четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан рођен Петар Кочић, Јужна Африка прогласила Апартхејд државном политиком, умро Стипе Шувар
Хроника

На данашњи дан рођен Петар Кочић, Јужна Африка прогласила Апартхејд државном политиком, умро Стипе Шувар

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

1873 - У Стричићима у Босанској крајини рођен је писац Петар Кочић, аутор сатира "Јазавац пред судом" и "Суданија".

1798 - Рођен је италијански писац Ђакомо Леопарди, највећи лирски песник италијанског романтизма и један од најзначајнијих у европској поезији 19. века ("Силвији", Љубав и смрт", "Зибалдон", дневник "Мисли").

1855 - У Лондону је изашао први број листа "Дејли телеграф".

1864 - Самјуел Краутер постао је бискуп у Нигерији, први црнац бискуп Енглеске цркве.

1869 - Проглашен је Намеснички устав који је кнежевину Србију увео у доба уставности. Први пут у историји Србије скупштина је постала законодавни орган, мада са ограниченим правима.

1880 - Француска је анектирала пацифичко острво Отахеите (Тахити), које је од 1842. било француски протекторат.

1882 - У Београду је пуштен у рад први савремени водовод који је направљен према пројекту немачког инжењера Оскара Смрекара. Из пет дубоких бунара град је добијао око 65 литара воде у секунди.

1886 - Рођен је француски државник Робер Шуман, премијер (1947-48). На његов предлог ("Шуманов план") основана је 1952. Европска заједница за угаљ и челик из које је касније настала Европска унија.

1900 - Рођен је француски писац Антоан Мари Роже де Сент Егзипери, аутор бестселера "Мали принц", једног од најлепших дечјих романа у светској књижевности. Нестао је у јулу 1944. над Медитераном као пилот савезничког авиона у Другом светском рату.

1914 - Рођен је чешки композитор Рафаел Кубелик, диригент чешке филхармоније. Емигрирао је 1948. и каријеру наставио у САД као диригент симфонијског оркестра у Чикагу (1950), потом у Лондону као директор Ковент Гардена.

1922 - Рођен је српски писац Васко Попа, члан Српске академије наука и уметности, један од највећих песника српске књижевности у другој половини 20. века. ("Кора", "Непочин-поље", "Споредно небо", "Усправна земља", "Вучја со", "Живо месо", "Кућа насред друма").

1939 - Слетањем авиона "Дикси клипер" на аеродром у Лисабону обављен је први комерцијални лет из САД у Европу.

1941 - У Швајцарској је умро пољски државник, пијаниста и композитор, Игнац Јан Падеревски, учесник у акцијама за независност Пољске током Првог светског рата, премијер и шеф дипломатије (1919-21).

1949 - Јужна Африка је политику апартхејда прогласила државном доктрином.

1974 - Изабела Перон је заменила оболелог мужа Хуана Перона на месту председника Аргентине.

1980 - Вигдис Финбогадотир изабрана је за председника Исланда. То је било први пут да је за шефа државе у Европи изабрана жена на непосредним изборима.

1992 - Снаге босанских Срба напустиле су сарајевски аеродром "Бутмир" након двомесечне опсаде и предале га под контролу мировних трупа УН (УНПРОФОР). Тиме је омогућено достављање хуманитарне помоћи становништву Сарајева.

1995 - Више од 500 људи погинуло је у Сеулу када се срушила петоспратна робна кућа.

1995 - Умрла је америчка филмска глумица Лана Тарнер, холивудска звезда педесетих година 20. века ("Монсунске кише", "Љубав је снашла Ендија Хардија", "Имитација живота").

1998 - Бивши градоначелник Вуковара Славко Докмановић, осумњичен за ратне злочине у Хрватској 1992. извршио је самоубиство у затвору у Шевенингену, близу Хага.

1999 - Митингом у Чачку, на којем се окупило око 10.000 људи, опозициони блок Савез за промене почео је протесте против режима председника СР Југославије Слободана Милошевића. Протести су се у наредним месецима свакодневно одржавали у великом броју места у Србији, укључујући и Београд.

1999 - Турска је осудила на смрт вођу курдских побуњеника Абдулаха Оџалана.

2000 - Умро је Виторио Гасман један од највећих италијанских филмских и позоришних глумаца. На филму је радио са најпознатијим редитељима као што су Дино Ризи, Еторе Скола и Марио Моничели ("Срам", "Горки пиринач", "Мирис жене", "Живот је роман").

2001 - У Бриселу је одржана прва донаторска конференација за СРЈ на којој је Југославији обећана помоћ од једне милијарде и 280 милиона долара.

2001 - У Бечу су министри иностраних послова СРЈ и четири бивше југословенске републике потписали споразум о сукцесији, чиме је окончан дугогодишњи спор око наслеђа бивше СФРЈ.

2001 - Премијер СРЈ Зоран Жижић поднео је оставку дан након изручења Слободана Милошевића Хашком трибуналу.

2001 - Генерални секретар Уједињених нација Кофи Анан (63), поново је изабран на нови петогодишњи мандат у светској организацији.

2002 - Лека I, син краља Зога, који је владао Албанијом од 1928. до 1939. вратио се у земљу после 63 године прогонства.

2003 - Полагањем заклетве Беатрис Мерино, угледни адвокат без политичког искуства, постала је прва жена премијер у историји Перуа.

2003 - Умрла је чувена холивудска глумица Кетрин Хепберн која је играла у преко 50 филмова и освојила четири Оскара за улоге у филмовима: "Јутарња слава", "Погоди ко долази на вечеру", "Зима једног лава" и "На златном језеру".

2004 - Хашки трибунал осудио је бившег лидера Срба у Хрватској Милана Бабића на 13 година затвора, за злочине против човечности над хрватским цивилима у бившој Републици Српској Крајини (РСК) 1991-92. године. Бабић је 5. марта 2006. извршио самоубиство у притворској ћелији у Схевенингену.

2004 - Умро Стипе Шувар, професор Филозофског факултета у Загребу, политичар и државник, председник Централног комитета Савеза комуниста Југославије и члан Председништва СФРЈ.

2006 - Врховни суд Сједињених Америчких Држава пресудио је да је председник Џорџ Буш прекорачио своја овлашћења наређујући војна суђења за ратне злочине затвореницима у Гвантанаму на Куби, где су од 2002. тајно пребацивани осумњичени за тероризам и везе с Ал Каидом и талибанима, а које је заробила америчка војска.

2007 - Компанија Епл предсатвила је ajOS ( iOS) затворени оперативни систем намењен искључиво за њихове производе. Првобитно био је намењен за ајфон прве генерације и имао је назив  iPhone OS, касније му је намена проширена на још неке Еплове уређаје и назив промењен у iOS.

2009 - Амерички финансијски спекулант Бернард Медоф, мозак проневере вредне 65 милијарди долара, осуђен на 150 година затвора. Ухапшен је децембра 2008. због вишедеценијске преваре, у оквиру које је користио новац нових инвеститора да исплати старе.

2011 - Француска је саопштила да је слала наоружање либијским цивилима који су били под опсадом снага лојалних либијском вођи Муамеру Гадафију. Оружје је слато почетком јуна у планине Нафуса на западу Либије, када су цивили били окружени Гадафијевим снагама, а либијска влада одбила отварање коридора за слање хуманитарне помоћи.

2012 - Европска унија је у Бриселу почела приступне преговоре са Црном Гором.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер