петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан Радован Караџић изабран за првог председника РС, умро Симон Боливар, почеле масовне демонстрација против Чаушескуа, Ангела Меркел по трећи пут изабрана за канцеларку
Хроника

На данашњи дан Радован Караџић изабран за првог председника РС, умро Симон Боливар, почеле масовне демонстрација против Чаушескуа, Ангела Меркел по трећи пут изабрана за канцеларку

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. децембар 2017.

На данашњи дан 1992. године Скупштина Републике Српске на Палама изабрала је Радована Караџића за првог председника Републике. 

1531 - По наређењу папе Клемента VII установљена је инквизиција у португалској престоници Лисабону. 

1538 - Папа Павле III искључио је из римокатоличке цркве енглеског краља Хенрија VIIII који је претходно себе прогласио поглаваром англиканске цркве. 

1778 - Рођен је енглески хемичар Хамфри Дејви изумитељ рударске сигурносне лампе (1816). Открио је анестетичко деловање рајског гаса, а помоћу електролизе први је издвојио натријум, калијум и калцијум у елементарном облику. 

1830 - Умро је јужноамерички револуционар, војсковођа и државник Симон Боливар. Вођа борбе за независност Јужне Америке од Шпаније, "Ел Либертадор", није успео да оствари своје тежње да уједини јужноамеричке земље у јаку и независну државу. Ослободио је Венецуелу, Еквадор, Панаму и Перу и био је председник Колумбије и Боливије која је по њему добила име. Оптужен да је хтео да се прогласи монархом, повукао се с власти 1830. и убрзо је умро. 

1903 - Браћа Вилбур и Орвил Рајт извела су први успешан лет авионом у историји ваздухопловства. Њихова летилица "Флајер И" је над пешчаним динама близу места Кити Хоук у Северној Каролини, САД, узлетела четири пута, задржавши се притом у ваздуху најдуже 59 секунди. 

1908 - Након победе младотурске револуције, одржана је прва седница парламента Отоманског царства. 

1909 - Умро је белгијски краљ Леополд II који је 1885. формирао Слободну државу Конго, а 1908. је анектирао као Белгијски Конго. Наследио га је нећак Алберт И. 

1939 - У заливу Ла Плата код Монтевидеа у Другом светском рату потонуо је немачки бојни брод "Адмирал Граф фон Шпе", који је претходно био оштећен у бици с британским крстарицама. Капетан брода Ханс Лангсдорф је потом извршио самоубиство. 

1948 - У покушају да поново успостави власт у Индонезији која је 1945. прогласила независност, Холандија је напала Индонезију, њене трупе су упале у главни град Џакарту и ухапсиле председника Сукарна у друге индонежанске лидере. Споразумом у Хагу 1949. Холандија је признала суверенитет Индонезије. 

1973 - Арапски екстремисти убили су 32 особе на аеродрому у Риму када су бацили бомбу на авион компаније "Пан Америкен" и из митраљеза изрешетали зграду терминала. 

1983 - У дискотеци у Мадриду у пожару су изгубиле живот 83 особе. 

1985 - Војна влада Уганде и припадници герилаца потписали су мировни уговор којим су поделили власт и окончали готово петогодишњи грађански рат. 

1989. године у Румунији су избиле масовне демонстрације против диктаторског режима Николае Чаушескуа у којима је погинуло око 1.000 људи. Немири који су почели у Темишвару и Араду захватили су потом Букурешт и проширили се на целу земљу. Чаушеску и његова жена Елена ухваћени су у бегу 22. децембра, осуђени на смрт и стрељани. 

1990 - На првим демократским изборима у Хаитију за председника је изабран популистички свештеник Жан Бертран Аристид.

1991 - Савет министара ЕУ усвајањем нове Декларације о Југославији одлучио је да призна независност свим југословенским републикама које прихвате критеријуме за признавање нових држава у источној Европи и СССР-у. 

1995 - Вођа делегације босанских Срба на мировним преговорима у Дејтону Слободан Милошевић одбио је да посланицима Скупштине Републике Српске поднесе извештај о мировним преговорима на којим је постигнут споразум о окончању босанског рата. 

1996 - Побуњеници перуанског левичарског герилског покрета "Тупак Амару" заузели су јапанску амбасаду у Лими, запретивши да ће побити 490 талаца уколико власти Перуа не ослободе из затвора 300 припадника њиховог покрета. 

1997 - Мински центар УН објавио је да у Босни и Херцеговини има још 750.000 до милион нагазних мина и да је током 1996. и 1997. од експлозија мина повређено око 1.000 људи, међу којима је велики број деце. 

1999 - Немачки, амерички и источноевропски званичници закључили су историјски споразум о надокнади за принудни рад за време нацистичке Немачке, 54 године после Другог светског рата. 

2000 - У Женеви је одржана конференција о новом програму заштите права глумаца и њиховог рада у филмској и ТВ индустрији, музичким спотовима и на Интернету, којој су присуствовали делегати из око 90 земаља. 

2002 - Скупштина СР Југославије ратификовала је Дејтонски споразум, потписан 1995. којим је окончан рат у Босни. 

2003 - Француска је забранила истицање религијских обележја (ношење фереџа, јеврејских капица, хришћанских крстова) у државним школама. 

2004 - У Бутану је забрањено пушење на јавним местима и продаја дувана. Бутан је прва земља на свету где је уведена ова забрана. 

2005 - Европска унија одобрила је Македонији статус кандидата за чланство у ЕУ. 

2007 - Њу Џерси је донео закон којим се смртна казна замењује доживотним затвором без права на условну слободу и тиме постао прва америчка савезна држава која је у протекле четири деценије укинула смртну казну. 

2011 - У тропској олуји која је погодила југ Филипина страдало је више од 930 особа. 

2011. - Умро је Ким Џонг Ил, народни вођа Северне Кореје која је прогласила период жалости од 17. до 29. децембра. Наследио га је његов син Ким Џонг-ун. 

2013 - Председница Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) Ангела Меркел већином гласова посланика доњег дома Савезног парламента, Бундестага, по трећи пут је изабрана за савезну канцеларку СР Немачке.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер