четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан умро краљ Милутин; Рођен Јозеф Гебелс; 1918. хрватски сабор прогласио отцепљење Хрватске, Славоније и Далмације од Хабзбуршке монархије; Турска проглашена републиком
Хроника

На данашњи дан умро краљ Милутин; Рођен Јозеф Гебелс; 1918. хрватски сабор прогласио отцепљење Хрватске, Славоније и Далмације од Хабзбуршке монархије; Турска проглашена републиком

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. октобар 2020.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1321. године умро је српски краљ Милутин, који је Србију учинио најмоћнијом државом на Југоистоку Европе, што је његовом унуку Душану омогућило да настави експанзију и створи српско царство. На Сабору у Дежеву 1282, престо му је на основу споразума, уступио старији брат Драгутин, који је задржао северне крајеве Србије. Освојио је знатан део византијске територије и потом пренео престоницу у Скопље. Непријатељства с Византијом обуставио је 1299. када се оженио византијском принцезом Симонидом. Богати рудници сребра доносили су му обилна средства, што је, између осталог, омогућило и велику градитељску активност широм Србије (Грачаница, Студеница, Бањска, Нагоричино и др). По предању подигао је 40 храмова, између осталих, по један у Барију (Италија) и Јерусалиму.

Данас је четвртак, 29. октобар, 303. дан 2020. До краја године има 63 дана.

1507 - Рођен је шпански војсковођа Фернандо Алварес де Толедо Алба, који је као намесник Низоземске (Холандија) терором изазвао 1565. рат за ослобођење, окончан 1581. отцепљењем од Шпаније. Освојио је 1581. Португал и припојио га поседима шпанске круне.

1811 - Рођен је француски социјалиста-утописта Жан Жозеф Шарл Луј Блан, који је тврдио да социјалистичко друштво може бити створено мирним путем, уз помоћ државе, оснивањем "задружних радионица" и земљорадничких комуна. Дела: "Организација рада", "Историја десет година, 1830-1840.", "Историја Француске револуције".

1814 - Први парни ратни брод "Фултон", који је конструисао Роберт Фултон, испловио је из Њујоршке луке.

1888 - У Цариграду је потписана Конвенција о Суецком каналу, према којој "Канал треба да буде слободан и отворен за све трговачке и ратне бродове без обзира на заставу, како за време рата тако и у миру". То је поштовано, осим у рату, кад је Канал затваран за непријатеље Велике Британије, тада "тутора" Египта који је само формално био саставни део Турске.

1889 - Умро је руски писац, књижевни критичар и естетичар Николај Гаврилович Чернишевски, који је створио сопствени естетички систем и снажно утицао на руску књижевност у 19. веку. Због пропагирања идеја сељачке револуције и утопијског социјализма прогнан је у Сибир. У дисертацији "Естетички однос уметности према стварности" инсистирао је на друштвеној улози књижевности, не занемарујући притом анализу уметничких елемената књижевног дела. У роману "Шта да се ради" је ватрено пропагирао социјалистичко-утопијске погледе на проблеме брака, породице, еманципације жене и друштвених идеала. Остала дела: "Огледи о Гогољевом периоду руске књижевности", "Књижевно-критички чланци", "Рус на рандевуу".

1897 - Рођен је немачки ратни злочинац Јозеф Гебелс, министар пропаганде Трећег рајха.

1910 - Рођен је енглески филозоф Џулс Алфред Ејер, чија је књига "Језик, истина и логика" својеврстан манифест логичког позитивизма. Остала дела: "Заснивање емпиријског знања", "Проблем сазнања", "Појам особе".

1911 - Умро је амерички новинар мађарског порекла Џозеф Пулицер, зачетник "жуте штампе", из чије се фондације сваке године додељује "Пулицерова награда" за новинарство, карикатуру, америчку историју, поезију, драму, роман и музику. Емигрирао је млад у САД, учествовао у Америчком грађанском рату и биран је у Конгрес. Био је власник листова "Врлд" и "Ивнинг Врлд" у Њујорку и "Пост-Диспеч" у Сент Луису. На Колумбија универзитету основао је 1903. прву новинарску школу.

1918 - Хрватски сабор је после распада Аустро-Угарске у Првом светском рату прогласио отцепљење Хрватске, Славоније и Далмације од Хабзбуршке монархије ради прикључења Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, што је пропраћено великом манифестацијом испред зграде Сабора у Загребу.

1923 - Турска је проглашена републиком, а генерал Мустафа Кемал Ататурк постао је први председник Републике Турске. Звање Ататурк - отац Турака, Кемал је добио од Скупштине Турске битно доцније 1930.

1929 - Крах Њујоршке берзе, познат као "црни уторак", означио је почетак велике кризе америчке привреде током које су пале под стечај многе крупне банке и најмоћније компаније, а хиљаде ситних пословних људи дословно је остало без ичега. Било је то време честих самоубистава пословних људи и општег безнађа.

Индустријска производња пала је у развијеним земљама на ниво с почетка века, а без посла је остало 26 милиона људи.

1936 - У првом војном удару у арапском свету, генерал Бакр Сидки оборио је ирачку владу.

1950 - Умро је шведски краљ Густав V , који је током владавине од 1907. до смрти успешно обезбедио неутрални статус Шведске током оба светска рата.

1956 - Искористивши француско-британски напад на Египат, израелска армија је продрла на Синај и брзо поразила слабе египатске снаге. Рат који су две западне земље повеле ради заштите политичких и економских интереса на Суецу завршен је почетком новембра, после интервенције УН и оштрих упозорења Совјетског Савеза и САД.

1957 - Диктатор Фулхенсио Батиста суспендовао је кубански устав.

1962 - САД су обуставиле поморску блокаду Кубе на захтев генералног секретара УН У Танта. САД су блокирале Кубу због инсталирања совјетског ракетног оружја на острву, чиме је изазвана Карипска криза, окончана претходног дана споразумом америчког и совјетског лидера Џона Кенедија и Никите Хрушчова о повлачењу ракета и обустави блокаде.

1964 - Уједињена Република Тангањика и Занзибар променила је назив у Танзанија.

1977 - Умро је српски глумац Радомир-Раша Плаовић, један од најзначајнијих карактерних глумаца српског позоришта 20.века, који је између два светска рата утицао на развитак позоришта у правцу модернијег израза. Био је режисер и првак драме Народног позоришта у Београду. Први је адаптирао и режирао на професионалној сцени "Горски вијенац" Петра II Петровића Његоша.

Бавио се и педагошким радом и написао неколико уџбеника за глуму и режију и позоришне комаде "Цар Давид", а с Миланом Ђоковићем "Вода са планине", "Растанак на мосту".

1996 - У Бечу је одржана аукција око 8.000 слика, скулптура и осталих уметничких дела које су од аустријских Јевреја у Другом светском рату отели аустријски и немачки нацисти, а приход је намењен људима који су преживели холокауст.

1998 - Ветеран америчке астронаутике Џон Глен је у 77. години живота спејс шатлом "Дискавери" поново полетео у космос, 36 година после његове прве космичке мисије.

2002 - Државни тужилац подигао је оптужницу због изборне преваре против председника Никарагве Енрикеа Боланоса и потпредседника Хосеа Риса, што је први случај у историји те централноамеричке земље да је кривично дело стављено на терет шефа државе за време трајања његовог мандата.

2002 - У пожару у петоспратном међународном трговинском центру у највећем вијетнамском граду Хо Ши Мин (бивши Сајгон) погинула је 61 особа.

2004 - Председници држава или влада и министри спољних послова 25 земаља чланица Европске уније потписали су у Риму Устав ЕУ, који је требало да, у року од две године, ратификују све земље чланице ЕУ.

2005 - У три истовремене експлозије на пијацама у Њу Делхију погинуле су 62 особе, а повређено је преко 200 људи.

2006 - Приликом пада нигеријског авиона са више од 114 путника и чланова посаде који се срушио недуго после полетања са аеродрома у Абуџи, главном граду Нигерије, преживело је 9 особа.

Међу погинулима налазио се и духовни лидер муслимана у тој земљи Мухамаду Макидо, султан северне државе Сокото, његов син, као и син бившег председника Нигерије Шехуа Шагарија, који се на власти налазио од 1979-1983.

2010 - Преминуо је Војислав Кораћ српски историчар архитектуре, члан САНУ. Студије архитектуре похађао је у Прагу и потом у Београду. Предавао је историју архитектуре а највише се бавио историјом уметности, византологијом, историјом српске средњовековне архитектуре, средњовековном археологијом. Био је председник Међуодељенског одбора САНУ за мултидисциплинарно проучавање споменика средњовековне архитектуре, а од 1997. водио је Хиландарски одбор САНУ и уређивао Хиландарски зборник.

2013 - Отворен је железнички тунел испод Босфорског мореуза, прва подводна веза између два континента, дужине 13,6 километара, од чега 1,4 километра испод Босфора. Грађевински подухват, у Анкари назван "пројекат века", повезује европску и азијску страну Истанбула и коштао је око три милијарде евра.

2015 - Преминуо је Ранко Жеравица, кошаракашки тренер. С њим на челу репрезентација Југославије освојила је Светско првенство 1970. у Љубљани, Олимпијске игре у Москви 1980, као и сребрне медаље на Олимпијским игарама 1968. у Мексику, Светском првенству 1967. у Уругвају и првенствима Европе у Италији 1969. и Немачкој 1971.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер