петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1412. објављен "Закон о рудницима" деспота Стефана Лазаревића; Рођени Чехов и Бранко Миљковић; Контакт група позвала Србе и Албанце са КиМ да приступе мировним преговорима
Хроника

На данашњи дан 1412. објављен "Закон о рудницима" деспота Стефана Лазаревића; Рођени Чехов и Бранко Миљковић; Контакт група позвала Србе и Албанце са КиМ да приступе мировним преговорима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јануар 2020.

 НОВИ САД - 1860 - Рођен је руски писац Антон Павлович Чехов, чији стил се одликује једноставношћу, изванредним даром запажања и специфичном атмосфером. Позоришту је отворио нове путеве и сам је створио нови драмски облик "лирску драму". Извршио је огроман утицај на светску литературу. Дела: драме "Галеб", "Три сестре", "Ујка Вања", "Вишњик", новеле и приповетке "Човек у футроли", "Архијереј", "Кућа на спрат", "Душица", "Три године", "Огрозд", "Павиљон број 6", "Степа", "Сељаци", "Чиновникова смрт", "У ували", збирке хуморески "Мелпоменине бајке", "Шарене приче".

1412 - Објављен је "Закон о рудницима" Деспота Стефана Лазаревића (Стефан је потписао Законик) - јединствен правни споменик средњовековне Србије. Његова правна и историјска вредност увелико превазилази српске националне оквире. Закон садржи одредбе везане за обављање рударске делатности али и статут града Ново Брдо, највећег рударског центра средњовековне Србије. Законик је пронађен 1959. када је супруга тадашњег југословенског дипломате Хочевара у Бечу купила антиквитет, на старосрпском, непознате садржине. Примерак који је пронађен је препис из 16. века.

1635 - Кардинал Ришеље основао је "Француску академију" (каснији Институт) - док је француску "Академију наука" основао 1666. Луј XIV на сугестију Жана Батиста Колбера.

1676 - Цар Русије постао је Фјодор III Романов, после смрти Алексеја, његовог оца. На престолу се налазио до 1682. кад га је наследио полубрат Петар Велики, али су земљом, пошто је Петар био малолетан и болешљив, управљали његови ујаци, бољари Милославски. Током његове владавине Русија је учврстила власт на огромним новоосвојеним територијама у Поволожју, Сибиру и Украјини.

1688 - Рођен је шведски мистик, филозоф и природњак Емануел Сведенборг, аутор специфичног мистичко-теозофског учења. О његовим визијама писао је Имануел Кант у спису "Снови једног духовника". Убрзо после његове смрти 1772. појавила су се "Друштва сведенборгијанаца", из којих је настала Црква Новог Јерусалима. Његова дела веома су читана и данас. Дела: "Opera philosophica et mineralia", "Arcana coelestica", "De nova Hierosolyma".

1782 - Рођен је француски композитор Данијел Франсоа Еспри Обер, аутор опера у којима се смењују говорне и певачке деонице. Дела: опере "Fra Diavolo", "Црни Домино", "Блудни син", "Нема из Портичија".

1843 - Рођен је амерички државник Вилијам Мекинли, председник САД од 1897. до 1901. Објавио је рат Шпанији 1898. како би од ње преотео Филипине, Порторико, Гуам и Кубу, започевши тако еру отвореног америчког империјализма. Заједно с европским силама, учествовао је у гушењу антиколонијалног устанка у Кини (1899. до 1901.) познатог као "Боксерски устанак" с циљем да се наметне режим слободне трговине и несметан продор америчког капитала у Кину. Убијен је 1901. у атентату.

1856 - Установљен је "Викторијин крст", највише британско војно одликовање.

1862 - Рођен је енглески композитор Фредерик Дилијес, импресиониста познат по симфонијама ("Париз - песма великог града", "Бригг Фаир"). Компоновао је и опере и концерте, укључујући "Литургију живота", инспирисану делом немачког филозофа Фридриха Ничеа "Тако је говорио Заратустра".

1866 - Рођен је француски писац Ромен Ролан, један од највећих мистика француске литературе 20. века, добитник Нобелове награде за књижевност 1915. Био је пацифиста, друштвено активан интелектуалац, ангажован на широком распону тема од политицке до социјалне проблематике, уметности, духовних збивања. Дела: романи "Жан Кристоф", "Кола Брењон", 12 драма под заједничким називом "Позориште револуције", романсиране биографије Лудвига ван Бетовена, Микеланђела Буонаротија, Лава Толстоја, Фридриха Хендла, Махатме Гандија, антиратни спис "Изнад метежа".

1867 - Рођен је шпански писац и политичар Висенте Бласко Ибањес, којем је светску славу донео роман "Четири јахача апокалипсе". Када је 1923. у Шпанији заведена диктатура ставио се на чело борбе за демократију и написао је брошуру "Разобличени Алфонсо XIII", која је одиграла велику улогу у рушењу монархије.

У младости је основао утицајни лист "El Pueblo". Остала дела: романи "Међу поморанџама", "Трска и глиб", "Кровињара", "Крв и арена", "Хорда", "Мртви заповедају", "Катедрала", "Уљез", "Подрум", "Маре Нострум", "Колумбо".

1886 - Карл Бенц је патентирао своје "кочије без коња". Његова моторизована кочија означила је зачетак аутомобилске индустрије која је убрзо освојила свет.

1896 - Амерички лекар Емил Граб први је употребио терапију зрачењем у лечењу рака плућа, применивши је у Чикагу на пацијенткињи Роуз Ли.

1899 - Умро је француски сликар енглеског порекла Алфред Сисле, један од оснивача импресионизма. Сликао је само пејзаже, обично улице под снегом и призоре из природе у лирском интимистичком маниру, с наглашеном нотом животног оптимизма. Посебно га је привлачило сликање река, при чему је највише истраживао светлосне ефекте.

1916 - Немци су у Првом светском рату први пут бомбардовали Париз из цепелина.

1916 - Британска армија је у Првом светском рату први пут тестирала тенкове у месту Хетфилд у Енглеској.

1929 - Рођен је Сима Ћирковић, српски историчар, академик. Дописни члан САНУ постао је 1972. а редовни 1981. Његова област истраживања била је историја средњег века Србије и Босне. Од 1968. на месту је редовног професора Филозофског факултета у Београду. Био је члан више иностраних академија и стручних удружења, попут Европске академије за историју у Бриселу, Међународног института за економску историју Франческо Датини, Међународног комитета за историјску метрологију. Запажен је и као лексикограф. Бавио се и теоријом историографије.

1934 - Умро је српски писац Бранимир Ћосић. Махом је писао о животу младих после Првог светског рата, проблемима њиховог унутрашњег живота и морала у међуратном Београду. Дела: романи "Покошено поље", "Врзино коло", "Два царства", приповетке "Приче о Бошковићу", "Египћанка и друге приче", есеји "Десет писаца - десет разговора", "Кроз књиге и књижевност".

1934 - Рођен је српски писац Бранко Миљковић, лиричар снажног интелектуализма. Почео је да пише као средњошколац и 1957. објавио је прву збирку песама "Узалуд је будим". Надахнуто је преводио модерне руске и француске песнике. Остала дела: збирке песама "Порекло наде", "Ватра и ништа", "Крв која светли", "Песме", "Смрћу против смрти".

1941 - Умро је грчки генерал и политичар Јоанис Метаксас, који је као председник владе и министар војске 1936. распустио скупштину и успоставио личну диктатуру. Учествовао је у рату против Османског царства 1897. и у балканским ратовима 1912. и 1913. У Другом светском рату у октобру 1940. одбио је ултиматум фашистичке Италије, иако је и сам био склон сличном политичком систему, и организовао одлучан и успешан отпор италијанској агресији.

1942 - Совјетски Савез, Велика Британија и Иран уговорили су у Другом светском рату да британско-совјетске снаге напусте Иран шест месеци по окончању рата против Сила осовине, а Техеран је дозволио Москви и Лондону неограничену употребу, контролу и одржавање свих комуникација, аеродрома и пристаништа на иранској територији.

1942 - Перу и Боливија су потписивањем протокола у Рио де Жанеиру окончали рат започет 1941. због спорне пограничне територије између двеју земаља у подручју амазонске џунгле.

1949 - Велика Британија је признала Израел.

1950 - Почела је прва у серији побуна у Јоханесбургу, изазвана расистичком политиком владе Јужне Африке.

1959 - Дански путнички брод "Ханс Хедтофт" налетео је поред обала Гренланда на ледени брег и потонуо, повукавши у смрт 95 особа.

1963 - Улазак Велике Британије у Европску економску заједницу (садашња Европска унија) ветом је спречила Француска.

1963 - Умро је амерички писац Роберт Ли Фрост, четвороструки добитник Пулицерове награде за поезију, чије су најчешће теме људска усамљеност и пролазност. Дела: збирке песама "Дечакова воља", "Северно од Бостона", "Поток што тече на Запад", "Сабране песме".

1964 - Панама је упутила жалбу Организацији америчких држава због агресије САД, захтевајући пуни суверенитет у зони Панамског канала.

1989 - После седам година неспоразума и међународне арбитраже, Израел је вратио Египту град Табу на Црвеном мору. Тај град Израел је држао од рата 1967. у којем је "до ногу" потукао арапске земље.

1994 - Аустријанка Улрике Мајер, двострука светска првакиња у смучању, умрла је од повреда задобијених приликом пада на такмичењу у спусту за Светски куп.

1996 - Венецијанска оперска кућа "Ла Фениче" нестала је у пожару, други пут током 204 године постојања.

1999 - Контакт група је позвала Србе и Албанце са Косова и Метохије да приступе мировним преговорима у француском замку Рамбује у близини Париза.

2003 - Скупштина Црне Горе усвојила је, два дана после Скупштине Србије, Уставну повељу којом је федерална држава Савезна Република Југославија преображена у знатно лабавију Државну заједницу Србија и Црна Гора.

2005 - Умро је израелски писац, сатиричар, сценариста и режисер Ефраим Кишон, који је у својим колумнама и филмовима приказазивао бруталност поретка према појединцу, живот усељеника и уопште људи измештених из своје културе. Дела: "Није фер, Давиде", "Још мало па истина, "Девица кроз ушицу игле", "Кита боли море", "Лисац у кокошињцу", "Код куће је најгоре", "Рај у најам", "Јабука је свему крива", "Благо оном ко верује". Филмови: "Салах Шабати", "Блаумилхов канал".

2005 - Умро је режисер и сценариста Живорад Жика Митровић. Припадао је генерацији синеаста која је непосредно након Другог светског рата поставила темеље професионално организоване филмске продукције у Србији. Филмови: "Ешалон др М", "Капетан Леши", "Марш на Дрину", "Ужичка република", "Мис Стон", "Сигнали над градом", "Солунски атентатори", "Невесињска пушка", "Савамала", "Тимочка буна".

2006 - Умро је јужнокорејски уметник Нам Џун Пајк, пионир видео уметности 1960-их 20 века.

(Тaнјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер