Хроника

На данашњи дан: Отворен Коларчев народни универзитет

Штампа
субота, 19. октобар 2013.

На данашњи дан 1932. године у Београду је отворен Коларчев народни универзитет, задужбина Илије Милосављевића Коларца, који је у ту сврху тестаментом завештао огромну своту од око 50.000 дуката. Здање Коларчевог универзитета пројектовао је српски архитекта Петар Бајаловић.

Данас је субота, 19. октобар. До краја године има 73 дана.

1216 - Умро је енглески краљ Џон Без Земље, млађи син Хенрија II, који је 1215. морао да попусти у сукобу с племством и потпише "Магна карту либертатум" - велику повељу слобода. Повељом је ограничена власт краља и успостављена основа енглеске уставности и јавног права.

1745 - Умро је енглески писац ирског порекла Џонатан Свифт, један од најоштроумнијих критичара људских нарави и порока. То је посебно изражено у његовом главном делу "Гуливерова путовања", у којем је, у измишљеном свету Лилипутанаца, дивова и смешних научника, приказао друштвене прилике Енглеске. Имао је тегобан лични живот који је за последицу имао горчину, песимизам и презир према свету који га је окруживао. Остала дела: политички списи "Сукнарева писма", сатире "Битка књига", "Прича о бурету".

1812 - Француски цар Наполеон I морао је да нареди напуштање Москве и почне повлачење из Русије. Неуспела инвазија на Русију и пораз у судару с руском војском под командом фелдмаршала Михаила Кутузова означили су почетак краја Наполеонове империје. У поход на Русију Наполеон је кренуо са око 600.000 војника из готово свих европских нација, а тамо је тако страховито поражен да се из Русије вратило свега неколико десетина хиљада војника.

1813 - Уласком у Лајпциг армија удружених савезника - Русије, Пруске и Аустрије - окончана је тродневна "Битка народа" код тог немачког града, у којој су потучене снаге француског цара Наполеона I. После пораза Наполеон се повукао преко Рајне и неколико месеци потом присиљен је да абдицира.

1841 - Рођен је Никола Петровић, владар Црне Горе, кнез и доцније краљ. После инвазије аустроугарских трупа, у јануару 1916. потписао је капитулацију и напустио Црну Гору. Велика Народна скупштина у Подгорици га је 26. новембра 1918. због издаје 1916. збацила с престола и прогласила присаједињење Црне Горе - Србији. Имао је литерарне амбиције и сматрао је себе великим књижевником, али га је озбиљна књижевна критика сматрала дилетантом.

1859 - Рођен је француски официр јеврејског порекла Алфред Драјфус, који је 1894. лажно оптужен да је Немачкој издавао војне тајне. Осуђен је на доживотну робију, само на основу тумачења графолошких стручњака. Послат је у један од најгорих затвора на свету на Ђаволским острвима у Француској Гијани. У његову одбрану устао је тада писац Емил Зола, који је под насловом "Оптужујем" у листу "Л'орор" објавио отворено писмо председнику Републике. Тек 1906. капетан Драјфус је рехабилитован, враћен у војску и унапређен у чин мајора.

1864 - Рођен је француски хемичар и индустријалац Огист Лимијер, који је с братом Лујем направио прву филмску камеру и основао у Лиону фабрику за израду фотографског материјала. Браћа су изумела поступак снимања у природним бојама и у париској кафани "Гран кафе" приредила 28. децембра 1895. прву филмску представу у свету ("Улазак воза у станицу", "Радници излазе из фабрике").

1872 - У Новом Јужном Велсу у Аустралији нађен је "Холтерманов грумен", плоча шкриљца тежине 235,14 килограма, у којој је било 82,11 килограма злата, највећа икад пронађена количина тог метала.

1875 - Умро је енглески физичар Чарлс Витстон, пионир телеграфије. Пронашао је и метод за одређивање електричног отпора ("Витстонов мост") и истраживао електрицитет, светлост и звук.

1899 - Рођен је гватемалски писац Мигел Анхел Астуријас, добитник Нобелове награде за књижевност 1967. класик реализма у латиноамеричкој прози. Приказао је потресну физичку и духовну беду у својој отаџбини и исписао снажну оптужницу против диктатура у земљама Централне Америке, доминације мултинационалних компанија, комерцијализације традиционалног живота. Дела: "Господин председник", "Гватемалске легенде", "Кукурузни људи", "Ураган", "Зелени папа", "Очи покопаних", "Викенд у Гватемали".

1915 - Русија и Италија објавиле су у Првом светском рату рат Бугарској, која се мучким нападом с леђа на Србију 6. октобра 1915. прикључила Централним силама.

1917 - Успостављени су дипломатски односи између Краљевине Србије и Португала. У Лисабону је тада основано српско посланство.

1931 - Рођен је енглески писац Дејвид Џон Мур Корнвел, познат као Џон Ле Каре, мајстор модерног шпијунског романа. У романима је осликао бестијалност која доминира светом шпијунаже у сенци Хладног рата. Дела: романи "Позив за мртваца", "Шпијун који се склонио у заветрину", "Рат у огледалу", "Мали град у Немачкој", "Наивни и сентиментални љубавник", "Дечко, дама, краљ, шпијун", "Племенити ђак", "Смајлијеви људи", "Млада добошарка", "Панамски кројач", "Чист шпијун".

1937 - Умро је новозеландски физичар енглеског порекла Ернест Ратерфорд, добитник Нобелове награде за хемију 1908. један од утемељивача модерне атомске теорије. Највише се бавио природом радиоактивности и фундаменталним истраживањима у тој области, откривши три типа радијације, које је означио као алфа, бета и гама зраке. Бомбардујући фолију злата алфа зрацима, 1906. открио је постојање снажно наелектрисаног атомског језгра које је назвао нуклеус, а заједно с немачким физичарем Хансом Гајгером је открио да алфа зраци садрже позитивно наелектрисане атоме хелијума.

1941 - У Ужицу је у Другом светском рату (Ужичка република) изашао први број обновљене "Борбе".

1954 - Закључен је англо-египатски споразум о повлачењу британских трупа из зоне Суецког канала у року од 20 месеци.

1957 - Савезна Република Немачка прекинула је дипломатске односе с Југославијом зато што је Београд признао Немачку Демократску Републику. Односи су обновљени у фебруару 1968. у време када је шеф бонске дипломатије био Вили Брант.

1964 - У удесу совјетског авиона типа "Иљушин-18", који се срушио на Авалу, нико није преживео, укључујући шесточлану делегацију совјетске армије с маршалом Сергејем Бирјузовом на челу, која је требало да учествује на прослави 20-годишњице ослобођења Београда.

1975 - Умро је српски класични филолог Милан Будимир, члан Српске краљевске академије, професор Београдског универзитета. Проучаво је класичне језике и индоевропску лингвистику. Био је коуредник часописа Балканолошког института (тада Балканског) у Београду - "Revue internationale des etudes balkaniques".Дела: "О Илијади и њеном песнику", "Из класичне и савремене алоглотије", "Проблем букве и протословенске домовине", "Грци и Пеласти", "Две врсте Аристотелове трагедије", "Са балканских источника", "Carmen arvale", "Patriculae Pelesticae".

1986 - Председник Мозамбика Самора Машел погинуо је у авионском удесу у близини границе с Јужном Африком, за који се претпоставља да је последица јужноафричке саботаже.

1987 - У судару два путничка воза у предграђу Џакарте погинуло је 102 и повређено више од 5.000 људи.

1987 - На њујоршкој берзи "Дау Џонс" вредност акција пала је у току једног дана рекордних 508 поена, односно 22,6 одсто. Тај дан берзански стручњаци описали су као "Црни понедељак".

1994 - Од експлозији бомбе, коју је у градском аутобусу у Тел Авиву активирао исламски терориста-самоубица, погинуло је 22 људи.

2001 - Најмање 350 људи, махом ирачких избеглица, погинуло је кад је у близини обала Јаве потонуо пренатрпани брод који је из Лампунга на индонежанском острву Суматра испловио у правцу Аустралије.

2003 - Умро је Алија Изетбеговић, лидер босанских муслимана, председник Босне и Херцеговине 1990-1996, члан трочланог Председништва БиХ 1996-2000. Са Слободаном Милошевићем и Туђманом, потписник је мировног споразума којим је завршен грађански рат у БиХ, склопљен 21.новембра 1995. у Дејтону (Охајо, САД) а потписан 14.децембра 1995. у Паризу. Аутор је списа: "Исламска декларација", због којег је био заточен, као исламски фундаменталиста, у негдашњој Југославији.

2004 - Непозната лица отела су у Багдаду, и месец дана касније погубила, шефа међународне хуманитарне организације "Каритас" Маргарету Хасан.

2005 - Почело је суђење бившем ирачком председнику Садаму Хусеину, оптуженом за злочине против човечности, протеривање становништва, убиство Курда, егзекуције цивила и политичких противника, као и за инвазију Кувајта.

2008 - Умро је Ричард Блеквел, холивудски дизајнер и креатор, творац листе "Десет најгоре одевених жена света". Прву листу те врсте објавио је 1960. и на њој се на првом месту нашла италијанска глумица Ана Мањани, а на другом Брижит Бардо. Наредне године друго место је припало Софији Лорен. Године 1969. британска краљица Елизабета Друга нашла се на првом месту Блеквелове листе.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]