петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан рођен Лав Николајевич Толстој, у I светском рату окончана прва велика битка на Марни у Француској, умро Мао Цедунг
Хроника

На данашњи дан рођен Лав Николајевич Толстој, у I светском рату окончана прва велика битка на Марни у Француској, умро Мао Цедунг

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. септембар 2016.

На данашњи дан 1828. године рођен је руски писац Лав Николајевич Толстој, један од великана светске књижевности, аутор чувених романа "Рат и мир" и "Ана Карењина". Због критичког односа према друштву и цркви, долазио је у сукоб са властима, а Руска православна црква га је 1901. екскомуницирала.

1087. - Умро је нормански војвода и енглески краљ Вилијам I познат као Вилијам Освајач. Након победе над краљем Харолдом у бици код Хестингса 1066. постао је краљ Енглеске. Током његове владавине романизовани Нормани почели су се стапати са покореним Англосасима у енглеску нацију. Увео је 1085. први имовински катастар (Domesday Book).

1513. - У бици против Енглеза код Флудена погинуо је шкотски краљ Џејмс IV заједно са неколико хиљада Шкота, међу којима је било готово цело племство.

1585. - Рођен је француски државник, кардинал Арман Жан ди Плеси Ришеље, који је као министар краља Луја XIII (од 1629) вршио стварну власт у Француској и подигао моћ француске круне. Основао је 1635. Француску академију.

1737. - Рођен је италијански лекар и физичар Луиђи Галвани, који је 1789, вршећи експерименте са жабљим мишићима, открио врсту електрицитета, која је касније по њему названа галвански електрицитет.

1772. - Рођен је српски књижевник и позоришни писац Јоаким Вујић, који је 1835. у Крагујевцу основао прво српско позориште, где је преносио романтичарски дух Европе приказујући дела домаћих и страних аутора.

1776. - Амерички Континентални конгрес увео је званичан назив државе Сједињене Америчке Државе уместо Уједињене колоније.

1894. - Кинески револуционар Сун Јат-сен основао је Друштво за препород Кине и почео да организује устанак у Кантону, након пораза Кине у рату са Јапаном. Устанак није успео, а учесници су ухваћени и погубљени. Сун Јат-сен је успео да побегне из земље и до револуције 1911. живео је у иностранству.

1898. - Умро је француски писац Стефан Маларме уз Рембоа и Верлена најзначајнији песник фрнацуског симболизма. Његова песма "Поподне једног фауна" инспирисала је Дебисија да компонује чувени прелудиј.

1901. - Умро је француски сликар и графичар Анри Тулуз Лотрек мајстор литографије, сликар боема, атмосфере и ликова из париског ноћног живота на крају 19. века.

1914. - У Првом светском рату окончана је прва велика битка на Марни у Француској, током које су укупни немачки губици процењени на 800.000 људи. У јулу 1918. вођена је друга битка на Марни и то је била последња немачка офанзива у Првом светском рату.

1944. - Дан након уласка совјетских трупа у Бугарску, бугарски комунисти преузели су власт у земљи.

1945. - Трупе САД искрцале су се на крају Другог светског рата у Јужној Кореји, совјетске су од Јапана преузеле Северну Кореју, а 38. паралела је постала линија поделе двеју корејских држава.

1948. - После повлачења совјетске војске, на северу корејског полуострва проглашена је Народна Демократска Република Кореја са главним градом Пјонгјангом.

1976. - Умро је кинески револуционар и државник Мао Цедунг један од оснивача Комунистичке партије Кине, који је 1949. у Пекингу прогласио Народну Републику Кину и до смрти био њен неприкосновени лидер. Његове мисли и идеје објављене су у цувеној "Црвеној књижици". Године 1966. покренуо је "Велику пролетерску културну револуцију" током које је смењен велики број партијских функционера, међу којима и његови најближи сарадници.

1987. - Ирачко ратно ваздухопловство започело је серију удара на иранске електричне централе и нафтна постројења.

1991. - Совјетска република Таџикистан прогласила је независност.

1993. - Израел и Палестинска ослободилачка организација споразумели су се о међусобном признању, отварајући пут ка окончању сукоба Арапа и Јевреја.

1996. - У тајфуну који је погодио приобална подручја економски најразвијеније кинеске провинције Гуангдонг погинуло је више од 130 људи, а хиљаде је повређено.

2001. - Лидер авганистанске опозиционе "Северне алијансе" Ахмад Шах Масуд, који је предводио борбу против талибана, смртно је рањен у његовој канцеларији када су два бомбаша самоубице активирали бомбе. Масуд је преминуо три дана касније.

2001. - На председничким изборима у Белорусији, у мандату од пет година, победио је Александар Лукашенко, који се већ на тој функцији налази седам година.

2002 . - Виши суд у Бијелом Пољу осудио је Небојшу Ранисављевића из Деспотовца на 15 година затвора, због учешћа у отмици и ликвидацији путника, претежно Муслимана, из воза на прузи Београд-Бар у станици Штрпци (РС) у фебруару 1993.

2003. - Умро је амерички научник Едвард Телер један од твораца хидрогенске бомбе и један од учесника у пројекту Менхетен који је довео до производње атомске бомбе током другог светског рата.

2004. - У Минхену је почело суђење 86-годишњем Ладиславу Нижњанском, оптуженом за нацистичке злочине 1945. у Чехословачкој, где је 1962. у одсуству осуђен на смрт. Он је после Другог светског рата скоро 60 година неометано живео у Минхену где је радио као документариста и преводилац у америчкој радио-станици Радио Слободна Европа. Одлуком суда у Минхену 2005. пуштен је на слободу у недостатку доказа.

2009. - Умро је Мајк Бонђорно популарни ТВ водитељ и симбол националне телевизије РАИ. Назван "краљем квиза" он је био једна од омиљених и најдуговечнијих телевизијских личности у Италији. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер