уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођени Франше Депере и Игор Сикорски, у Србији 1840. уведен поштански саобраћај, Немци у Другом светском рату почели десант на Дрвар, прослављан Дан младости, Солжењицин се вратио у Русију после 20 година изгнанства
Хроника

На данашњи дан: Рођени Франше Депере и Игор Сикорски, у Србији 1840. уведен поштански саобраћај, Немци у Другом светском рату почели десант на Дрвар, прослављан Дан младости, Солжењицин се вратио у Русију после 20 година изгнанства

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. мај 2016.

На данашњи дан 1856. рођен је Франше Депере.маршал Француске и почасни војвода српске војске. Од 9. јуна 1918. до краја рата био је врховни командант савезничких армија на Солунском фронту. Под његовом командом извршен је пробој Солунског фронта, изведено је прогањање њемачко-аустријско-бугарске војске, закључен је уговор о капитулацији бугарске војске и ослобођена Србија.

Високо је ценио српску војску и редовно истицао њене заслуге у коначној победи савезника у Великом рату. У Београду му је подигнут споменик.

1787. Под председништвом Џорџа Вашингтона у Филаделфији је почела с радом уставна конвенција. Нацрт устава прве модерне демократске државе у свету, САД, усвојен је 17. септембра, након готово четири месеца расправљања.

1803. Рођен је амерички песник, есејист и духовни вођа трансценденталиста Ралф Валдо Емерсон ("Природа", "Огледи", "Узорни људи", "Вођа живота", "Друштво и усамљеност").

1810. У Рио де ла Плати у Аргентини почела је побуна против шпанског колонијалног режима, а власт је преузела привремена влада. Тај дан се прославља као Дан независности Аргентине, мада је независност формално проглашена у јулу 1816.

1840. У Србији је уведен јавни поштански саобраћај отварањем прве поште у Београду, у згради на Калемегдану. Пошта је из Београда у друга места у земљи отпремана средом и суботом.

1879. Рођен је Вилијам Максвел, лорд Бивербрук, британски политичар и новински магнат. Био је члан британске владе за време два светска рата и власник "Дејли експреса" и "Сандеј експреса".

1889. Рођен је руски инжењер авијације Игор Иванович Сикорски. Изумео је хеликоптер (1908) и авион са више мотора (1913).

1892. Рођен је бивши председник СФР Југославије Јосип Броз Тито. За време његове владавине 25. мај слављен је као Дан младости. Према неким подацима, он је рођен 7. маја.

1895. Британски писац Оскар Вајлд осуђен је на две године робије због хомосексуализма.

1911. Председник Мексика Порфирио Дијас поднео је оставку после победе револуционарних снага над трупама владе у грађанском рату.

1915. Завршена је битка за град Ипр (Белгија) у Првом светском рату у којој је било 105.000 погинулих и рањених, а током које су Немци први пут употребили отровни гас који је по том граду добио назив иперит.

1922. Рођен је Енрико Берлингуер, лидер италијанских комуниста од 1972. до смрти 1984, заступник "еврокомунизма" и "историјског компромиса".

1923. Велика Британија признала је независност Трансјорданије под емиром Абдулахом. Истог дана 1946. новим споразумом је признат суверенитет те блискоисточне државе назване Јордан са Абдулахом као краљем.

1929. У Народном позоришту у Београду изведена је премијера "Госпође министарке" Бранислава Нушића. Редитељ је био Витомир Богић, а сценограф Ананије Вербицки. Насловну улогу тумачила је Жанка Стокић, којој је Нушић унапред наменио улогу.

1944. Немци су у Другом светском рату почели ваздушни десант на Дрвар (Босна) где је био смештен Врховни штаб југословенских партизана.

1960. Током кинеско-непалских препирки око границе на Монт Евересту, Кинези су стигли на северну страну врха и поставили кинеску заставу и бисту Мао Цедунга.

1961. Британски адвокат Питер Бененсон основао је у Лондону Организацију за људска права Амнести интернешенел.

1963. Самит афричких држава у Адис Абеби је окончан споразумом о оснивању Организације афричког јединства.

1969. У Судану је државним ударом власт преузео пуковник Џафар Мохамед ал-Нимеири.

1979. Одмах након полетања са чикашког аеродрома, срушио се амерички авион "ДЦ-10" пошто му је претходно отпао један мотор. Погинуло је свих 273 путника и чланова посаде.

1983. У пожарима који су захватили три брода на реци Нил у јужном Египту погинуло је више од 300 људи.

1991. Завршена је дводневна акција током које су Израелци " ваздушним мостом" пребацили 15.000 етиопских Јевреја из Адис Абебе у Израел.

1992. Оскар Луиђи Скалфаро постао је председник Италије.

1993. Савет безбедности УН усвојио је резолуцију 827 о оснивању Међународног суда за ратне злочине почињене на тлу бивше Југославије са седиштем у Хагу. То је био први такав суд после судова у Нирнбергу (1945-46) и Токију (1946-48). Године 1994. основан је и Међународни кривични суд за Руанду са седиштем у танзанијском граду Аруши.

1994. Руски књижевник Александар Солжењицин вратио се у Русију после 20 година изгнанства.

1995. Авијација НАТО-а, у рату у БиХ, бомбардовала је складиште муниције босанских Срба код Пала. Срби су одговорили узимањем за таоце 377 припадника мировних снага УН. Последњи таоци пуштени су 18. јуна.

1995. У експлозији гранате на централном тргу у Тузли 71 особа је погинула, а 108 рањено.

1996. Бивши бугарски цар Симеон II вратио се у земљу после 50-огодишњег егзила.

1997. Војним ударом збачена је цивилна влада у Сијера Леонеу, а председник Ахмад Теџан Кабах принуђен је да напусти земљу.

2000. У стотој години живота умро је чешки позоришни и филмски глумац Франсис Ледерер. Немацки филм "Пандорина кутија" је један од најпознатијих филмова у којима је глумио.

2001. Десет година после распада СФР Југославије, представници новонасталих држава парафирали су у Бечу Споразум о подели имовине бивше заједничке земље.

2001. Американац Ерик Вајхенмајер прва је слепа особа која је освојила Монт Еверст, на који се попео заједно са Шерманом Булом, 64-годишњим лекаром, који је тако постао најстарија особа која је освојила овај врх.

2001. Умро је кубански фотограф Алберто Корда (72), познат по својим фотографијама јужноамеричког герилског вође Ернеста "Че" Геваре.

2002. У паду авиона кинеске авио компаније "Чајна ерлајнс" у море у тајванском заливу, погинуло је 225 путника и чланова посаде.

2004. Шеф УНМИК-а Хари Холкери поднео је оставку из здравствених разлога, три месеца пре истека мандата.

2004. У поплавама које су захватиле Доминиканску Републику и Хаити погинуло је најмање 1.950 особа, које су већином однеле бујице река.

(РТ Војводине) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер