петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан рођени кипарски архиепископ Макариос, Фидел Кастро и Алфред Хичкок, почео бој на Мишару, албански терористи убили рафалом из аутоматског оружја српску децу из села Гораждевац код Пећи
Хроника

На данашњи дан рођени кипарски архиепископ Макариос, Фидел Кастро и Алфред Хичкок, почео бој на Мишару, албански терористи убили рафалом из аутоматског оружја српску децу из села Гораждевац код Пећи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. август 2017.

На данашњи дан 2003. - Терористи из правца оближњег албанског села отворили су рафалну паљбу из аутоматског оружја на српску децу из метохијског села Гораждевац код Пећи која су се купала у Бистрици и убили двојицу дечака, а шесторо деце ранили. Представници полиције УНМИК-а саопштили су да ће "преврнути сваки камен" да би открили убице, али - као и после бројних других злочина над Србима на Косову и Метохији - "истрага" није макла даље од почетка.

1806 - Започео је бој на Мишару. У бици на узвишици Мишар код Шапца готово десетоструко малобројнији Срби до ногу су у Првом српском устанку потукли Турке. Настојећи да угуши устанак Порта је упутила војску из Босне под Сулејман пашом Скопљаком. Устанички вођа Карађорђе дочекао је Турке на Мишару, добро ушанчен. Први турски напад је успешно одбијен, а затим је ступила у дејство до тада скривена српска коњица. Турци су се уз велике губитке повукли, при чему се део утопио у Сави приликом бега у Срем,који се као аустријска територија налазио ван домашаја српских устаника.

1876. године рођен је српски лингвиста Александар Белић, професор београдског универзитета, председник Српске краљевске академије (после Другог светског рата Српске академије наука) од 1937. до смрти 1960. и члан свих словенских академија. После завршене Велике школе у Београду, студирао је словенску филологију и лингвистику у Одеси и Москви. Основао је и уређивао часописе "Јужнословенски филолог" и "Наш језик". Оснивач је српске модерне дијалектологије и један од твораца научне синтаксе. Решио је сложен проблем општесловенског акцентног система. Под његовим руководством САН (данас САНУ) је издала прву књигу великог "Речника књижевног и народног језика". Написао је око 500 расправа, језичких огледа, научних критика, полемика и приказа. Дела: "О језичкој природи и језичком развитку", "Правопис српског језика", "Дијалекти источне и јужне Србије", "О двојини у словенским језицима", "Галички дијалекат".

1521 - Сломивши отпор Астека шпански освајач Ернан Кортес заузео је и разорио Теночтитлан, садашњи Сијудад Мексико.

1624 - Француски краљ Луј XIII поставио је за првог министра (председника владе) кардинала Армана Ришељеа, личност која ће имати велику улогу у историји Француске и Европе.

1792 - Француски револуционари ухапсили су чланове краљевске породице (Бурбон-Орлеан) три дана после укидања монархије и збацивања краља Луја XВИ. Покушај бега из Француске биће формално оправдање за убиство краља.

1806 - Започео је бој на Мишару. У бици на узвишици Мишар код Шапца готово десетоструко малобројнији Срби до ногу су у Првом српском устанку потукли Турке. Настојећи да угуши устанак Порта је упутила војску из Босне под Сулејман пашом Скопљаком. Устанички вођа Карађорђе дочекао је Турке на Мишару, добро ушанчен. Први турски напад је успешно одбијен, а затим је ступила у дејство до тада скривена српска коњица. Турци су се уз велике губитке повукли, при чему се део утопио у Сави приликом бега у Срем,који се као аустријска територија налазио ван домашаја српских устаника.

1813 - Изашао је први број "Новина сербских из царствујушчег града Виене". Био је то први дневни лист код Срба. Излазиле су сваког дана, осим недељом и празницима. Покретачи "Новина" били су студенти медицине Димитрије Давидовић и Димитрије Фрушић, бивши ђаци Карловачке гимназије. Лист у којем је Вук Стефановић Караџић зачео модерну српску новинску књижевну критику је излазио до 1822. кад је угашен због проблема са штампаријом.

1826 - Умро је француски лекар Рене Теофил Јасент Ленак, који је 1819. изумео стетоскоп.

1863 - Умро је француски сликар Ежен Делакроа, главни представник романтизма. Илустровао је Гетеовог "Фауста" и написао "Дневник" у којем је изложио запажања о уметности. Дела: "Дантеова барка", "Улазак крсташа у Цариград", "На барикадама 28. јула 1830.", "Покољ на Хиосу", "Смрт Сарданапала".

1868 - У Перуу и Еквадору отпочела је серија земљотреса у којима је погинуло око 25.000 људи.

1871 - Рођен је немачки револуционар Карл Либкнехт, један од оснивача и вођа Комунистичке партије Немачке. У Рајхстаг(скупштина) изабран је 1912. и уочи и током Првог светског рата иступао је против немачког и међународног империјализма. Једини је међу посланицима гласао против ратних кредита. Био је међу оснивачима организације "Савез Спартака" из којег је децембра 1918. настала КП Немачке. Био је један од вођа Новембарске револуције у Немачкој 1918, али је после гушења револуције ухапшен и половином јануара 1919. убијен заједно с Розом Луксембург.

1888 - Рођен је шкотски проналазач Џон Логи Берд, пионир телевизије, који је 1923. извео први пренос телевизијске слике као црно-беле силуете, а 1925. као слике с полутоновима. Године 1927. конструисао је први уређај за ноћно осматрање помоћу инфрацрвених зрака, а 1928. је извео први прекоокеански телевизијски пренос између Лондона и Хортсдејла у САД.

1899 - Рођен је енглески филмски режисер Алфред Џозеф Хичкок. Прославио се филмовима криминалистичког жанра као и хорор филмовима у којима је само њему својственим цинизмом сликао грађанско друштво. Био је мајстор филмске монтаже, напетости и амбијента. Филмови: "Човек који је сувише знао", "Ребека", "Птице", "Психо", "39 степеница", "Тајни агент", "Озлоглашена", "Случај Парадин", "Конопац", "Прозор у дворишту", "Позови М ради убиства", "Невоље са Харијем", "Марни", "Топаз", "Породична завера", "Френезија", "Вртоглавица", "Север-северозапад".

1910 - Умрла је енглеска медицинска сестра Флоренс Најтингел, утемељивач професије медицинских сестара, чији се рођендан (12. мај) обележава као међународни Дан медицинских сестара. Током Кримског рата, половином 19. века, организовала је болнице при британском експедиционом корпусу и знатно је реформисала санитетску службу и негу рањеника и болесника. Захваљујући томе, смртност у британским пољским болницама је смањена са 40 на два одсто. Отворила је прву школу за медицинске сестре, а њене ученице су после Првог светског рата - у којем су лечиле српске војнике - помогле оснивање такве школе у Београду. Прва генерација медицинских сестара из те школе изашла је 1924. године.

1912 - Умро је француски композитор Жил Емил Фредерик Масне, професор Конзерваторијума у Паризу, један од најзначајнијих представника типично француског духа у музичкој уметности Европе 19. века. Његова дела су препознатљива по стилу који карактеришу елеганција, јасноћа и префињеност. Компоновао је више од 20 углавном лирских опера. Дела: опере "Манон", "Вертер", "Дон Кихот" и "Таис", балетска музика, ораторијуми, кантате, соло песме.

1913 - Рођен је израелски државник Менахем Бегин, први председник владе Израела који је потписао уговор с неком арапском земљом. После разговора у Кемп Дејвиду са египатским председником Анваром ел Садатом и председником САД Џимијем Картером, 1977. у Вашингтону је потписао мировни уговор с Египтом. У тек основаној држави Израел 1948. оформио је покрет "Херут" (слобода), од којег је настала партија "Ликуд" (јединство). У владу је ушао 1967, а од 1977. до 1983, када је поднео оставку, био је председник владе. Са Садатом је 1978. поделио Нобелову награду за мир. Важио је за "човека најтврђе линије с визијом за компромис". Дела: "Побуна", "Лична сећања команданта Иргун Цеваи Леумија", "Беле ноћи", "У подземљу".

1913 - Рођен је кипарски архиепископ Макариос III, вођа покрета за независност Кипра од Велике Британије и први председник те медитеранске земље од 1960. до смрти 1977. Био је и један од лидера Покрета несврстаних земаља.

1914 - Француска је у Првом светском рату објавила рат Аустро-Угарској.

1923 - Мустафа Кемал, познат као Кемал Ататурк, постао је први председник Турске. Током владавине до смрти 1938. радикалним реформама из корена је изменио лик земље: завео је у Турској световни поредак, спровео је аграрну реформу, укинуо калифат, донео савремене законе, реформисао језик и правопис, забранио је ношење феса и оријенталне ношње. Уопште устројио је Турску у складу са европским узорима.

1927 - Рођен је кубански револуционар и државник Фидел Кастро, под чијим вођством је на Куби свргнута диктатура Фулхенсија Батисте и изведена револуција. Његов први покушај збацивања Батисте није успео пошто је, уз знатне губитке, пропао напад на касарну Монкада у Сантјаго де Куба 26. јула 1953. Кастро је потом осуђен на 15 година робије, али је помилован 1955. По изласку са робије оснива "Покрет 26. јула" и одлази у Мексико, где организује присталице. У децембру 1956. искрцава се на Кубу и у зони Сијера Маестре започиње побуну. Ушао је, с његовим јединицама као победник, у Хавану 1. јануара 1959. након Батистиног бега с Кубе. У фебруару 1959. Кастро постаје председник владе, 1965. шеф Комунистичке партије Кубе, а 1976. и врховни командант оружаних снага.

1942 - У ноћном јуришу на хрватско утврђење Купрес у Другом светском рату погинуо је партизански командант Симо Шолаја. Предводио је један крајишки батаљон по имену"Искра". По избијању устанка 1941. постао је вођа српских сељака у свом крају, изузетно омиљен због правичности, поштења и храбрости. Посмртно је проглашен за народног хероја.

1946 - Умро је енглески писац Херберт Џорџ Велс, један од првих аутора научно-фантастичне литературе, аутор многих популарно-научних, историјских, социјалних и фантастичних романа и приповедака. Дела: "Рат светова", "Временска машина", "Историја света", "Острво доктора Мороа", "Храна богова", "Невидљиви човек", "Нови Макијавели", "Тоно Банги", "Човечанство", "Нови свет", Наука о животу", "Кипс".

1961 - Граница између источног и западног Берлина код Бранденбуршке капије је затворена, што је била најава подизања Берлинског зида.

1964 - У Великој Британији су извршене последње смртне казне вешањем над двојицом затвореника у Ливерпулу и Манчестеру, осуђеним на смрт због убиства.

1993 - У шестоспратном хотелу у Тајланду, који се изненада срушио, погинуло је више од 120 људи.

1998 - Швајцарске банке и јеврејске групе постигле су споразум којим је предвиђена сума од милијарду и 250 милиона долара надокнаде за жртве Холокауста у Другом светском рату.

2003 - Терористи из правца оближњег албанског села отворили су рафалну паљбу из аутоматског оружја на српску децу из метохијског села Гораждевац код Пећи која су се купала у Бистрици и убили двојицу дечака, а шесторо деце ранили. Представници полиције УНМИК-а саопштили су да ће "преврнути сваки камен" да би открили убице, али - као и после бројних других злочина над Србима на Косову и Метохији - "истрага" није макла даље од почетка.

2003 - Либија је пристала да исплати 2,7 милијарди долара породицама 270 људи погинулих у експлозији бомбе у авиону компаније "Пан Америкен" изнад Локербија у Шкотској 1988.

2004 - У Атини су отворене 28. летње Олимпијске игре, прве у Грчкој после првих Олимпијских игара модерног доба у истом граду 1896.

2007 - Најмање 36 особа изгубило је живот када се срушио мост у изградњи, у централној Кини. Мост дуг 320 метара је грађен преко реке Ђиантуо у југоисточној провинцији Хунан. Накнадно је утврђено да се конструкција срушила пошто бетон који је коришћен није био армиран. На градилишту су у тренутку несреће била 123 радника.

2008 - Пензионисани генерал југословенске војске и последњи министар одбране негдашње СФРЈ Вељко Кадијевић, који од 2001. живи у Москви, указом председника Дмитрија Медведева постао је држављанин Русије. Кадијевић је био министар одбране СФРЈ у време распада југословенске државе, од маја 1988. до јануара 1992.

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер