петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На брду изнад Великог Трновца гради се меморијални комплекс посвећен терористи из "Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе"?
Хроника

На брду изнад Великог Трновца гради се меморијални комплекс посвећен терористи из "Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе"?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. април 2021.

 БУЈАНОВАЦ - На брду изнад Великог Трновца гради се меморијални комплекс посвећен једном од команданата такозване Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе (ОВПБМ) Ридвану Ћазимију, који је погинуо у сукобу на југу Србије 2001. године.

Према сазнањима Бујановачких новина, пут до будућег комплекса и самог комплекса, чија је изградња увелико у току, граде Ћазимијеви саборци из Удружења ратних ветерана тзв. ОВПБМ, уз незваничну подршку Општине Бујановац.

Председник Месне заједнице Велики Трновац, Мустафа Алишани, у телефонском разговору за Бујановачке није потврдио, али ни демантовао незваничне информације о градњи меморијала.

"Месна заједница не гради ништа, а ја као председник не могу да знам за све што се гради у селу“, рекао је Алишани.

На листи коју је 2015. године објавио тзв. Косовски комитет за признање и верификацију статуса "националних мученика, инвалида, ветерана и чланова Ослободилачке војске Косова (ОВК)" те године су први пут објављена и имена чланова тзв. Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе.

Та формација, коју српске власти називају терористичком након сукоба 2001. године, до тада је имала статус посебне оружане формације формиране након завршетка сукоба на Косову и Метохији.

Бивша Ослободилачка војска Прешева, Бујановца и Медвеђе је под тим именом формирана у новембру 2000. године, када су на простору Прешева и Бујановца почели сукоби са српским снагама безбедности, уз захтев за припајање Косову.

Сукоби су се, уз посредовање међународне заједнице, завршили у мају 2001. године, а те 2015. године је први пут да се званично ОВПБМ третира као део ОВК. Тадашња Влада Србије је прогласила амнестију за све бивше чланове ОВПБМ који нису починили ратне злочине.

(Фонет-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер