четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Ухапшен Слободан Милошевић; Рођени Гогољ и Бизмарк; У Немачкој почео погром Јевреја; У НАТО бомбардовању СРЈ срушен Варадински мост у Новом Саду
Хроника

На данашњи дан: Ухапшен Слободан Милошевић; Рођени Гогољ и Бизмарк; У Немачкој почео погром Јевреја; У НАТО бомбардовању СРЈ срушен Варадински мост у Новом Саду

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. април 2018.

На данашњи дан 2001. године Београду је ухапшен бивши председник Србије и СР Југославије Слободан Милошевић под оптужбом да је током десетогодишње владавине (1990-2000) злоупотребљавао положај и тиме прибавио личну корист и корист за Социјалистичку партију Србије. Милошевића су српске власти у јуну исте године предале Међународном суду за ратне злочине у Хагу.

1572 - Устанком протестаната против шпанског краља Филипа II Холандија је почела борбу за самосталност. У наредним деценијама, заједно са Енглеском, Холандија је водила беспоштедну борбу са већ ослабљеном Шпанијом за превласт на морима и у колонијама.

1809 - Рођен је руски писац Николај Васиљевич Гогољ, отац руске реалистичке прозе. У роману "Тарас Буљба" приказао је борбу Козака против пољских и турских освајача. У збиркама приповедака "Вечери на салашу крај Дикањке", "Миргород", "Петроградске приче", "Арабеске", делу "Мртве душе", комедијама "Ревизор" и "Женидба", осликао је невеселу стварност. Оптерећен, општим стањем али и сопственим делом, које је стварност верно одражавало, пише "Изабрана места из преписке са пријатељима", покушавајући да на мрачну слику баци светле тонове и створи позитивне јунаке. Пред смрт је уништио рукопис другог тома "Мртвих душа". Интимно био је изразито религиозан, мистик, писао је теолошке текстове, чак тумачења литургије. На основу Гогољевог дела, Висарион Белински је формулисао принципе натуралне школе руске књижевности, а Николај Чернишевски га је сматрао оснивачем "сатиричног или тачније речено критичког правца руског реализма".

1815 - Рођен је немачки државник и политичар Ото фон Бизмарк, први канцелар уједињеног немачког царства, познат као "гвоздени канцелар". Председавао је Берлинским конгресом 1878. године на којем су европске силе успоставиле нов однос снага на југоистоку Европе - осујећена је намера Русије за стварање велике Бугарске, а Србија и Црна Гора су стекле међународно признање.

1868 - Рођен је француски песник и драмски писац Едмон Ростан који је у јеку натурализма с великим успехом оживео романтични театар. Његов "Сирано де Бержерак" освојио је публику и одржао се на репертоарима светских позоришта до данас.

1918 - У Великој Британији је основано Краљевско ваздухопловство (Royal Air Force - RAF).

1920 - Рођен је јапански глумац Тоширо Мифуне који је светску славу стекао тумачењем улога самураја, посебно у филмовима режисера Акире Куросаве. Прославио се филмовима "Рашомон", "Седам самураја", "Крвави престо", "Шогун".

1924 - Немачки суд осудио је Адолфа Хитлера на пет година затвора због покушаја пуча у новембру 1923. године, али је већ 20. децембра амнестиран. Хитлер је у затвору написао књигу "Мајн кампф" (Моја борба) у којој је изнео концепцију о "новом поретку" и расној супремацији Немаца.

1933 - У Немачкој је почео прогон Јевреја бојкотом њихових послова и блокирањем рачуна у банкама.

1939 - Окончан је трогодишњи грађански рат у Шпанији у којем је погинуло више од милион људи, а више од пола милиона је избегло из земље. Шпанија је наредних 36 година била под диктатуром генерала Франциска Франка.

1945 - Искрцавањем америчких трупа на јапанско острво Окинава почела је последња етапа у продирању савезничких снага према Јапану у Другом светском рату. У тој највећој амфибијској операцији на Пацифику учествовало је 183.000 војника, 1.727 авиона и 1.321 ратни брод. Борбе у којима је погинуло 7.000 америчких и 100.000 јапанских војника, окончане су 2. јула.

1946 - Првом омладинском радном акцијом у Југославији почела је изградња железничке пруге Брчко-Бановићи. У изградњи 90 километара пруге учествовало је 60.000 младих из целе Југославије.

1948 - Почела је совјетска блокада Берлина.

1970 - Београдски радио "Студио Б" почео је емитовање програма из зграде новинске куће "Борба".

1975 - Председник Камбоџе Лон Нол побегао је у Индонезију пошто су Црвени Кмери опколили главни град Пном Пен.

1976 - У Паризу је умро немачки сликар и вајар Макс Ернст један од оснивача дадаистичког покрета у Келну. Године 1924. је у Паризу пришао надреалистима и постао један од најистакнутијих представника тог покрета. У савремено сликарство увео је нове технике - колаж-фотографију и фротаж технику. Рођен је 1891. године.

1983 - У катастрофалном земљотресу у Колумбији више од 500 људи је погинуло, а више од 1.500 је повређено.

1996 - Спајањем "Мицубиши банке" и "Банке Токио" у Јапану је створена највећа светска банка.

1999 - У акцији НАТО против СР Југославије срушен је Варадински мост на Дунаву, у Новом Саду.

2001 - Амерички шпијунски авион сударио се с кинеским ловцем изнад Јужног кинеског мора, након чега је америчка летилица принудно слетела у кинеску војну базу Хајнан. После извињења америчке владе, Кинези су 13. априла ослободили 24 члана посаде.

2003 - Британски суд је осудио двојицу Алжираца на 11 година затвора због прикупљања новца за терористичку мрежу Ал Каида. То је била прва пресуда за везе са Ал Каидом у Великој Британији.

2003 - Умро је Мајкл Џетер, амерички позоришни и филмски глумац који је у чувеној дечијој серији "Улица Сезам" тумачио улогу господина Нудла.

2003 - Амерички војници убили су код ирачког града Наџаф седморо деце и жена у минибусу на који су отворили ватру пошто се није зауставио на контролном пункту.

2005 - Умро је Харалд Јунке један од најомиљенијих немачких телевизијских, филмских и позоришних звезда, кога су многи звали немачким Френк Синатром.

2009 - Хрватска и Албанија постале су и формално пуноправне чланице НАТО-а пошто су представници обе земље предали Стејт департменту у Вашингтону, документе, чији је влада САД депозитар, о ратификацији приступања тој организацији у скупштинама те две земље.

(Бета-Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер