Хроника

На данашњи дан умро Лудвиг ван Бетовен; Бранко Ћопић извршио самоубиство; У борби против 24 НАТО авиона, погинуо пилот мајор Зоран Радосављевић; 2007. Марти Ахтисари у свом извештају "препоручио независност Косова"

Штампа
четвртак, 26. март 2020.

1999 - У ваздушном дуелу два "МиГ-а 29" Војске Југославије против 24 Нато авиона, погинуо је пилот мајор Зоран Радосављевић, прва жртва међу нашим пилотима од почетка агресије НАТО на Србију (СРЈ). Његов колега мајор Небојша Николић - пошто је као и Радосављевић претходно лансирао пројектиле на непријатељске апарате, избегавши притом три ракете, морао је да искочи из кабине кад је његов авион погођен.

 БЕОГРАД - 1827 - Умро је немачки композитор Лудвиг ван Бетовен, чије стваралаштво је својеврсни спој класицизма и романтизма.Један је од највећих композитора у историји. Дела: девет симфонија, опера "Фиделио", клавирске сонате, сонате за виолину и клавир, гудачки квартети, увертире, пет концерата за клавир и оркестар, "Концерт за виолину и оркестар у д-дуру", циклус песама "Далекој драгој", мисе, соло песме, камерна музика.

Данас је четвртак, 26. март, 85. дан 2020. До краја године има 280 дана.

1874 - Рођен је амерички писац Роберт Ли Фрост, четвороструки добитник Пулицерове награде за поезију, чије су најчешће теме људска усамљеност, пролазност, везаност за природу. Дела: збирке песама "Дечакова воља", "Северно од Бостона", "Поток што тече на Запад", "Сабране песме".

1892 - Рођен је српски биолог Синиша Станковић, члан Српске академије наука и уметности, директор Биолошког института.

Бавио се упоредним истраживањима порекла и развића живог света балканских језера, структуром и развојем њихових екосистема.

Природне науке студирао је у Београду и Греноблу, а редовни професор Београдског универзитета постао је 1934. Током немачке окупације у Другом светском рату био је члан руководства НОП Србије и већи део рата провео је као заточеник на Бањици. После ослобођења изабран је за председника Президијума Народне скупштине Србије и успешно је заступао интересе Југославије на међународним конференцијама. У универзитетску наставу увео је екологију, цитологију, ембриологију, динамику развића, упоредну анатомију.

Дела: "Охридско језеро и његов живи свет" (синтеза његових научних истраживања и схватања), универзитетски уџбеници "Упоредна анатомија кичмењака", "Екологија".

1893 - Рођен је италијански политичар Палмиро Тољати, један од оснивача Комунистичке партије Италије 1921. и њен генерални секретар од 1927. до 1964. Разрадио је концепцију "италијанског пута у социјализам", што је требало да означи отклон од стаљинизма. Дела: збирка говора и чланака "Дисцорси алла Цонституенте", есеј "Ил Партито цомуниста италиано".

1911 - Рођен је амерички писац Томас Ленијер Вилијамс, познат као Тенеси Вилијамс. Описивао је свет сексуалности и насиља и неретко је нападан због склоности ка шокантном и сензационалном. Дела: драме "Стаклена менажерија", "Трамвај назван жеља", "Мачка на усијаном лименом крову", "Тетовирана ружа", "Нежна птица младости", "Лето и дим", "Ноћ игуане", "Camino real", "Vieux Carre", "Одећа за летњи хотел", "Не о славујима", романи "Римско пролеће госпође Стон", "Моизе и свет разума", збирке прича "Једна рука", "Тврда-шећерлема", збирка песама "У зиму".

1923 - Умрла је француска глумица Сара Бернар, која је обележила позоришну епоху као највећа трагичарка свог доба.

Уживала је изузетну популарност и савременици су је називали "божанска Сара", а њену успешну каријеру није прекинула чак ни ампутација ноге 1915. Била је и професор Конзерваторијума у Паризу.

Написала је "Мемоаре".

1937 - Рим и Београд потписали су споразум о пријатељству, којим је Италија гарантовала територијални интегритет Краљевине Југославије и обавезала се да ускрати подршку хрватским нацистима (Усташки покрет).

1945 - После тешких борби, америчке трупе су у Другом светском рату освојиле мало пацифичко острво Иво Џима, стратешки важно за бомбардерске нападе на Јапан. Јапанска посада од 23.000 људи, изгинула је готово до последњег, избачено је из строја 27.000 Американаца, од којих је 6.821 погинуо.

1953 - Амерички микробиолог Џонас Едвард Салк објавио је проналазак вакцине против дечје парализе.

1971 - Шеик Муџибур Рахман прогласио је Источни Пакистан независном државом Бангладеш.

1979 - На церемонији у Вашингтону, Израел и Египат су потписима израелског премијера Менахема Бегина и египатског председника Анвара ел Садата закључили мировни уговор, први између јеврејске државе и неке арапске земље.

1984 - Извршио је самоубиство српски писац Бранко Ћопић, члан Српске академије наука и уметности, надахнут приповедач, творац занимљивих и упечатљивих ликова и догађаја, које је описао свежим, сочним и сликовитим језиком. Дипломирао је на Филозофском факултету у Београду. У партизанском покрету је учествовао од 1941. Почео је да пише као ђак учитељске школе и пре Другог светског рата је објавио збирке приповедака "Под Грмечом", "Борци и бјегунци" и "Планинци". Његова прозна дела су прожета лириком, живописним реалистичким сликањем живота на селу, познавањем менталитета и психологије људи Грмеча и Подгрмечја, његовог завичаја, ведрином и виталношћу духа.

Написао је већи број књига за децу: "Бојна лира пионира", "Пут у ведрину", приче "У свету лептирова и медведа", "Босоного ђетињство", збирке песама "Огњено рађање домовине", "Ратниково прољеће". Збирка приповедака "Башта сљезове боје", за коју је добио Његошеву награду. Остала дела: романи "Пролом", "Глуви барут", "Не тугуј, бронзана стражо", "Осма офанзива", збирке приповедака "Роса на бајонетима", "Сурова школа", "Доживљаји Николетине Бурсаћа".

2002 - У авганистанској провинцији Баглан око 160 километара северно од Кабула у земљотресу је погинуло најмање 1.000 људи, а главни град провинције Нахрин сравњен је са земљом.

2004 - У центру Београда атентатор, који није откривен, убио је генералног секретара Фудбалског савеза Србије и Црне Горе Бранка Булатовића.

2005 - Умро је српски позоришни и филмски глумац Драгољуб Милосављевић Гула, члан Југословенског драмског позоришта, који је одиграо низ успелих улога у драмама "Дундо Мароје", "Сумњиво лице", "Самоубица", "Мистер Долар", "Вуци и овце", "Пигмалион", "Страдија", "Халелуја", "Бартоломејски вашар", "Пуњене тиквице"...

Филмови: "Мала", "Трећа срећа", "Вампири су међу нама", "Балкан експрес", "Октоберфест". "Маратонци трче почасни круг", "О покојнику све најлепше", "Луде године", "Против Кинга"...

2007 - Изасланик УН за Косово Марти Ахтисари препоручио је у свом извештају независност Косова "под надзором међународне заједнице", потпуно игноришући територијалну целовитост Србије, као и међународно право.

2011 - У Лондону је протестовало 100.000 људи, јер је влада премијера Дејвида Камерона у настојању да смањи буџетски дефицит, смањила јавне трошкове за 80 милијарди фунти. Савет синдиката је оценио да су то биле највеће демонстрације цивилног друштва за више година.

2015 - Умро је шведски песник Томас Транстремер, добитник Нобелове награде за књижевност 2011. године, један од најзначајнијих скандинавских писаца после Другог светског рата.

2018 - У пожару насталом у тржном центру у руском граду Кемерову погинуле су 64 особе од којих 41 дете.

2019 - Европски парламент подржао је директиву којом се од 2021. на нивоу ЕУ укида полугодишње померање сата, а земљама чланицама препушта одлука да ли ће се определити за летње или зимско рачунање времена.

(Танјуг, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]