петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан рођен Карл Малден; Умро Јохан Волфганг Гете; 1312. Ватикан распустио монашки витешки ред Темплара
Хроника

На данашњи дан рођен Карл Малден; Умро Јохан Волфганг Гете; 1312. Ватикан распустио монашки витешки ред Темплара

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. март 2020.

 НОВИ САД - 1912 - Рођен је Карл Малден, амерички глумац српског порекла, добитник Оскара. Најпознатији је по улогама у филмовима "Трамвај звани жеља" (Оскар 1951), "На доковима Њујорка" као и тв серији "Улице Сан Франциска". Рођен је у Индијани као Младен Секуловић, од оца Србина и мајке Чехиње, а име је променио у 22. години из професионалних разлога. Прославио се филмовима Елије Казана, с којим је сарађивао и у позоришту. Његово карактеристично лице омогућило му је да игра веома различите улоге, од свештеника до гангстерског шефа, од рогоње до генерала.

Догодило се на данашњи дан 82. дан 2020. До краја године има 284 дана.

1312 - Ватикан је распустио монашки витешки ред Темплара, основан у Палестини 1118. ради заштите поклоника Христовог гроба.

1599 - Рођен је фламански сликар Антон Ван Дајк, истакнути представник фламанске сликарске школе, на којег је снажно утицао Паул Рубенс, у чијем је атељеу у младости радио. Потом је отишао у Италију, па у Француску, а у Лондон је дошао 1632. и постао дворски сликар краља Чарлса I и портретиста енглеског високог друштва. Његове религиозне композиције мање су вредности, али се прославио портретима, које одликује племенитост израза, суптилност палете и озбиљна психолошка анализа.

1687 - Умро је француски композитор, виолиниста, диригент, певач, глумац, сценограф и плесач италијанског порекла Жан Батист Лили, творац класичне француске опере, с балетима, хоровима, сценским ефектима. Био је господар париског музичког живота, необична личност изузетног талента, чврсте воље и далекосежног утицаја на развој музике своје друге отаџбине. У сарадњи с комедиографом Жаном Молијером створио је нову драмско-музичку врсту - comedie ballet - комедију с певањем и плесом. Приписује му се прва употреба палице за дириговање. Док је почетком 1687. дириговао "Те Деум" за опоравак болесног краља Луја XIV, озледио се дугим диригентским штапом и рана се претворила у смртоносну гангрену. Дела: опере "Тезеј", "Персеј", "Кадмис и Хермиона", "Алсеста", "Психа", "Амадис од Галије", "Асмида", Асис и Галатеја", "Прозефина", "Фетон", комедије-балети "Женидба на силу", Жорж Дандин", "Господин од Пурсоњака", "Грађанин-племић", црквене композиције "Te Deum", "De profundis", "Mizerere".

1794 - Конгрес САД усвојио је закон којим је америчким бродовима забрањен превоз црних робова из Африке у Америку.

1797 - Рођен је пруски краљ и немачки цар Вилхелм I Фридрих Лудвиг, у чије име је Ото фон Бизмарк, канцелар Пруске и потом Немачке, извршио "крвљу и гвожђем" уједињење Немачке. На пруском престолу био је од 1861, а 1871. постао је први цар Немачког царства. Током његове владавине Пруси су Данској отели Шлезвиг и Холштајн 1864. у рату 1866. поразили Аустрију а у Француско-пруском рату 1871. отргли Алзас и Лорену од Француске. Издао је 1879. "Lex specialis", којим је социјалистички покрет у Немачкој стављен ван закона.

1832 - Умро је немачки писац Јохан Волфганг Гете, једно од највећих имена светске књижевности. Неколико година после завршених студија права у Стазбуру преселио се у Вајмар, где је 28 година био управник позоришта. Поред литературе, интензивно се бавио филозофијом, природним наукама, сликарством и државничким пословима у Вајмару. Србе је задужио писањем о српској народној поезији, којом се одушевљавао, и преводом више српских народних песама, укључујући "Хасанагиницу". Оставио је једну од највећих и најзанимљивијих збирки писама у историји књижевности. Дела: романи "Фауст", "Вилхелм Мајстер", "Вертер", "Избор по сродности", драме "Гец од Бирлинхема", "Егмонт", "Ифигенија на Тавриди", "Торквато Тасо", трагедије "Клавихо", "Ванбрачна кћи", еп "Херман и Доротеја", путопис "Путовање по Италији", аутобиографско дело "Из мог живота", поезија "Маријенбадска елегија", "Римске елегије", "Западно-источни диван", епиграми "Ксеније", "Теорија боја".

1848 - Побуњена Венеција прогласила је независност од Аустрије.

1895 - Пионири филма браћа Огист и Луј Лимијер у Паризу су први пут демонстрирали покретне слике, употребивши целулоидну траку.

1910 - Рођен је енглески писац Николас Џон Тарни Монсара, најпознатији по роману "Сурово море", живој слици збивања на малом броду у време рата. Остала дела: романи "Мисли на сутра", "На први поглед", "Прича о Естер Костело", "Племе које је изгубило вођу", "Смит и Џонс".

1917 - САД су, после победе Фебруарске револуције у Русији, прве признале привремену владу Александра Керенског.

1919 - Прва међународна авионска линија успостављена је између Париза и Брисела.

1933 - Рођен је ирански државник Аболхасан Бани Садр, који је 1980. изабран за првог председника Ирана, после збацивања шаха Резе Пахлавија у исламској револуцији. Због неслагања с политиком иранских верских вођа, 17 месеци пошто је постао шеф државе принуђен је да оде у избеглиштво у Француску.

1945 - Египат, Ирак, Јордан, Либан и Сирија су у Каиру основали Арапску лигу.

1979 - Британског амбасадора у Холандији Ричарда Сајкса у Хагу су убили ирски терористи.

1983 - Хаим Херцог изабран је за председника Израела.

2000 - Немачка је потврдила закон о обештећењу за присилни рад током нацистичке ере, игноришући жалбе преживелих да је понуђена надокнада прениска.

2004 - Духовни вођа и оснивач терористичке палестинске организације Хамас, шеик Ахмед Јасин, убијен је у граду Гази у близини своје куће ракетама испаљеним из израелских борбених хеликоптера на возило којим се враћао из џамије.

2006 - Баскијска сепаратистичко-терористичка организација ЕТА прогласила је трајни прекид терористичких дејстава у настојању да политичким средствима постигне независност шпанске Баскије. Од 1968. године припадници ЕТА-е убили су приближно 850 људи.

2007 - У два напада коалиционих снага предвођених САД убијено је најмање 69 талибана на југу Авганистана у области Гиришк, у провинцији Хелманд, познатој по великој производњи опијата.

2007 - Више од 70 особа је погинуло од последица серије експлозија у војном депоу на километар од центра Мапута, престонице Мозамбика а више од 300 особа је рањено. Реч је трећем и најгорем инциденту у том војном депоу од 1985.

2007 - Започели су оружани сукоби у Киншаси, у Конгу, у којима је страдало више стотина људи током вишедневних борби између режимских снага и следбеника пораженог председничког кандидата Жан-Пјера Бембе, пошто су Бембине снаге одбиле да изврше владину наредбу о разоружању.

2010 - Конгрес САД усвојио је Закон о реформи здравствене заштите, чиме је први пут у историји уведено бесплатно здравство у САД. Овим чином остварено је једно од кључних обећања председника Обаме и његово усвајање узима се као преседан у историји те земље.

2016 - У Бриселу су се догодили терористички напади у којима је погинуло 35 особа, а 340 је повређено. Две експлозије догодиле су се на бриселском аеродрому, а трећа на метро станици Маелбек. Нападе су извели исламски екстремисти.

2017 - У терористичком нападу у Лондону, испред Парламента, шест особа је погинуло, укључујући нападача, а 49 је повређено. Нападач Халид Масуд, мотивисан исламским екстремизмом, возилом је газио пролазнике на мосту и потом наставио напад и хладним оружјем.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер