Хроника

Н1: Има ли доказа да се број умрлих од коронавируса крије?

Штампа
недеља, 28. фебруар 2021.

 Доказе о томе да се број новозаражених и умрлих од коронавируса у Србији крије доставио је полицији председник Синдиката лекара и фармацеута Раде Панић. То је учинио током давања исказа полицији, по налогу тужилаштва. Међутим, Панића полиција није звала због оптужби које износи последњих месеци, већ због интервјуа који је дао 2019. недељнику НИН. Медијима је рекао да је дошао до 150 потврда о смрти људи у Краљеву током новембра и децембра прошле године, док је градски Завод за јавно здравље у том периоду пријавио 93 случаја.

Последњих месеци није било обраћања доктора Радета Панића а да у њему није тражио одговорност за велику смртност колега. Углавном је упирао прстом у Кризни штаб. И напокон, за то шта он прича заинтересовало се и тужилаштво, односно шта је причао 2019. године. Док Панић мисли да је некоме заиста стало до истине, новинарка која је о свему томе писала има другачији утисак.

„Мени делује као застрашивање“, оцењује новинарка НИН-а Сандра Петрушић.

Службу су занимали Панићеви наводи о фирмама које се ангажују за контролу апарата за анестезију и за процену ризика на раду. За ову другу Панић тврди да се, заправо, бави обезбеђењем.

„Имају једног човека инжењера обојене металургије који је, замислите, проценио какви су то ризици лекарима, медицинским сестрама, техничарима и свим запосленим у здравственим установама“, навео је Панић.

Уз оно што су га полицајци питали, причао је Панић и о ономе то нису – набавци респиратора.

„Имамо проблем јер је председник државе рекао – не питајте ме одакле их набављам, по којој цени и какви су. Не мора да каже по којој цени, али је битно да се зна одакле су, какви су, ко их сервисира и колико су поуздани“, изјавила је Сандра Петрушић.

За вентилаторе кинеске производње, Панић тврди да се не зна ни ко је дао употребну дозволу.

„Ти апарати нису предвиђени да раде 24 сата без престанка, а оно што ја могу да вам гарантујем је да од 6. новембра раде без престанка до данас“, додаје Панић.

„За руске апарате знамо да су повучени у Русији јер су изазвали неколико смртних случајева. Откуд ми знамо да ти апарати који се код нас налазе, у Батајници, нису ти исти“, упитала је Петрушић.

Доставио је овај лекар полицији још нешто чега се тужилаштво сада није сетило – доказе о неслагању броја умрлих од коронавируса. Показао је, каже новинарка, да се прва сеча података одвија на нивоу болнице.

„И да стиже 60 одсто мањи број мртвих до локалног завода. То значи да ми драстично умањујемо бројеве, отприлике четири пута“, каже Петрушић.

О лажирању је писала и она и њена колегиница из БИРН-а. Новинарке због тога из тужилаштва још нико није позвао.

„Мислим да је то једна лоша устаљена пракса код нас, да се врло озбиљни истраживачки текстови који се појављују у медијима апсолутно игноришу“, рекла је Наталија Јовановић из БИРН-а.

Ревизија података из Кризног штаба већ је неколико пута обећавана. Помињао се крај прошле године. А када је он дошао, надлежни министар га је померио на крај епидемије.

„Требаће времена, то ће сигурно неко други радити, нећу радити ја нити било ко па је многима бити јасније како и шта је урађени, али и тада ће се чудити како се у томе успело, то вам ја сада кажем“, изјавио је министар Лончар 29. децембра прошле године.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]