петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Умро Енвер Хоџа; 1945. Јосип Броз Тито у Москви потписао уговор о пријатељству Југославије и СССР; Убијени Радован Стојичић Баџа и Славко Ћурувија; Почело суђење Адолфу Ајхману
Хроника

На данашњи дан: Умро Енвер Хоџа; 1945. Јосип Броз Тито у Москви потписао уговор о пријатељству Југославије и СССР; Убијени Радован Стојичић Баџа и Славко Ћурувија; Почело суђење Адолфу Ајхману

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. април 2019.

На данашњи дан 1977. године умро је француски писац Жак Анри Мари Превер, назван "песник Париза". Почео је под утицајем надреалиста, али је временом изградио оригиналан израз једноставне и сажете форме. Његову поезију карактерише револт, цинизам, исмевање ауторитета. Написао је више поетских сценарија, можда најлепших у француској кинематографији, за филмове режисера Марсела Карнеа "Обала у магли", "Хотел Север", "Дан се рађа", "Љубавници из Вероне", "Деца раја", "Врата ноћи". Дела: збирке песама "Речи", "Велики пролећни бал", "Киша и лепо време".

1514 - Умро је италијански архитекта Донато Браманте, који је снажно утицао на ренесансну архитектуру. Пројектовао је бројне грађевине и реконструисао цркву Светог Петра у Ватикану.

1689 - Крунисан је енглески краљевски пар Вилијам III Орански и Мери II, после збацивања последњег краља из династије Стјуарт Џејмса II у "Славној револуцији" 1688. Мери II је кћерка Џејмса II, али је одбацила непопуларну очеву римокатоличку политику и снажно подржала Англиканску цркву. Током њихове владавине у Енглеској је учвршћен парламентаризам.

1713 - Потписан је Утрехтски мир између Британије, Португала, Пруске, Сардинске краљевине (Пијемонт), Француске, Холандије и Шпаније, којим је окончан Рат за шпанско наслеђе. Шпанија је приморана да Британији уступи Гибралтар, Аустрији данашњу Белгију, Милано и јужну Италију (Напуљско краљевство), а Пијемонту средоземно острво Сардинију. На престо Шпаније доведена је нова владарска породица Бурбона (француског порекла), која шпанским краљевством влада и данас.

1755 - Рођен је енглески хирург и палеонтолог Џејмс Паркинсон, који је открио и описао нервну болест екстрапирамидалног система названу према њему. Први је описао апендицитис (запаљење слепог црева), објавио је више радова из медицине и палеонтолошко дело "Органски остаци ранијег света".

1772 - Рођен је шпански писац Мануел Хосе Кинтана, заљубљеник у класику и писац поезије са пролиберарном оријентацијом. Био је секретар побуњеничког покрета за независност у време владавине Шпанијом Наполеона И од 1808. до 1814. Дела: поетска "Ода Шпанији", "Ода Падиљи", "Ода штампарији", драме "Пелајо", "Војвода од Висеа", историјско дело "Животи славних Шпанаца", критика "Правила драме".

1814 - Француски цар Наполеон I абдицирао је после пораза у Русији, пада Париза и изгубљених битака код Лајпцига и Тулуза, после чега је прогнан на средоземно острво Елба, мада му је и даље формално признавана титула (као владар Елбе).

1842 - Београдски трговци браћа Герман окончали су градњу "прве српске лађе" - "Књаз Михаило". Био је то почетак нове српске речне флотиле. Интересантно је да је српска речна флота пловила под поморском заставом Србије. Мајстори из Цариграда почели су градњу 1840. у Брзој Паланци на Дунаву. Брод је могао да се користи и у војне сврхе - на њему је било места за 18 топова.

1884 - Умро је енглески писац Чарлс Рид, чији је обимни историјски роман "Манастир и огњиште" надахнут списима и животом холандског хуманисте Еразма Ротердамског. Написао је више романа са јасном поруком, у којима је подвргао оштрој критици енглески казнени систем и злоупотребе у лудницама. Остала дела: романи "Никад није исувише касно", "У готову", "Грифит Гонт".

1919 - Почела је да ради Међународна организација рада са средиштем у Женеви, која је после стварања УН постала једна од специјализованих агенција светске организације.

1945 - У Москви је у Другом светском рату Јосип Броз потписао Уговор о пријатељству, узајамној помоћи и сарадњи Југославије и Совјетског Савеза. Била је то прва његова службена посета једној савезничкој земљи после формирања привремене Владе Демократске Федеративне Југославије и међународног признања комунистичке власти у Југославији.

1961 - Пред израелским судом у Јерусалиму почело је суђење аустријском нацисти Адолфу Ајхману, шефу одељења у Гестапоу за уништење Јевреја и за немачке логоре у Другом светском рату.

1977 - Умро је француски писац Жак Анри Мари Превер, назван "песник Париза". Почео је под утицајем надреалиста, али је временом изградио оригиналан израз једноставне и сажете форме. Његову поезију карактерише револт, цинизам, исмевање ауторитета. Написао је више поетских сценарија, можда најлепших у француској кинематографији, за филмове режисера Марсела Карнеа "Обала у магли", "Хотел Север", "Дан се рађа", "Љубавници из Вероне", "Деца раја", "Врата ноћи". Дела: збирке песама "Речи", "Велики пролећни бал", "Киша и лепо време".

1979 - У главни град Уганде Кампалу ушле су снаге побуњеника као и трупе суседне Танзаније, приморавши Идија Амина да после осам година диктаторске владавине побегне у Либију.

1985 - Умро је Енвер Хоџа, шеф владајуће "Партије рада Албаније" од 1948. до смрти 1985. Између два светска рата био је секретар посланства Албаније у Бриселу. Један је од оснивача Комунистичке партије Албаније 1941. Подржавао је политику Информбироа од 1948. до 1956. и Стаљинов концепт власти, чак и после 20. конгреса Комунистичке партије Совјетског Савеза на којем су осуђени Стаљинови методи. Касније се ослонио на Пекинг. Изградио је бруталан и репресиван систем у својој земљи. Никада није крио територијалне претензије према територији Србије (Косово и Метохија), као и другим територијама тадашње Југославије. Прави је творац савременог великоалбанског пројекта.

1997 - У једном београдском ресторану убијен је Радован Стојичић "Баџа", начелник Ресора јавне безбедности Србије. Убица није никада откривен.

1999 - У центру Београда убијен је новинар Славко Ћурувија. Убиство никада није расветљено.

2002 - На улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно пошто је и Веће грађана усвојило Закон о сарадњи са Хашким трибуналом. Смрт је званично констатована два дана касније. Хашки трибунал је током НАТО агресије у мају 1999. против Стојиљковића подигао оптужницу.

2002 - У експлозији камиона-бомбе, коју су активирали исламски терористи у близини древне синагоге Ел Гриба на туниском острву Ђерба, убијен је 21 човек, укључујући 14 Немачких туриста.

2005 - Умро је амерички микробиолог Морис Хилеман, пионир у истраживању многих вакцина, као што су вакцине против менингитиса и варичеле. Током вишедеценијског рада, Хилеман је допринео борби против болести које су до тада убијале или изазивале тешке последице код оболелих, као што су заушке, богиње, менингитис, упала плућа и хепатитис.

2007 - Најмање 33 особе погинуле су а 220 је повређено, у двема снажним експлозијама које су потресле алжирску престоницу. Једна бомба експлодирала је испред зграде владе а друга у Баб Езуару, на источној периферији града. Северноафрички огранак терористичке мреже Ал Каида, познат под називом "Салафистичка група за проповедање и борбу" преузео је одговорност.

2007 - Умро је амерички писац Курт Вонегат. Прославио се романима "Кланица Пет" и "Колевка за мацу", али се бавио и писањем позоришних комада, есеја и новела. Његови романи су 60-их и 70-их година 20. века били нека врста путоказа америчке контракултуре.

2009 - Умрла је Корин Тељадо, једна од најплоднијих и најчитанијих ауторки шпанског (кастиљанског) језика. Писала је такозвану лаку литературу љубавне садржине. Њена дела продата су укупном тиражу од чак 400 милиона примерака, чиме је постала најпродаванији шпански аутор после Сервантеса. Посебну популарност уживала је у Латинској Америци, где су према њеним делима снимани филмови и популарне тв серије, такозване "сапунице".

2011 - У експлозији бомбе на станици метроа у Минску, Белорусија, погинуло је 15 особа, а готово 300 је повређено. Терористички акт, догодио се на станици метроа "Октобарска" у самом центру Минска, на само 100 метара од резиденције председника те земље. Белоруске власти расветлиле су доцније позадину незапамћеног злочина у тој земљи, и починиоци су кажњени.

2012 - Умро је Ахмед Бен Бела, први председник Алжира после стицања независности те земље и лидер борбе за ослобођење. Бен Бела који је захваљујући успешној борби постао један од симбола деколонизације био је председник Алжира од 1963. до 1965, када га је са власти срушио генерал Хуари Бумедиен. До 1980. налазио се у кућном притвору. Низ година је провео је у егзилу у Швајцарској, да би се у Алжир вратио у позним годинама.

2012 - Преминула је српска глумица Бранка Митић. Била је чланица позоришта у Сомбору, потом у Панчеву, одакле 1954. долази у Позориште на Теразијама (тада "Београдска комедија"). Упамћена је по улогама: "Зла жена", "Пут око света", "Мистер Долар", "Прича из западног кварта", "Заједнички стан", "Ивкова слава", "Дундо Мароје" и "Поп Ћира и Поп Спира".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер