Хроника

На данашњи дан 1967. године у Боливији је ликвидиран аргентински револуционар Ернесто Че Гевара – икона побуне против империјализма и диктаторских режима широм света

Штампа
уторак, 09. октобар 2018.

На данашњи дан, 8. октобра 1967. године, у Боливији је, заједничком акцијом ЦИА-а и боливијске војске најпре ухваћен, а затим ликвидиран Ернесто Че Гевара - аргентински марксистички револуционар, лекар, писац, герилски вођа, дипломата и војни теоретичар.

Као један од кључних чинилаца Кубанске револуције, његов лик борца за ослобођење од империјализма постао је свеприсутни контракултурни симбол побуне, а он сам икона друштвене и политичке револуције широм света.

Ернесто Че Гевара рођен је 14. јуна 1928. у Розарију, у аргентинској буржоаској породици. Као млад је бициклом и мотоциклом прошао Латинску Америку и сазнао за беду најсиромашнијих, а посебно домородачких заједница. Дипломирао је медицину у Буенос Ајресу 1953. потом је отишао у Гватемалу, па у Мексико, где је упознао Фидела Кастра, с чијом експедицијом се 1956. искрцао на Кубу и помогао ондашњим револуционарним снагама у герилској борби против Батисте.

После победе Револуције, 1961. године постао је кубански министар привреде.

Aли, немирног духа, ту земљу је напустио 1965, како би се лично ангажовао у покретима за ослобођење од диктаторских режима путем герилске борбе, најпре у Конгу, за време владавине Моиза Чомбеа, а потом у Боливији, где је намеравао да поведе устанак за ослобођење Јужне Америке од доминације САД и домаће олигархије.

Часопис „Тајм” прогласио је Че Гевару једним од 20 највећих светских икона и хероја у оквиру 100 најутицајнијих људи света 20. века.

Његов лик и његови портрети свуда су присутни на Куби, а посебно најпознатији који га приказује као младог, аргентинског герилца, с беретком, у војничкој кошуљи, с дугом косом. Та слика, дело покојног кубанског фотографа Алберта Корде, постала је култна и украшавала је и украшава зидове соба генерације студената, а и данас је готово неизоставна на демонстрацијама широм света. Академија уметности у Мериленду прогласила је „најпознатијом фотографијом на свету и симболом двадесетог века”.

Као строг војсковођа, и потпуно посвећен свом револуционарном циљу са огромним моралним ауторитетом над својим трупама, он је остао контроверзна личност од велике историјске важности.

(НСПМ - Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]