четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан Савет безбедности УН увео ембарго на испоруку оружја СФРЈ, цар Душан освојио Сер, умро Ерих Марија Ремарк
Хроника

На данашњи дан Савет безбедности УН увео ембарго на испоруку оружја СФРЈ, цар Душан освојио Сер, умро Ерих Марија Ремарк

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. септембар 2016.

 На данашњи дан 1991. године – Савет безбедности УН усвојио је резолуцију о ембаргу на испоруке оружја Југославији и позвао југословенске лидере да прекину сукобе.

1345. године – Након три године безуспешних покушаја, српски цар Душан освојио је Сер, чиме је запосео путеве ка Тракији и полуострву Халкидики, где је Света Гора.

1493. године – Кристофор Колумбо испловио је из луке Кадис на друго путовање у Нови свет, који је открио 1492. године.

1513. године – Шпански истраживач Васко Нуњес де Балбоа прешао је Панамски земљоуз и постао први Европљанин који је видео Тихи океан.

1555. године – Склопљен је Аугсбуршки верски мир између немачког краља Фердинанда И и лутеранских кнезова којим су изједначена права лутерана (протестаната) и римокатолика. Усвојен је закон о слободи вероисповести по принципу “Cuinus regio, illius religio” (Чија је земља, онога је и вера).

1744. године – Рођен је пруски краљ Фридрих Вилхелм II који је током владавине (1786-97) ратовао против Француске Републике (1792-95), а у другој и трећој подели Пољске (1793, 1795) анектирао је велике делове пољске државе.

1823. године – Српском писцу и језичком реформатору Вуку Стефановићу Караџићу додељен је почасни докторат Универзитета у Јени.

1849. године – Умро је аустријски виолинист, диригент и композитор Јохан Штраус Старији који је бечком валцеру дао класични облик и учинио га популарним широм Европе. Компоновао је више од 150 валцера (најпознатији “Звуци Рајне”) кадриле, маршеве и полке.

1866. године – Рођен је амерички биолог и генетичар Томас Хант Морган, оснивач генетике, добитник Нобелове награде за медицину 1933. године за откриће функције хромозома у преношењу наследних својстава.

1896. године – Рођен је италијански државник Алесандро Пертини, председник Италије (1978-1985), најпопуларнији италијански политичар после Другог светског рата. Члан Социјалистичке партије Италије постао је 1918. године, годинама је био у фашистичким затворима, у Другом светском рату учествовао у партизанском покрету отпора, а потом био посланик и сенатор.

1897. године – Рођен је амерички писац Вилијам Фокнер, добитник Нобелове награде за књижевност 1949, један од пионира авангарде и модернизма и један од најзначајнијих аутора тока свијести.

1897. године – Рођен је писац Александар Вучо, један од оснивача надреалистичког покрета у Србији између два светска рата, творац модерне поезије за децу. Његова поема “Подвизи дружине ‘Пет петлића'” сматра се најзначајнијим делом српске дечије поезије после Јована Јовановића – Змаја. Писао је и филмске сценарије и бавио се филмском критиком.

1906. године – Рођен је руски композитор Дмитриј Шостакович, који је први међу музичким уметницима совјетске Русије стекао међународну славу. У свом делу је успешно спојио руску традицију и модерну западноевропску музику и развио властити музички израз. Написао је монументалну “Пету симфонију”, а у најтежим данима блокаде Лењинграда у Другом светском рату “Седму (Лењинградску) симфонију”.

1932. године – Шпанска покрајина Каталонија добила је аутономију – право на заставу, локалну скупштину и језик. Аутономија је укинута 1939. када је Франко дошао на власт.

1943. године – Совјетска Црвена армија је у Другом светском рату ослободила Смоленск, једно од последњих значајних упоришта немачких нацистичких снага на територији СССР-а.

1956. године – У употребу је пуштен први трансатлантски телефонски кабл, постављен између Обена у Шкотској и Њуфаундленда у Канади.

1959. године – Разочаран политиком владе, један будистички монах извршио је у Коломбу атентат на премијера Цејлона (Шри Ланка) Соломона Бандаранаикеа који је наредног дана умро.

1962. године – Сони Листон постао је светски боксерски шампион тешке категорије када је у Чикагу у првој рунди нокаутирао Флојда Патерсона.

1963. године – Војска је у Доминиканској Републици оборила либералну владу Хуана Боша Гавиња, формирану седам месеци раније и суспендовала Устав.

1970. године – Умро је немачки писац Ерих Марија Ремарк, који се прославио антимилитаристичким романом “На западу ништа ново”. Његови романи били су забрањени у нацистичкој Немачкој, а он је био присиљен да емигрира и од 1947. године је био амерички држављанин. Најпознатија дела: “Тријумфална капија”, “Црни Обелиск”.

1973. године – Амерички васионски брод “Скајлаб 2” спустио се у Тихи океан са три члана посаде, који су провели 59 дана у орбити Земље.

1990. године – Савет безбедности УН је забранио летове авиона сем хуманитарних над Ираком и окупираним Кувајтом.

1992. године – Москва и Вашингтон су одбацили један од последњих остатака “Хладног рата”, дозволивши слободу путовања руским и америчким новинарима и пословним људима који раде у Русији, односно у САД.

1994. године – Швајцарци су на референдуму прихватили план Владе за доношење закона против расизма.

1997. године – Британски војни пилот Енди Грин, возач британског суперсоничног аутомобила на млазни погон “Тхруст ССЦ”, поставио је у Невади нови светски рекорд брзине на тлу од 1.142 километра на час.

2011. године – Умрла је Вангари Матаи, која је као прва Африканка добила Новелову награду за мир 2004. године.

(Едукација)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер