уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Умрли Филип Вишњић, Рајнер Марија Рилке и Владан Батић; Сун Јат Сен изабран за првог председника Кине; Убијен Распућин; Влада Краљевине СХС забранила Комунистичку партију; Рођен Добрица Ћосић
Хроника

На данашњи дан: Умрли Филип Вишњић, Рајнер Марија Рилке и Владан Батић; Сун Јат Сен изабран за првог председника Кине; Убијен Распућин; Влада Краљевине СХС забранила Комунистичку партију; Рођен Добрица Ћосић

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. децембар 2017.

 НОВИ САД - На данашњи дан 1835. године умро је српски гуслар и песник Филип Вишњић, "Хомер српске епске књижевности". Родом Србин из Босне, слеп од осме године, крстарио је српским земљама од Темишвара до Скадра, од Бања Луке до Смедерева, и певао о борбама против Турака. Прикључио се 1809. Првом српском устанку и постао "песник буне". После слома устанка 1813. прешао је у Срем и настанио се у селу Грк (садашње Вишњићево) у којем је остао до смрти. У Срему је 1815. упознао Вука Караџића, који је записао многе његове песме, као што су "Почетак буне на дахије", "Бој на Мишару", "Кнез Иво од Семберије", "Смрт Марка Краљевића".

Данас је петак, 29. децембар, 363. дан 2017. До краја године има два дана.

1170 - Кентерберијски надбискуп Томас Бекет погубљен је у катедрали (саборној цркви) у Кентерберију према налогу енглеског краља Хенрија II. Раније близак краљев пријатељ и његов канцелар до избора за архиепископа 1162. успротивио се намери Хенрија II да ограничи ауторитет цркве, посебно њено судство, па је 1164. емигрирао у Француску. По повратку је 1170. одбио да положи заклетву на краљева "Кларендонска правила" о односима цркве и државе. За светитеља је проглашен 1173. и његов гроб у Кентерберијској катедрали постао је једно од привлачних места за ходочаснике у средњовековној Европи.

1721 - Французи су окупирали острво Маурицијус у Индијском океану. Острво је 1810. потпало под британску власт, а независност је стекло 1968.

1721 - Рођена је Жана Антоанета Поасон, позната као мадам де Помпадур, изузетно утицајна љубавница француског краља Луја XV. Од 1754. је имала снажан утицај на државну политику и утицала је на краља да уђе у Седмогодишњи рат у којем је Француска изгубила колонијално царство, али је допринела успону француске културе, помажући енциклопедисте, филозофе и уметнике. Пре него што је умрла 1764. утицала је на краља да у Француској укине римокатолички језуитски ред.

1753 - У Петроварадину је отворена прва пошта. У то време на просторима монархије Хабзбурга било је око 50 поштанских станица. Петроварадинска пошта опслуживала је обе обале Дунава, дакле и Нови Сад. Гарнизон у Петроварадину био је тада један од највећих у Хабзбуршким земљама.

1800 - Рођен је амерички проналазач Чарлс Гудјер, који је 1839. открио процес вулканизације каучука. Његов изум допринео је брзом развоју индустрије гуме, посебно производњи аутомобилских гума.

1809 - Рођен је енглески државник Вилијам Јуерт Гледстон, који је као вођа либерала између 1868. и 1894. четири пута био премијер Велике Британије. Легализовао је 1871. радничке синдикате и 1884. извршио тзв. трећу парламентарну реформу. Покушао је да реши ирско питање на основу ирске самоуправе, али су га у томе омели либерали-унионисти и конзервативци. Противио се надирању Аустро-Угарске на Балкан и залагао се за национална права Срба под Османским царством. Настављајући освајачку политику конзервативаца, 1882. заузео је Египат.

1825 - Умро је француски сликар Жак Луј Давид, оснивач и главни представник класицизма, члан Конвента (скупштине) и дворски сликар Наполеона I. Радио је историјске композиције и портрете. Васпитаван на античким узорима, неговао је виртуозан цртеж, а портретима је постигао ванредну непосредност израза. Дела: "Заклетва Хорација", "Наполеоново крунисање", "Породица Жерар", "Убијени Мара", "Госпођа Рекамје".

1859 - Рођен је мексички државник Венустијано Каранса, који је 1917. постао први председник Мексика на основу устава донесеног те године, после вишегодишњег грађанског рата. Током трогодишње владавине био је у сталном конфликту са САД, док 1920. није убијен у војном удару.

1876 - Рођен је шпански (каталонски) виолончелиста Пабло Казалс, диригент, композитор и музички педагог. Био је професор Конзерваторијума у Барселони и потом у Паризу, пошто је од 1938. као противник Франковог режима у Шпанији, живео ван отаџбине.

1890 - Војска САД је код "Рањеног колена" у Јужној Дакоти масакрирала више од 200 Индијанаца из племена Сијукс, међу њима мноштво деце и жена.

1911 - Револуционарна привремена скупштина изабрала је за првог председника Кине Сун Јат Сена, чиме је после више од три миленујума укинута монархија.

1914 - Почела је битка код Сарикамиса у Првом светском рату у којој је руска војска, иако бројчано слабија, нанела тежак пораз турској армији. Турци су изгубили 77.000 од 95.000 војника.

1916 - У Петрограду је убијен и бачен у реку Неву Григориј Јефимович Распућин, изузетно утицајна личност на руском царском двору. Посебно је имао велики утицај на царицу, због неизлечиве болести престолонаследника Алексеја. Током Првог светског рата, и под утицајем немачких агената, смењивао је и постављао војне заповеднике и министре. Убиство су организовали лојалисти, верујући да ће елиминисањем тог чудака спасити монархију. Сибирски сељак Распућин био је пустолов, у младости чак коњокрадица, затим монах, склон једној традиционалној руској секти. Важио је за видовитог, о чему постоје бројна и сведочења и оспоравања. У Петроград је дошао 1905. а 1907. доспео је у контакт с дворским круговима.

1920 - Влада Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца забранила је Обзнаном Комунистичку партију Југославије, прокомунистичке синдикате и Савез комунистичке омладине Југославије - због коришћења терористичких метода и непризнавања државе СХС.

1921 - Рођен је српски писац Добрица Ћосић, члан САНУ, први председник СРЈ, учесник НОП-а од 1941. Из политичког живота изопштен је у мају 1968. због отварања питања тешког положаја Срба на Косову и Метохији. Председник СРЈ је од 15. јуна 1992. а Савезна скупштина изјаснила се против њега 2. јуна 1993. уз образложење да је прекршио Устав. Као литерата постао је познат романом "Корени" својеврсним психолошким приказом српског села у време позних Обреновића. У роману "Деобе" приказао је драму Србије у Другом светском рату, сукобе комуниста и монархиста, који су пролазили не само кроз породице него и кроз поједине личности. Роман "Време смрти", приказ је Србије уочи и током Првог светског рата. Остала дела: романи "Далеко је сунце", трилогија "Време зла" ("Грешник", "Отпадник", "Верник"), "Време власти", књига чланака "Седам дана у Будимпешти", есеји "Акција", "Моћ и стрепње", "Одговорности", "Стварно и могуће", "Косово".

1921 - САД, Велика Британија, Француска, Италија и Јапан потписали су Вашингтонски споразум о ограничењу морнаричког наоружања, али је Јапан изабрао исти дан 1934. да одустане од споразума.

1926 - Умро је аустријски писац Рајнер Марија Рилке, један од највећих лиричара на немачком језику. Студирао је историју уметности, књижевност и филозофију у Прагу, Минхену и Берлину, а затим га је истраживачки дух одвео на путовања широм Европе и Африке. Повучен у себе и преосетљив, постао је израз једног времена и света на размеђу Истока и Запада, мешавине словенског и германског. Дела: збирке "Нове песме", "Девинске елегије", "Сонети Орфеју", "Мелодија о љубави и смрти", "Књига часова", "Песма о љубави и смрти корнета Кристофа Рилкеа", "Књига слика", "Часловац", роман "Записи Малтеа Лауридса Бригеа".

1940 - Немачко ваздухопловство извело је најтеже бомбардовање Лондона у Другом светском рату, које је британској престоници нанело највећа разарања од "великог пожара" 1666. када су уништене четири петине града.

1972 - Приликом пада путничког авиона типа "Локид Л-1011" америчке компаније "Истерн Ерлајнз" у мочвару Еверглејдс на Флориди погинуло је 99 људи.

1973 - Филипински диктатор Фердинанд Маркос, штићеник САД, наставио је да влада и по окончању другог председничког мандата, иако устав Филипина није дозвољавао трећи мандат. Као изговор послужило му је ванредно стање које је завео 1972. Владао је декретима све док у побуни није збачен с власти 1986.

1984 - Умро је писац Гвидо Тартаља, којег су поједини књижевни критичари назвали "Змајем савремене српске књижевности за децу". Објавио је више од 30 књига а на многе његове песме компонована је музика за дечје хорове. Дипломирао је на Правном факултету у Београду. Дела: збирке песама "Песма и град", "Лирика", "Зачарани круг", "Срмена у граду птица", "Песме", песме за децу "Оживела цртанка", "Шта месеци причају", "Од облака до маслачка", "Дедин шешир и ветар", "Гусарска дружина", "Први лет".

1986 - Умро је енглески државник и публициста Морис Харолд Макмилан, премијер Велике Британије од 1957. до 1963. Претходно је у кабинетима конзервативаца био државни подсекретар, министар авијације, стамбених питања, одбране, финансија и иностраних послова. Дела: политички списи "Средњи пут", "Економски аспекти одбране", мемоари о Другом светском рату "Ветрови промене", "Избијање рата", "Плима среће", "Јахање олује".

1989 - Скупштина Чехословачке изабрала је за шефа државе чешког писца Вацлава Хавела, дугогодишњег дисидента под комунистичким режимом, који је као "државни непријатељ" провео пет година у затвору. Наследио је Густава Хусака, који је претходно под притиском јавности поднео оставку.

1992 - Скупштина СРЈ изгласала је неповерење првој влади Милана Панића, која је запала у кризу месец дана раније, кад је из ње иступило троје министара из Србије. За вршиоца дужности именован је затим потпредседник владе Радоје Контић.

1993 - Ватикан и Израел су, после 2000 година углавном непријатељских односа римокатоличке цркве и Јевреја, усвојили документ о међусобном признању Свете столице и јеврејске државе.

1994 - У удесу турског путничког авиона, који се срушио на истоку Турске, погинуло је 53 од 76 путника и чланова посаде.

1996 - Влада Гватемале и вође герилског покрета "Револуционарни националног јединства Гватемале" (УРНГ) потписали су споразум којим је после 36 година званично окончан најдужи грађански рат у Централној Америци.

2001 - У пожару који је избио у продавници пиротехничких направа у тржном центру у Лими, престоници Перуа, погинуло је око 300 људи.

2006 - Стотине људи настрадало је када је између индонежанских острва Борнео и Јава у олуји потонуо трајект са 638 путника и чланова посаде, док су спасилачке екипе извукле 59 људи. Трајект је најчешће превозно средство у Индонезији, земљи која се простире на преко 16.000 острва.

2008 - Умро је Владислав Лалицки, српски сценограф и костимограф. Као сценограф започео је 1958. у шабачком Народном позоришту, а од 1961. радио је у Атељеу 212 где је израдио сценографију за више култних представа: "Драги мој лажљивче", "Картотека", "Арсеник и старе чипке", "Краљ Иби", "Кафаница, судница, лудница", "Коса", "Пурпурно острво", "Чудо у Шаргану". Лалицки је био сценограф и костимограф за преко 500 позоришних представа, 200 филмова и серија и илустратор више од 500 књига. Од 1984. до 2002. године живео је у Јоханесбургу, где је такође имао запажену каријеру.

2008 - Умро је француски модни креатор Тед Лапидус. Прославио се шездесетих и седамдесетих 20. в. унисекс модом и сафари стилом. Едмонд Тед Лапидус рођен 1929. године у Паризу, као син руског емигранта кројача, своју модну кућу основао је 1958. Облачио је бројне познате личности, међу којима су и Брижит Бардо и Ален Делон.

2010 - Преминуо је Владан Батић, политичар. Као доктор права и успешан адвокат ушао је у активан политички живот када је обновљена Демократска странка 1990. да би 1997. основао Демохришћанску странку Србије. Био је министар правде од 2001. до марта 2004.

2013 - Жена-самоубица, удовица једног исламског милитанта, извела је терористички бомбашки напад на железничкој станици у Волгограду. Погинуло је 18 особа а 44 је повређено.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер