петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан радници земунске фабрике "Змај" започели ткз. "антибирократску револуцију", Исланд постао независна република, умрли Властимир Ђуза Стојиљковић и пољски краљ Јан Собјески
Хроника

На данашњи дан радници земунске фабрике "Змај" започели ткз. "антибирократску револуцију", Исланд постао независна република, умрли Властимир Ђуза Стојиљковић и пољски краљ Јан Собјески

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јун 2018.

На данашњи дан 1988. године Око пет хиљада радника земунске фабрике "Змај" демонстрирало је испред зграде Скупштине СФР Југославије, незадовољно својим социјалним положајем. То је био почетак масовних митинга који су названи "антибирократска револуција", а послужили су за учвршћивање власти лидера српских комуниста Слободана Милошевића. 

1239. Рођен је енглески краљ Едвард I, најзначајнији енглески владар из династије Плантагенет. Током владавине (1272-1307) учврстио је краљевску власт над племством и припојио Велс Енглеској.

1397. Данска краљица Маргрета I објединила је подданску круну Данску, Шведску и Норвешку.

1579. Енглески морепловац и гусар Френсис Дрејк прогласио је суверенитет Енглеске над Њу Албионом (Калифорнија).

1665. Португалци и Британци потукли су Шпанце код Монтес Клароса, што је омогућило Португалцима да још једном победом над Шпанцима код Виље Висиосе поновно успоставе независност Португалије.

1682. Рођен је шведски краљ Карло XII. Његова владавина (1697-1718), током које је углавном ратовао, означила је крај Сведске као европске велесиле. Погинуо је у инавазији на Норвешку 1718.

1696. Умро је пољски краљ Јан III Собјески, прослављени војсковођа против Швеђана, Турака, Татара и Козака.

1703. Рођен је енглески свештеник и реформатор Џон Весли, оснивач покрета методиста.

1719. Умро је енглески писац и политичар Џозеф Адисон. Са Ричардом Стилом основао је 1711. лист "Спектатор" у којем је објављивао и своје чувене есеје, који представљају зачетак новог књижевног жанра. новинског подлистка.

1789. Посланици Трећег сталежа у француском парламенту прогласили су Народну скупштину и укинули краљу право вета.

1818. Рођен је француски композитор Шарл Гуно, аутор популарних опера "Фауст" и "Ромео и Јулија".

1843. Почела је побуна домородаца Маора против Британаца на Новом Зеланду. Маори су поражени 1871. после чега су се повукли у унутрашњост острва.

1848. Аустријске трупе под командом генерала Алфреда Виндишгреца угушиле су устанак Чеха у Прагу.

1867. Енглески хирург Џозеф Листер употребио је први пут у историји медицине антисептик, када је оперисао своју сестру Изабелу.

1882. рођен је руски композитор Игор Фјодорович Стравински, један од водећих музичких стваралаца 20. века. Одликује се великом разноврсношћу музичког израза и стилске оријентације. У првој фази је спајао руске фолклорне елементе са импресионизмом, затим је био експресиониста са честим ослањањем на џез, а касније је применио неокласични стил.

Међународну славу прво је стекао са своја три балета:  Жар  - птица (1910),  Петрушка (1911) и Посвећење пролећа (1913). Поред признања која је добио за своје композиције, стекао је славу и као диригент и као пијаниста, најчешће на премијерама властитих дела. Магазин Тајм га је уврстио  као  једног од најутицајнијих људи XX века.

1925. Потписан је Женевски протокол, којим је забрањена употреба бојних отрова у рату. Протокол је потписало 29 земаља.

1929. Рођен је јерменски велемајстор Тигран Вартанович Петросјан, шаховски првак света од 1963. до 1969.

1940. Совјетска Црвена армија окупирала је Летонију и Естонију и успоставила просовјетску администрацију.

1944. Исланд је постао независна република након што су његовистановници на референдуму одлучили да се одвоје од Данске.

1947. Уставотворна скупштина Бурме донела је одлуку да прогласи независну Републику Бурму.

1950. Др Ричард Лолер извео је у Чикагу прву операцију пресађивања бубрега.

1953. Совјетске трупе угушиле су побуну у Источној Немачкој.

1967. Кина је извела пробу прве хидрогенске бомбе.

1971. САД и Јапан су потписали споразум о враћању острва Окинаве под суверенитет Јапана у 1972. години.

1982. Председник Аргентине генерал Леополдо Галтијери поднео је оставку после пораза аргентинске армије у рату са Великом Британијом за Фокландска острва.

1990. Демонстранти против румунске владе вратили су се на улице Букурешта, неколико дана после сукоба с полицијом и рударима лојалним влади, у којима је погинуло петоро људи, а неколико десетина рањено.

1991. Парламент Јужне Африке укинуо је последњи закон на којемје од 1950. била заснована политика апартхејда.

1992. Немци Томас Кемтнер и Хајнрих Стрибиг, двојица последњих западних талаца у рукама исламских терориста у Либану, вратили су се у Немачку после три године у заточеништву.

1993. У главном граду Сомалије Могадишу погинуло је шест, арањена су 43 припадника мировних снага УН када су покушали да ухвате лидера сомалијских герилаца Мохамеда Фараха Аидида.

1997. Министарство за телекомуникације СР Југославије издало је решења о забрани већем броју приватних и независних радио станица. То је била прва велика акција власти против права на слободу информисања у Југославији.

1999. Међународна организација рада усвојила је споразум озабрани најгорих форми присилног рада деце, укључујући ропство и насилну регрутацију.

2001. На парламентарним изборима у Бугарској победио је Национални покрет бившег бугарског цара Симеона ИИ, чиме је по први пут бивша монархија постала политички активна у једној од земаља источне Европе. Симеон Сакс Кобург је 24. јула изабран за премијера Бугарске.

2002. У Батајници, код Београда, отпочела је ексхумација и обдукција лешева за које се верује да су Албанци чија су тела ту довезена након НАТО интервенције на Косову 1999.

2002. Египатски врхунски археолози су саопштили да су у близинипирамида у Гизи пронашли најстарији недирнут саркофаг, стар око 4,500 година.

2004. У бомбашком нападу испред центра за регрутацију ирачкевојске у Багдаду погинула је најмање 41 особа, а око 142 је повређено. Напад се догодио након изјаве заменика министра одбране САД Пола Волфовица да ирачке снаге безбедности нису још спремне да обављају своје дужности без америчке војне подршке.

2004. Умро је Јацек Курон, који је свој живот посветио борби против комунизма и сиромаштва, што га је учинило једним од највећих Пољака 20. века.

2006. У Словачкој одржани парламентарни избори, први од уласка те земље у Европску унију и НАТО, на којим је победила Словачка партија левице ( СМЕР) на челу са Робертом Фицом.

2007. Умро Ђанфранко Фере (63) модни креатор, познат као „архитекта италијанске моде” и водећи креатор француске модне куће "Кристијан Диор".

2010. Канцеларија УН за хуманитарну помоћ је саопштила да је најмање 400.000 људи избегло или расељено због етничких сукоба који су десетак дана раније избили на југу Киргизије.

2011. Савет за људска права Уједињених нација усвојио је резолуцију у којој се истиче да људи не треба да се дискриминишу, нити да буду на мети насиља због своје сексуалне орјентације.

2014. Малезијски путнички авион са 295 путника и чланова посаде оборен на истоку Украјине у подручју борби између руских сепаратиста и украјинске војске.

 

2015. Преминуо Властимир Ђуза Стојиљковић, позорисни, филмски и тв глумац. Популарност му је донела улога у филму "Љубав и мода", за који је отпевао чувени хит "Девојко мала”, а његова најпознатија улога била је у тв серији "Позориште у кући".

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер