четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан објављена књига Адолфа Хитлера "Мајн Кампф", САД и Велика Британија објавиле рат Јапану, убијен Џон Ленон, умро Милић од Мачве
Хроника

На данашњи дан објављена књига Адолфа Хитлера "Мајн Кампф", САД и Велика Британија објавиле рат Јапану, убијен Џон Ленон, умро Милић од Мачве

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2016.

На данашњи дан 1925. године објављена је књига Адолфа Хитлера "Мајн Кампф", у којој је изложена концепција "Новог поретка" и расне супремације Немаца. 

1542 - Рођена је Мери Стјуарт, шкотска краљица од 1560. Због прокатоличке политике била је приморана да абдицира 1567. и да се склони у Енглеску где је доспела у затвор и после 18 година заточеништва погубљена (1587) под оптужбом да је припремала заверу против енглеске краљице Елизабете И. 

1626 - Рођена је шведска краљица Кристина Аугуста. Краљица у шестој години (1632), крунисана 12 година касније, једна од најобразованијих жена Европе, била је мецена науке и књижевности и на двору је окупљала учене људе, међу којима и француског филозофа Декарта. Присиљена да абдицира 1654. прешла је у католичанство и живела по европским градовима. Сахрањена је у цркви Светог Петра у Риму. 

1638 - Умро је дубровачки барокни песник Иван Гундулић, најзначајнији песник јужнословенског подручја у XVII веку. Писао је митолошке драме и романтичне трагикомедије, а највреднија његова дела су лирски еп "Сузе сина разметнога", јуначки еп "Осман" и пастирска игра "Дубравка" која завршава чувеном химном слободи. 

1824 - Рођен је српски писац Јаков Игњатовић, творац и најзначајнији представник реалистичког романа у српској књижевности ("Трпен-спасен", "Милан Наранџић", "Чудан свет", "Васа Решпект", "Вечити младожења", "Стари и нови мајстори", "Патница"). 

1832 - Рођен је норвешки писац Бјернстјерне Мартиниус Бјернсон, добитник Нобелове награде за књижевност 1903, водећа личност норвешког и нордијског културног живота у 19. веку. Књижевну славу стекао је приповеткама "Синеве Сулбакен", "Арне", "Срећан дечак", "Отац", којима је отворио нову епоху норвешке прозе. 

1854 - Папа Пије IX прогласио је догму о безгрешном зачећу Богородице. 

1863 - Британски боксер Том Кинг је постао први светски шампион у тешкој категорији, победом над Американцем Џоном Хинаном. 

1865 - Рођен је фински композитор Јан Сибелијус, чије дело је инспирисано финским фолклором, посебно епом "Калевала" (симфонијска песма "Финландија", увертира "Карелија", "Тужни валцер", виолински концерт). 

1941 - САД и Велика Британија су објавиле рат Јапану, дан после јапанског напада на америчку базу у Перл Харбуру на Хавајима. Немачка и Италија, у складу са обавезама из Тројног палта, објавиле су рат САД. 

1949 - Генерална скупштина УН затражила је од светских сила да признају независност Кине после бекства Чанг Кај-шека на Тајван. 

1954 - Српски и хрватски писци и лингвисти постигли су Новосадски договор о српскохрватском књижевном језику, који је потписало 25 угледних стручњака за језик. Закључено је да је народни језик Срба, Хрвата и Црногораца један језик с два изговора, да су оба писма - ћирилица и латиница - равноправна и да језик има заједнички правопис. 

1966 - Споразум о забрани нуклеарног оружја у космосу потписало је 28 земаља, укључујући СССР и САД. 

1966 - Приликом хаварије грчког ферибота "Хераклион", који је потонуо током невремена код острва Мелос, погинула су 234 путника и члана посаде. 

1974 - Грци су на референдуму великом већином гласали за републику, а против рестаурације монархије. 

1978 - Умрла је израелска државница Голда Меир, прва жена премијер Израела (1969-74). 

1980 - У Њујорку је убијен бивши члан "Битлса" Џон Ленон. Убио га је ментално поремећени обожавалац Марк Дејвид Чепмен, који је касније осуђен на доживотни затвор. 

1991 - Лидери Русије, Белорусије и Украјине Борис Јељцин, Леонид Кравчук и Станислав Шушкевич потписали су у Минску Беловежски споразум о формирању Заједнице Независних Држава. Тиме је престао да постоји Совјетски Савез. 

1995 - У Лондону је почела дводневна Конференција на којој је, уместо женевске Мировне конференције за бившу Југославију, основан Савет за спровођење мира. У раду Конференције учествовали су министри иностраних послова 40 земаља и представници бројних међународних организација. Шведски дипломата Карл Билт именован је за Високог представника међународне заједнице у Босни. 

2000 - У Отави је одржан први светски самит посвећен култури и уметности на којем је основана Међународна федерација агенција за подршку уметности. 

2000 - Умро је српски сликар надреалиста Милић Станковић, познат као Милић од Мачве. 

2001 - Умрла је Френсис Елизабет Снајдер Холбертон, једна од пионира компјутерског програмирања. Раних 40-тих програмирала је револуционарни ЕНИАЦ дигитални компјутер за америчку војску, а касније је учествовала у креирању компјутерског језика ЦОБОЛ и ФОРТРАН. 

2002 - Поновљени председнички избори у Србији нису успели због недовољног одзива бирача 45,17 одсто. Највише гласова освојио је лидер Демократске странке Србије (ДСС) и председник СРЈ Војислав Коштуница 1.699.089, односно 57,66 одсто. 

2003 - Умро је Ханс Хотер, аустријски оперски певач немачког порекла, који се прославио у операма Рихарда Вагнера, посебно улогама у "Ринг Цyцле" и "Парсифал". У главној улози појавио се у "Летећем Холанђанину" и "Дие Меистерсингер". 

2005 - Норвешка је усвојила закон којим се норвешке фирме обавезују да до 2008. године најмање 40 одсто чланова управних одбора морају да буду жене. У супротном, компаније ће се суочити са опасношћу од затварања. Ово је први закон ове врсте у свету.

(Бета, Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер