Хроника

На данашњи дан умрли Скендер Куленовић (1978) и Васа Пелагић (1899); 1904. изашао први број листа "Политика"; 1991. Скупштина Македоније усвојила Декларацију о независности

Штампа
среда, 25. јануар 2023.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1978. умро је српски писац Скендер Куленовић, члан Српске академије наука и уметности, аутор потресне поеме "Стојанка мајка Кнежопољка". После Другог светског рата био је директор драме у сарајевском позоришту и уредник београдске издавачке куће "Просвета". Дела: роман "Понорница", поеме "Шева", "Збор дервиша", драма "Свјетло на другом спрату", комедије "Ђелидба", "Вечера", сонети "Оцвале примуле".

Данас је среда, 25. јануар, 25. дан 2023. До краја године има 340 дана.

1533 - Енглески краљ Хенри VIII оженио се Аном Болен, упркос ставу папе - који му није дозволио развод од прве супруге Катарине Арагонске. Хенри III се женио више пута пошто није имао мушких потомака.

1627 - Рођен је ирски хемичар и физичар Роберт Бојл, који је открио закон о односу притиска и запремине код гасова и први је утврдио разлику између смеше и хемијског једињења.

1736 - Рођен је француски математичар, механичар и астроном Луј Лагранж, који је с 19 година постао професор математике на Артиљеријској школи у Торину, а потом је радио у Академији наука у Берлину и на Политехничкој школи у Паризу. Објавио је низ радова из области теорије бројева, варијационог рачуна, теорије парцијалних једначина, небеске механике, сферне астрономије. Дела: "Аналитичка механика", "Теорија аналитичких функција I-II", "О либрацији Месеца", "О теорији Јупитерових сателита".

1874 - Рођен је енглески писац Вилијам Сомерсет Мом, оштар критичар британског друштва. Дела: романи "Људски окови", "Месец и стопарац", "Колачи и пиво", "Позориште", "Шарени вео", збирке приповедака "Трептај листа", "На кинеском платну", "Исток и Запад", драме "Лејди Фредерика", "Хлебови и рибе", "Свети пламен".

1882 - Рођена је енглеска књижевница Вирџинија Вулф. Примењивала је технику унутрашњег монолога и писала је веома истанчаним интелектуалним стилом. Остварила је мајсторске портрете, посебно жена из виших слојева енглеског друштва. Осетљива, згрожена ратом 1941. је извршила самоубиство. Дела: романи "Излет на светионик", "Госпођа Деловеј", "Године", "Таласи", "Орландо", есеји "Сопствена соба", "Између чинова", "Смрт мољца", "Обичан читалац".

1899 - Умро је српски социјалиста Васа Пелагић. Идеју социјализма у њеној утопијској верзији прихватио је у Русији, где је боравио од 1864. до 1866. На Московском универзитету студирао је медицину, историју и политичку економију. У Брчком, где је био учитељ, основао је српску читаоницу, једну од првих у Босни. Био је архимандрит и управник Српске православне богословије у Бања Луци, одакле га је 1869. турска власт прогнала у Малу Азију. Одатле се уз руску помоћу спасао 1871. и тада долази у Србију. Учествовао је у Херцеговачком устанку 1875. Рашчињен је, а због ширења социјалистичких идеја протериван је и из Србије. Извесно време провео је и у психијатријској установи а умро је у Пожаревачком затвору. Његове књиге, популарне у свим српским крајевима, штампане су још за његовог живота у невероватних 250.000 примерака. Дела: "Историја босанско-херцеговачке буне", "Одговор на четири друштвена питања", "Спас Србије и српства", "Социјализам и основни препорођај друштва", "Наука и радни народ", "Благодатник", "Преображај школе и наставе", "Нова наука о јавној настави", "Умовање здравог разума", "Посланица Богу", "Колико нас кошта Бог и господар", "Народни учитељ", "Руковођа за српско-босанске, херцеговачке, старосрбијанске и македонске учитеље".

1903 - Преминуо је Ливије Радивојевић, угледни правник, један од првака политичког и друштвеног живота Срба у Аустрији и Аустроугарској у другој половини 19. века. У родном Срему завршио је гимназију, у Сегедину је студирао филозофију а у Пешти права. Године 1843. положио је докторат а наредне године и адвокатски испит. Као правни стручњак службовао је у Руми, Темишвару, Загребу. Од 1874. до 1891. био је председавајући врховног суда у Загребу (Стол седморице). Као посланик на Благовештенском сабору 1861, у Карловцима, уз барона Јована Живковића и Александра Стојачковића, најдоследније је заступао територијалну аутономију за Србе у Аустрији (Српска Војводина). Био је први председник Савеза српских земљорадничких задруга, почасни председник Српске банке у Загребу, један од оснивача Српског привредног друштва Привредник. Изабран је за почасног грађанина Темишвара. Савременици су га описивали као "симбол права и правде".

1904 - Изашао је први број листа "Политика". Захваљујући специфичном приступу, разуђености тема, одмерености, непристрасном приступу и високој информативности убрзо је постао најчитанији српски дневни лист. Гесло - које су те новине све време гајиле - поштовати чињенице и држати дистанцу према свима, уз настојање да се не буде предалеко од власти, али ни преблизу - увек је доносило производ високог квалитета. Лист је основао Владислав Рибникар, који је био и први уредник.

1921 - Реч "робот" први пут се јавно чула у Народном позоришту у Прагу на премијери извођења комада "РУР" Карела Чапека, где је означила ликове радника који се појављују у представи, а потекла је од старе чешке речи "робота", која је некад означавала ропски рад, а сада само рад или посао.

1924 - У француском граду Шамони почеле су прве зимске Олимпијске игре.

1935 - Рођен је португалски државник Антонио Рамаљо Јанеш, председник Португалије од 1976. до 1986.

1942 - Тајланд је у Другом светском рату објавио рат Великој Британији и САД.

1955 - Совјетски Савез је формално окончао ратно стање с Немачком.

1971 - Генерал Иди Амин оборио је војним ударом председника Уганде Милтона Оботеа, убрзо прогласио себе председником и завео страховладу у тој афричкој земљи.

1983 - Кинеске власти преиначиле су у доживотну робију смртну казну изречену истог дана 1981. Мао Цедунговој удовици Ђанг Ћин.

1987 - Умро је српски сликар Предраг-Пеђа Милосављевић, члан Српске академије наука и уметности, истакнути представник интимизма у српском сликарству. Студирао је права у Суботици, а затим је био у дипломатској служби у Паризу, Мадриду, Лондону. Међународну репутацију стекао је 1937. на изложби у Паризу на којој је добио "Гран при". Написао је есеје "Између трубе и тишине" и драму "Зопир".

1990 - Пакистански премијер Беназир Буто родила је девојчицу, поставши прва председница владе неке земље која је постала мајка док је обављала премијерску дужност.

1990 - Умрла је америчка филмска глумица Луси Џонсон, позната као Ава Гарднер, која је несвакидашњом појавом изменила тип филмске лепотице и остварила низ улога тајанствених и интелигентних жена. Филмови: "Пловеће позориште", "Снегови Килиманџара", "Сунце се поново рађа", "Усамљена звезда", "Нага Маја", "Ноћ игуане", "Педесет пет дана у Пекингу", "Судија за вешање".

1991 - ТВ Београд приказала је тајно снимљен документарни филм о илегалном увозу оружја у Хрватску као и монструозним намерама везаним за ликвидације Срба и припадника ЈНА У Хрватској. Дубоко подељено Председништво СФРЈ није донело никакву конкретну одлуку ни након обелодањивања овог снимка.

1991 - Скупштина Македоније (Собрање) усвојила је Декларацију о независности.

1996 - Парламентарна Скупштина Савета Европе одлучила је да у чланство прими Русију.

1998 - Папа Јован Павле II окончао је петодновну посету Куби оштром осудом америчке економске блокаде тог карипског острва.

1999 - У централном делу Колумбије у земљотресу је погинуло најмање 1.200 особа.

2001 - Формирана је прва влада Србије образована после петооктобарских промена. На њеном челу налазио се лидер Демократске странке Зоран Ђињђић.

2004 - Умро је српски позоришни режисер Љубомир Драшкић, дугогодишњи управник београдског позоришта "Атеље 212". Током каријере режирао је више од 100 представа, укључујући представе "Краљ Иби", "Маратонци трче почасни круг", "Кафаница, судница, лудница", "Радо иде Србин у војнике" и "Радован III".

2005 - Више од 300 хиндуистичких ходочасника погинуло је у стампеду у једном храму у западној индијској држави Махараштра.

2006 - На парламентарним изборима у Палестини победио је радикални покрет Хамас.

2007 - Умро је руски народни уметник Георгиј Селезњов, водећи руски бас. Дипломац Лењинградског конзерваторијума, Селезњов је од 1977. до 1993. године био један од водећих солиста Бољшој театра. Велики део његовог репертоара састојао се од комада руске класике. Најзапаженија партија Селезњова била је Борис Годунов из истоимене опере Модеста Мусоргског, био је и први извођач партије баса у опери Мусоргског "Саламбо". Руководио је катедром соло певања петербуршког Конзерваторијума.

2011 - Парламентарна скупштина Савета Европе усвојила је извештај Дика Мартија и резолуцију о трговини људским органима на Косову и метохији којом се позива на међународну истрагу.

2015 - Преминуо је Павле Минчић, српски глумац, сатиричар, хумориста. Остварио је запажене улоге у комадима "Јаје", "Оловка пише срцем", "Тужна је недеља", "Ревизор", "Спонзор ноћас мора пасти". Упамћен је и по монодрами "Дневник једног лудака" као и по ауторским шоу програмима на телевизији.

2019 - Преминуо је Душан Макавејев, редитељ. Дипломирао је психологију на Филозофском факултету у Београду. Један је од родоначелника такозваног црног таласа у српској кинематографији, својеврсне посредне критике друштвених норми оног времена. Уређивао је часописе "Студент", "Књижевне новине", "Данас". Имао је запажену улогу и у студентским демонстрацијама 1968. Добитник је низа признања: Октобарска награда Београда, Сребрни медвед у Берлину, Сребрна арена у Пули, Луис Буњуел у Кану, Сребрни Хјуго у Чикагу, Златно доба Белгијске краљевске кинотеке, па и почасног доктората Универзитета уметности у Београду. Филмови: "Парада", "Човек није тица", "Љубавни случај или трагедија службенице ПТТ", "Невиност без заштите", "Мистерија организма", "Горила се купа у подне".

2019 - Приликом пуцања рударске бране Брумадињо, у власништву компаније Вале СА, у близини насеља Вила Фертеко у држави Минас Жераис на југоистоку Бразила, погинуло је 259 особа, а 11 је нестало.

(Танјуг)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]