петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођени кнез Александар Карађорђевић, Јован Цвијић и Јосиф Маринковић; убијен Мехмед паша Соколовић; Јелена-Илка Марковић покушала атентат на краља Милана Обреновића у Саборној цркви
Хроника

На данашњи дан: Рођени кнез Александар Карађорђевић, Јован Цвијић и Јосиф Маринковић; убијен Мехмед паша Соколовић; Јелена-Илка Марковић покушала атентат на краља Милана Обреновића у Саборној цркви

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. октобар 2018.

На данашњи дан 1806. године рођен је кнез Србије Александар Карађорђевић. Током његове владавине од 1842. до 1858. донет је Грађански законик Србије (1844.) и реформисано судство. Србији су аутономни статус 1856. на Париском конгресу, гарантовале велике силе.

У његово време публиковано је "Начертаније" Илије Гарашанина (нека врста јужнословенског спољнополитичког програма). После свргавања кнеза Михаила Обреновића на престо су га 1842. довели уставобранитељи. Због супротстављања њиховом Савету и везивања за Аустрију, једна струја уставобранитеља га је збацила 1858. на Светоандрејској скупштини и на престо Србије је враћен кнез Милош Обреновић.

1347 - Умро Лудвиг IV Баварски, немачки краљ и цар Светог римског царства

1521 - Папа Лав X доделио је енглеском краљу Хенрију VIII, који је 12 година касније оспорио ауторитет римокатоличке цркве, а 1534. се прогласио поглаваром Англиканске цркве, независне од Рима, титулу "Бранитеља вере" јер је краљ објавио књигу у којој је осудио идеје немачког верског реформатора Мартина Лутера.

1531 - Војска швајцарских римокатоличких кантона поразила је код Капела снаге града Цириха и његових протестантских савезника, а у бици је погинуо протестантски верски реформатор Улрих Звингли, један од највећих теолога реформације.

1579 - Турског великог везира српског порекла Мехмед пашу Соколовића убио је један дервиш. Како се верује, захваљујући Мехмед паши Турска је извесно време водила толерантнију политику према Србима. Било је дозвољено подизање српских храмова, отварање српске штампарије, као и обнова српске патријаршије у Пећи 1557. За првог патријарха постављен је његов брат (или брат од стрица) Макарије Соколовић. У српским земљама подигао је бројне задужбине, укључујући знаменити мост на Дрини у Вишеграду.

1851 - Рођен Јосиф Маринковић, композитор и хоровођа, диригент Београдског певачког друштва и Академског друштва "Обилић", академик.

1865 - Рођен Јован Цвијић, српски географ, председник Српске краљевске академије.

1871 - Аустроугарске власти су угушиле Раковичку буну и убиле њеног вођу Еугена Кватерника.

1882 - Илкин атентат: Јелена-Илка Марковић покушала, у чину личне освете, да убије српског краља Милана Обреновића у београдској Саборној цркви.

1884 - Рођена Елеонора Рузвелт, америчка политичарка, хуманитарна радница, супруга председника САД Френклина Д. Рузвелта.

1885 - Рођен Франсоа Моријак, француски књижевник, добитник Нобелове награде за књижевност 1952. године.

1889 - Умро Џејмс Џул, енглески физичар и пивар.

1896 - Умро је аустријски композитор и оргуљаш Антон Брукнер, касноромантичар који је стварао под утицајем Лудвига ван Бетовена и Рихарда Вагнера. Дела: девет симфонија, осам миса, кантате.

1899 - Почео је трогодишњи Бурски рат између јужноафричких бурских држава (Трансвал и Слободна држава Орање) и Велике Британије (која је од раније држала Кепланд и Натал).

1910 - Рођен Рафаило Блам, мултиинструменталиста, композитор и диригент, оснивач српског друштва џез музике.

1915 - На Србију, суочену с офанзивом немачких и аустроугарских трупа, напала је и Бугарска, чиме се укључила у Први светски рат на страни Централних сила.

1930 - Рођен је српски историчар Димитрије Богдановић, академик. По образовању теолог и правник, водио је Археографско одељење Народне библиотеке Србије и био професор Филозофског факултета у Београду. Највише се бавио историјом старе српске књижевности и био је један од најбољих познавалаца српског средњовековља уопште, као и ранохришћанских списа. Дела: "Историја старе српске књижевности", "Књига о Косову", коаутор монографије "Хиландар", коаутор "Историја српског народа 1-10" СКЗ, приређиваћ и коаутор колекције "Србљак" (зборник старе српске духовне музике - службе Србима светитељима).

1939 - Група америчких научника, међу којима и Алберт Ајнштајн, обавестили су председника САД Френклина Д. Рузвелта о могућности производње атомске бомбе.

1942 - У селу Крива Река код Бруса немачки и бугарски војници су у Другом светском рату затворили све становнике у цркву и дигли је у ваздух, усмртивши 320 цивила.

1942 - Америчка морнарица је у бици код рта Есперанс код северозападне обале Гвадалканала пресрела и поразила јапанску флоту послату да уништи Хендерсоново поље.

1946 - Због кривичних дела против народа и државе Врховни суд Хрватске је после вишемесечне расправе изрекао пресуду ратним злочинцима - Ериху Лисаку на смрт, а римокатоличком надбискупу Алојзију Степинцу и Ивану Шалићу на вишегодишњи затвор.

1954 - Рођен Војислав Шешељ, српски политичар, председник Српске Радикалне Странке.

1962 - Папа Јован XXIII отворио је Други ватикански сабор, односно 21. екуменски сабор Католичке Цркве, први од 1870, на којем је започета далекосежна реформа у окриљу римокатолицизма.

1963 - Умро је француски писац, сликар и режисер Жан Кокто, члан Француске академије. Често је мењао став и стил и опробао се као песник, романсијер, писац драма, критичар, сликар, режисер и филмски сценариста. Дела: романи "Страшна деца", "Томас варалица", позоришни комади "Писаћа машина", "Страшни родитељи", "Орфеј", "Едип", "Антигона", филмови "Лепотица и звер", "Орфејев тестамент".

1963 - Умрла је француска певачица Едит Пјаф, звезда кабареа и симбол француске шансоне. Такође је компоновала шансоне и писала текстове за њих. Дела: аутобиографије "Мој живот", "На балу успеха".

1976 - У Кини је под оптужбом за заверу ухапшена, како су је назвали, "четворочлана банда", односно Мао Цедунгова удовица Ђанг Ћинг и три бивша висока функционера.

1977 - У атентату је убијен председник Северног Јемена пуковник Ибрахим ал Хамди.

1980 - Двојица совјетских космонаута окончала су до тада најдужу космичку мисију, боравећи у броду "Саљут 6" 185 дана у свемиру.

1985 - Четири америчка ловца пресрела су египатски авион са отмичарима италијанског путничког брода „Акиле Лауро“ и приморали га да слети на Сицилију, где су отмичари ухапшени. Отмичари су се 9. октобра предали египатским властима које су им одобриле да одлете у Тунис.

1988 - Говор папе Јована Павла II прекинут је у Европском парламенту у Стразбуру пошто је британски посланик из Северне Ирске, протестантски свештеник Јан Пејзли, почео да узвикује "антихрист", развивши транспарент на којем је писало "Јован Павле II антихрист".

1990 - На стадиону "1. мај" у севернокорејском главном граду Пјонгјанг око 150.000 гледалаца одушевљено је поздравило победу фудбалске репрезентације Северне Кореје над Јужном Корејом резултатом 2:1 у историјском пријатељском мечу, првом спортском надметању не домаћем тлу екипа подељене земље.

1993 - На норвешког издавача Вилијама Нигарда, који је штампао "Сатанске стихове" британског писца индијског порекла Салмана Руждија, у Ослу је пуцао и тешко га ранио један исламски терориста.

1998 - Ни након седмочасовних разговора у седмој рунди преговора, председник СР Југославије Слободан Милошевић и специјални амерички изасланик Ричард Холбрук нису постигли договор око решавања косовске кризе на основу резолуције УН од 23. септембра. Поред претњи војном интервенцијом НАТО-а, Милошевић је одбио Верификациону мисију која би пратила спровођење резолуције.

1999 - У центру Приштине, испред хотела "Гранд", убијен је припадник УНМИК-а, Американац бугарског порекла Валентин Крумов. Претпоставља се да су убице биле у заблуди да је Крумов Србин.

2002 - У експлозији бомбе коју је у тржни центар код Хелсинкија подметнуо 19-годишњи студент хемије, који је тада такође погинуо, а упутства за прављење бомбе "скинуо" је са Интернета, погинуло је седам особа а 85 је повређено.

2004 - Европска унија укинула је Либији ембарго на оружје, након одлуке Триполија да одустане од оружја за масовно уништење.

2005 - У Либерији, најстаријој независној држави Африке, изузев Етиопије, одржани су председнички и парламентарни избори, први после 14 година грађанског рата.

2005 - У експлозији аутомобила бомбе на једној пијаци у Тал Афару, месту на северозападу Ирака, погинуло је 30, а рањено 35 особа.

2006 - Умро је Миленко Шишић, физички хемичар, члан САНУ. Радио је у Институту "Борис Кидрич" у Винчи, докторирао код Павла Савића, пионира нуклеарних наука у Србији, и био је најмлађи доктор наука у Институту где се определио за хемију високо радиоактивних материјала, односно озрачено нуклеарно гориво и фисионе продукте. Усавршавао се у САД, а 1956. је изабран за доцента за предмет електрохемије на Катедри за физичку хемију. За Редовног члана САНУ је изабран 1985. Објавио је 190 радова, односно публикација. Био је члан више међународних научних друштава.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер