Босне од 1353, Твртко је успешно ратовао са Угрима, угушио побуну властеле и проширио територију на рачун Николе Алтомановића. Након што је од Балшића преузео старе српске земље Хум, Травунију и Зету, 1377. године Твртко се прогласио за краља Срба.

Најмоћнији српски владар тог времена крунисан је у манастиру Милешеви над гробом Светог Саве, узевши титулу краља Срба и Босне, Поморја и Западних страна. Проширио је државу на северну Далмацију и данашњу Босанску Крајину, где је насељавао православне хришћане. У бици на Косову пољу 1389. Твртко шаље у помоћ кнезу Лазару један део војске предвођен војводом Влатком Вуковићем, победником у бици код Билеће. Твртко је заслужан за ширење православне вере на Запад и под његовом влашћу подигнути су бројни православни манастири и цркве у Далмацији и Крајини. Његовом смрћу окончано је ширење средњовековне Босне. 

 1999 - Председник СР Југославије Слободан Милошевић одбио је, након вишедневних преговора с међународним посредницима, укључујући и специјалног изасланика САД Ричарда Холбрука, мировни план за Косово и размештање страних трупа у покрајини. Генерални секретар НАТО-а је потом активирао наредбу о отпочињању ваздушних удара на СР Југославију, који су почели наредног дана. 

809 - Умро је багдадски калиф Харун ал-Рашид (Харун Праведни). Током владавине од 786. до 809. успешно је ратовао против Византије и Хазара, размењивао је посланице и дарове с Карлом Великим и одржавао дипломатске односе с Кином. Његов лик идеализиован је у арапској народној поезији и "Причама из хиљаду и једне ноћи". 

1765 - Британски парламент донео је Закон о таксама, намећући дажбине и америчким колонијама. 

1801 - У завери дворских официра убијен је руски цар Павле I Петрович Романов. Наследио га је син Александар I. 

1842 - Умро је француски писац Анри Бејл Стендал, зачетник велике епохе француског реализма и један од твораца реалистичког и психолошког романа ("Црвено и црно", "Пармски картузијански манастир", "Лисјен Левен"). 

1861 - Уједињена Италија формирала је прву владу, а први премијер постао је гроф Камило Бенсо ди Кавур (Цамилло, Цавоур), истакнути борац за уједињење Италије. 

1863 - Рођен је српски геолог Светолик Радовановић, члан Српске краљевске академије, професор Универзитета у Београду, први министар привреде у Србији. Реформисао је српско рударско и шумарско законодавство, а 1892. је с геологом Јованом Жујовићем основао Српско геолошко друштво. 

1903 - У демонстрацијама око 5.000 студената, ђака и радника против апсолутистичког режима српског краља Александра Обреновића, које су организовали студенти-социјалисти Димитрије Туцовић и Триша Кецлеровић, у Београду је у сукобу с полицијом погинуло пет, а рањено шест људи. Ухапшено је више од 120 демонстраната, против 27 подигнута је оптужница, а Туцовић и Кецлеровић су морали да емигрирају. 

1910 - Рођен је јапански филмски режисер Акира Куросава, који је прославио јапанску кинематографију, једини режисер добитник два Оскара за најбољи инострани филм ("Рашомон", "Седам самураја", "Крвави престо", "Кагемуша"). 

1912 - Рођен је немачки инжењер Вернер фон Браун, конструктор ракетних пројектила "Фау-1" и "Фау-2", којима је у Другом светском рату бомбардована Велика Британија. После рата емигрирао је у САД, где је руководио производњом ракетних пројектила "Редстоун" и "Јупитер Ц", којим је 1958. лансиран први амерички вештачки сателит "Експлорер-1". 

1918 - Гигантски немачки топ "Велика Берта" је у Првом светском рату бомбардовао Париз с више од сто километара раздаљине. 

1919 - Бенито Мусолини основао је у Милану Фашистичку партију. 

1945 - Почела је Битка на Рајни у Другом светском рату, између савезника и Немачке, завршена у априлу победом савезничких снага. 

1950 - Ступила је на снага Конвенција о оснивању Светске метеоролошке организације и тај дан се обележава као Светски метеоролошки дан. 

1953 - Умро је српски вајар Ђорђе Јовановић, члан Српске академије наука и уметности, професор и директор Уметничке школе у Београду, творац биста многих државника, војсковођа, научника, уметника и више јавних споменика. 

1956 - Пакистан је према новом уставу постао Исламска Република. 

1966 - Кантерберијски надбискуп састао се у Риму с папом. То је био први сусрет два црквена поглавара од оснивања Англиканске цркве пре 400 година. 

1983 - Умро је др Барни Кларк, први човек којем је уграђено вештачко срце. Кларк је с вештачким срцем живео 112 дана. 

1994 - Председнички кандидат владајуће Револуционарне институционалне партије Мексика Луис Доналдо Колосио убијен је на предизборном митингу у Тихуани. 

2001 - Након 15-годишње мисије у свемиру, руска свемирска станица "Мир", која је својевремено Русији донела статус "свемирске силе" уништена је потапањем у Тихом океану. 
2003 - На референдуму преко 92 одсто грађана Словеније изјаснило се за улазак те земље у Европску унију. 

2006 - Јужноафриканац Мајк (Мике) Хорн и Норвежанин Борг (Борге) Оусланд први су људи који су скијама прешли преко замрзнутог Арктичког океана, чиме су окончали експедицију дугу 1000 км - од северног Сибира до Северног пола. 

2010 - Председник САД Барак Обама (Барацк) потписао је историјски закон о здравственој заштити која се проширује на десетине милиона Американаца и којим се спречавају злоупотребе осигуравајућих компанија. 

2011 - Умрла је америчка глумица и једна од највећих холивудских звезда Елизабет Тејлор (Елизабетх Таyлор). Добитница је два Оскара за улоге у филмовима "Ко се боји Вирџиније Вулф" и "Буттерфилед 8", а запажене улоге остварила је и у филмовима "Мачка на усијаном лименом крову", "Клеопатра", "Див", "Леси се враћа кући". 

2014 - Умро је Адолф Суарес први демократски изабран премијер Шпаније 1977. после готово четири деценије фашистичке диктатуре Франциска Франка.

(Б92-НСПМ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер