субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан Хашки трибунал ослободио Рамуша Харадинаја, ухапшен Момчило Крајишник, Стаљин изабран за генералног секретара Комунистичке партије; у Новом Саду срушен други мост на Дунаву, НАТО бомбардовао центар Београда
Хроника

На данашњи дан Хашки трибунал ослободио Рамуша Харадинаја, ухапшен Момчило Крајишник, Стаљин изабран за генералног секретара Комунистичке партије; у Новом Саду срушен други мост на Дунаву, НАТО бомбардовао центар Београда

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. април 2018.

На данашњи дан 2008. године Хашки трибунал ослободио је бившег вођу ОВК Рамуша Харадинаја, потом "премијера Косова" и саоптуженог Идриза Баљаја кривице за ратне злочине над Србима, Ромима и Албанцима у околини Дечана 1998, а трећеоптужени Љах Брахимај осуђен је на 6 година затвора због окрутног поступања и мучења затвореника.

1512 - Турски султан Бајазит Други абдицирао је у корист сина Селима Првог.

1682 - Умро је шпански сликар Бартоломео Естебан Муриљо, један од најзначајнијих представника високог барока у сликарству.

1807 - У селу Вогањ код Руме почела је Тицанова буна у којој је учествовало 15.000 сељака из 45 села румског и илочког властелинства. Аустријска војска је за 10 дана угушила побуну, а вођа Теодор Аврамовић Тицан ухваћен је и крајем године стрељан.

1897 - У Бечу је умро чувени немачки композитор и пијаниста Јоханес Брамс, аутор бројних симфонија, клавирских концерата, хорских и соло песама. Светску славу донело му је дело "Немачки реквијем" написано 1868. године. Родио се у Хамбургу, 7. маја 1833. у породици музичара.

1915 - У Ваљеву је умрла српска сликарка Надежда Петровић. Сматра се зачетником модерног српског сликарства, а њене слике "Ресник", Нотр Дам", "Аутопортрет", "Булоњска шума" сврставају се међу најбоља дела у српској ликовној уметности.

1922 - Јосиф Висарионович Стаљин изабран је за генералног секретара Комунистичке партије Русије.

1930 - Рас Тафари је постао цар Хаиле Селасије I од Абисиније (Етиопија).

1930 - Рођен је немачки државник Хелмут Кол, канцелар Западне Немачке од 1982. и први канцелар Немачке после уједињења Западне и Источне Немачке 1990. На том положају је остао 16 година, до изборног пораза 1998.

1936 - Погубљен је Бруно Хауптман, отмичар и убица сина америчког пилота Чарлса Линдберга, који је први сам прелетео Атлантски океан. Овај догађај је био повод да САД донесу Закон о отмици којим је за киднаповање уведена смртна казна.

1941 - Мађарски премијер Пал Телеки извршио је самоубиство један дан након што је усвојен немачко-мађарски план за напад на Југославију. Телеки је био члан делегације која је 12. децембра 1940. у Београду потписала Уговор о вечном пријатељству и миру између Југославије и Мађарске. Мађарска је заједно с Немачком 6. априла 1941. напала Југославију.

1948 - Премијером драме Ивана Цанкара "Краљ Бетајнове" у режији Бојана Ступице, отворено је Југословенско драмско позориште у Београду. Драмски ансамбл је у почетку имао 40 чланова, директор је био писац Ели Финци, а уметнички руководилац Бојан Ступица.

1948 - Председник САД Хари Труман потписао је Маршалов план економске помоћи послератној Европи.

1975 - Руски велемајстор Анатолиј Карпов постао је светски првак у шаху, пошто је дотадашњи првак амерички велемајстор Боби Фишер одбио да брани титулу.

1979 - У Пакистану је погубљен бивши председник владе Зулфикар Али Буто, који је збачен са власти војним ударом 1977.

1991 - Савет безбедности УН је изгласао резолуцију о прекиду ватре у Заливском рату, наложио размештање мировних снага у региону и затражио од Ирака да уништи оружје за масовно разарање.

1991 - У Швајцарској је умро енглески писац Грејем Грин - "Трећи човек", "Суштина ствари", "Министарство страха", "Моћ и слава", "Крај љубави", "Наш човек у Хавани".

1992 - Комунистички лидер и председник Албаније Рамиз Алија поднео је оставку две недеље након парламентарних избора, на којима су комунисти изгубили већину у скупштини.

1995 - Најмање 150 припадника племена Хуту, махом жена и деце, масакрирано је у једном селу на североистоку Бурундија.

1996 - У авионској несрећи код дубровачког аеродрома Чилипи погинули су министар трговине САД Роналд Браун, сви путници, углавном чланови његове пратње и чланови посаде.

1999 - Авиони НАТО бомбардовали су центар Београда, први пут од почетка ваздушних напада на СР Југославију 24. марта. Погођене су зграде републичког и савезног министарства унутрашњих послова. У Новом Саду срушен је други мост на Дунаву.

2000 - Припадници Сфора ухапсили су на Палама једног од ратних лидера и високог функционера босанских Срба Момчила Крајишника и предали га Међународном суду за ратне злочине у Хагу. Правоснажно је осуђен 17. марта 2009. на 20 година затвора.

2003 - У Стразбуру је државна заједница Србија и Црна Гора примљена у Савет Европе, као 45-та земља чланица те најстарије паневропске организације.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер