петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан 1349. Усвојен први део Душановог законика; 2006. одржан референдум о државном статусу Црне Горе
Хроника

На данашњи дан 1349. Усвојен први део Душановог законика; 2006. одржан референдум о државном статусу Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. мај 2018.

 НОВИ САД - 1349 - Државни сабор у српском престоном граду Скопљу усвојио је први део Душановог законика, односно "Законик благовернаго цара Стефана", како је гласио званичан назив, којим су утврђена општа начела уређења државе. Поред одредаба уставног карактера, Законик је регулисао права сталежа, штитећи и најниже слојеве, и имао је казнено-правне и процесно-правне одредбе и одредбе из породичног и наследног права. Законик је 1354. допуњен на Државном сабору у Серу. Рађен је на основу обичајног права, црквеног законодавства и посебно римско-византијског права. Законик прокламује да судије треба да се држе закона чак и када је он супротан владаревој вољи. Сачувано је 25 преписа. Најстарији препис из 14. века сачуван је у манастиру у Струги (сада се налази у Москви).

Данас је понедељак, 21. мај, 141. дан 2018. До краја године има 224 дана.

1471 - Рођен је немачки сликар и бакрорезац Албрехт Дирер, један од највећих ренесансних мајстора. Минуциозан у раду, био је обдарен и великом маштом. Реализам и мистицизам код њега понекад иду упоредо. Израдио је портрете велике уметничке и документарне вредности и изванредне гравире у дрвету и бакру, у којима је посебно изражен прецизан цртеж ("Апокалипса", "Велика мука", "Богородичин живот"). Радо је цртао природу, а радио је и аквареле. Путовао је по Италији и Холандији, али је највише живео у Нирнбергу. Дела: "Четири апостола", "Света Тројица", "Богородица у ружичњаку", "Портрет Холцшуера".

1471 - У лондонском затвору "Тауер" убијен је енглески краљ Хенри ВИ, последњи монарх из династије Ланкастер, свргнут у династичким борбама ("Рат двеју ружа"), а престо је поново преузео Едвард ИВ. Формално је владао од 1422, поставши краљ у осмом месецу живота. Први пут су га присталице династије Јорк збациле с власти 1461, кад је краљ постао Едвард ИВ, а други пут 1471. после пораза трупа Ланкастера од војске куће Јорк у бици код Туксберија, пошто је 1470. накратко вратио престо.

1845 - Рођен је српски глумац Тоша Јовановић, члан Народног позоришта у Загребу (ХНК) и Народног позоришта у Београду (Српско краљевско народно позориште), један од највећих српских глумаца 19. века. Посебно се истакао улогама хероја и љубавника.

Као први глумац из Србије гостовао је у Будимпешти.

1894 - Краљ Србије Александар Обреновић укинуо је либерални устав из 1888. и вратио на снагу устав из 1869.

1895 - Умро је аустријски композитор и диригент Франц фон Супе, аутор више популарних оперета. Дела: оперете "Лака коњица", "Бокачо", "Лепа Галатеја", "Фатиница".

1904 - У Паризу је основана Светска фудбалска федерација - ФИФА.

1927 - Амерички пилот Чарлс Линдберг слетео је у Париз прелетевши за 33 сата и 29 минута 5.850 километара од Лонг Ајленда у Њујорку, чиме је постао први човек који је авионом прелетео Атлантик.

1952 - Умро је амерички филмски глумац Џулијус Гарфинкл, познат као Џон Гарфилд, који је најчешће играо улоге друштвених аутсајдера и бунтовника. Био је велики пријатељ Југославије и много је учинио да се САД у Другом светском рату окрену ка Јосипу Брозу Титу и његовом Покрету, а пред крај рата се на тлу Југославије борио против немачких нациста. Филмови: "Четири жене", "Хуарез", "Начинили су ме злочинцем", "Морски вук", "Они живе опасно", "Поштар увек звони два пута", "Хумореска", "Тело и душа", "Снага зла", "Џентлменски споразум", "Велики нож", "Имати и немати".

1982 - Британске трупе су се у Фолкландском рату искрцале на Фолкландска острва, која је запосела Аргентина, у највећој војној акцији Лондона од Суецке кризе 1956. Буенос Аирес је предузео војну акцију полажући право на тај архипелаг смештен око 500 километара насупрот аргентинске обале.

1989 - Кинески студенти, који су запосели централни пекиншки трг Тјенанмен, одбацили су захтев владе да напусте тај централни пекиншки трг.

1991 - Бивши премијер Индије Раџив Ганди убијен је бомбом скривеном у букет цвећа, у току предизборног митинга у јужној индијској држави Тамил Наду, близу града Мадрас.

1998 - Индонежански председник Сухарто поднео је оставку, попустивши под снажним притиском масовних студентских демонстрација, након 32 године владавине. Овлашћења шефа државе предао је потпредседнику Индонезије Јусуфу Хабибију.

2006 - Одржан је референдум о државном статусу Црне Горе. На референдуму је, тесном већином, одлучено да се Црна Гора издвоји из оквира Државне заједнице Србија и Црна Гора.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер