четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Зашто је најелитинија јединица Војске Србије напрасно променила команданта?
Хроника

Н1: Зашто је најелитинија јединица Војске Србије напрасно променила команданта?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. април 2019.

Специјална бригада Војске Србије, задужена за брзо деловање, променила је команданта. Ради бржег реаговања јединице, за њу је, од првог дана априла, задужен Начелник генералштаба Војске Србије.

Иако се ради о оправданој промени, војни аналитичар Александар Радић каже да је то само мали део реорганизације војске и страхује да тај процес може бити злоупотребљен. У Министарству одбране негирају такву могућност.

"Ко сме, тај може. Ко не зна за страх, тај иде напред", тако гласи мото припадника Специјалне бригаде, за коју од 1. априла више није надлежна команда Копнене војске, већ начелник Генералштаба.

До тих промена дошло је, како је саопштило Министарство одбране, ради ефикаснијег "супротстављања свим савременим изазовима, ризицима и претњама".

Промена положаја Специјалне бригаде донета је како би се повећала брзина реаговања и поједноставила линија командовања најелитније бригаде Војске Србије, овакав начин командовања пракса је у сличним јединицама у већини армија у свету, наводи Министарство одбране Србије.

Специјална јединица формирана је 2006. године од неких од најелитнијих јединица: 63. падобранске бригаде и 72. специјалне бригаде, као и мањих делова 82. поморског центра и противтерористичког одреда "Кобре". Њени задаци су до данас непромењени - "извођење диверзантских, противдиверзантских и противтерористичких дејстава, извиђање и прикупљање обавештајних података, првенствено у непријатељевом распореду".

"Очигледно се улази у реорганизацију, што је добро", рекао је Радић.

Ипак, свака добра идеја може бити злоупотребљена, страхује Радић и упире прстом у сам врх војске.

 "Лоше може да буде ако се показе да ту има превисе утицаја Министраства одбране из сенке, помоћника министра одбране Ненада Милорадовића, за кога постоје разни индикатори који указују да он у ствари води главну реч у реорганизацији. А с обзиром да је он трговац оружјем и промовише своје пројекте наоружавања, могло би се догодити да је та реорганизација прилагођена његовим плановима производње наоружања", каже Радић.

Као пример, Радић наводи оклопно борбено возило "Лазар 3", један од поноса домаће војне индустрије, у који, како наводи, није уградјен топ по НАТО стандардима који је војска тражила, већ митраљез мањег калибра који је већ постојао у производњи.

"Е сад, могли би смо замислити сценарио у којој Милорадовић користећи функцију у којој се налази, створи слику да је организацији потребно управо средство које сада може да се производи, а не оно које је војска тражила", додаје он.

Ненад Милорадовић у телефонском разговору није желео да одговара на Радићеве оптужбе и, позивајући се на процедуре, упутио да све информације затражимо преко Управе за односе са јавношћу Министарства одбране.

"Вршилац дужности помоћника министра одбране за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић ни на који начин није учествовао у доношењу поменуте одлуке, зато што одлуке у вези са командовањем Војском Србије нису у његовој надлежности", навело је министраство.

У одговору се додаје да је одлуку о промени линије командовања донео министар одбране на основу смерница председника Србије датих на анализи оперативних способности Војске Србије за 2017. годину.

А како Н1 незванично сазнаје, иако нема директне опасности по безбедност грађана Србије, један од повода за такву одлуку била је и актуелна ситуација на Косову.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер