петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: После више од пола века 2001. у школе у Србији поново је уведена веронаука
Хроника

На данашњи дан: После више од пола века 2001. у школе у Србији поново је уведена веронаука

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. октобар 2014.

1642 - Швеђани су у другој бици код Брајтенфелда у Тридесетогодишњем рату победили аустријске царске трупе под надвојводом Леополдом, који је изгубио најмање 10.000 људи.

1687 - У побуни јањичара у Цариграду збачен је са власти турски султан Мухамед ИВ, а на престо је дошао његов млађи брат Сулејман III.

1721 - После ратова против Отоманског царства и Шведске којима је учврстио Русију на Црном мору и Балтику, Петар Велики је проглашен царем целе Русије.

1755 - Рођена је француска краљица Марија Антоанета, жена Луја XVI), ћерка аустријске царице Марије Терезије. Омражена у народу којем је поручила: "Ако немате хлеба, једите колаче", оптужена током Француске револуције да је тајним везама са бечким двором издала Француску, погубљена је на гиљотини 1793.

1766 - Рођен је аустријски војсковођа мађарског порекла фелдмаршал Јохан Јозеф Радецки, војни реформатор и национални херој који је више од пола века предводио аустријске трупе.

1785 - Лондонски произвођач кочија Лионел Лукин патентирао је први чамац за спашавање.

1789 - У Француској је конфискована имовина католичке цркве, што је био први тежак ударац католичкој цркви у њеној историји.

1815 - Рођен је енглески математичар Џорџ Бул, оснивач симболичке логике и "Булове алгебре", која је имала пресудан значај за развој компјутера. Значајни су његови радови "Истраживање закона мишљења" и "Математичка анализа логике".

1841 - Револтирани британском окупацијом Кабула, Авганистанци сума сакрирали 24 британска официра, што је изазвало други Авганистански рат.

1906 - Рођен је Лукино Висконти, један од најзначајнијих италијанских филмских режисера, који је филмом "Земља дрхти" (1948) означио почетак италијанског неореализма ("Беле ноћи", "Роко и његова браћа", "Гепард", "Сумрак богова", "Смрт у Венецији", "Невино").

1917 - Британски министар иностраних послова Артур Ђејмс Балфур објавио је Декларацију, познату као Балфурова декларација, о оснивању јеврејске државе у Палестини.

1930 - Хаиле Селасије I крунисан је за цара Етиопије.

1938 - Мађарска је анектирала јужну Словачку, прикључивши се распарчавању Чехословачке након потписивања Минхенског споразума у септембру.

1950 - Умро је енглески драмски писац, новинар и критичар ирског порекла Џорџ Бернард Шо. Књижевну каријеру почео је писањем романа и позоришних критика, а прославио се многобројним позоришним делима. Добитник је Нобелове награде за књижевност 1925. ("Кандида", "Занат госпође Ворен", "Мајор Барбара", "Пигмалион").

1953 - Пакистански парламент је прогласио Исламску републику Пакистан.

1956 - Мађарска влада је одбацила чланство у Варшавском пакту и затражила помоћ УН због напада совјетских трупа; СССР је ставио вето у Савету безбедности УН на захтев западних сила да се размотри криза у Мађарској.

1964 - У Саудијској Арабији је свргнут краљ Сауд, а за новог краља проглашен је принц Фејсал.

1978 - Двојица совјетских космонаута Јуриј Романенко и Георгиј Гречко вратила су се на Земљу са свемирске станице "Саљут 6" након 139 дана и 14 часова, што је био нови рекорд боравка у васиони.

1994 - Више од 430 људи погинуло је у пожару после експлозије у великом складишту нафте близу једног села у јужном Египту.

1995 - Врховни суд Аргентине донео је одлуку о екстрадицији нацистичког официра Ериха Прибкеа Италији, где је оптужен за ратне злочине током Другог светског рата.

1998 - Ураган "Мич", који је харао кроз Централну Америку седам дана, изазвао је огромна разарања, посебно у Хондурасу и Никарагви, а најмање 9.000 људи је погинуло.

1999 - Црна Гора је увела немачку марку као паралелну валуту уз југословенски динар.

2001 - После више од пола века у школе у Србији поново је уведена веронаука.

2003 - Свештеник Кенон В. Џин Робинсон именован је за бискупа америчке Епископалне цркве. Он је први свештеник који је јавно признао да је хомосексуалац.

2003 - Умрла је Кристабел Биленберг (94), британска књижевница, ауторка књиге "Прошлост сам ја", мемоара о опстанку у нацистичкој Немачкој.

2004 - На председничким изборима у САД поново је изабран републиканац Џорџ Буш.

2004 - Умро је шеик Зајед Бен ал Нахајан (90), оснивач и историјски лидер Уједињених Арапских Емирата, који је том земљом владао од 1971. године.

2004 - Холандски филмски режишер и колумниста Тео ван Гог, праунук сликара Винсета ван Гога, убијен је у Амстердаму. Њега убодима ножа усмртио један Мароканац који је касније ухапшен. Тео ван Гог је снимио филм о злостављању жена у исламским земљама.

2007 - Умро је чувени руски кореограф и руководилац Државног академског ансамбла народних игара Игор Мојсејев. Добитник је бројних совјетских одликовања али и неких земаља света, међу којима је и медаља Моцарта којом га је одликовао УНЕСЦО.

2008 - Умро је Џон Дејли продуцент 13 филмова који су добили Оскара, међу којима су "Вод" Оливера Стоуна, "Последњи кинески цар" Бернарда Бертолучија и "Привиђења" Роберта Алтмана.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер