четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Вучић поручио немачком министру здравља да „случајно не долази овде по наше медицинске сестре“ - а већ шест година постоји споразум са Немачком о слању наших здравствених радника
Хроника

Н1: Вучић поручио немачком министру здравља да „случајно не долази овде по наше медицинске сестре“ - а већ шест година постоји споразум са Немачком о слању наших здравствених радника

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

Гостујући у емисији на ТВ Хепи, председник Александар Вучић поручио је немачком министру здравља да случајно не долази овде по наше медицинске сестре. Вучић је алудирао на то што у Немачкој у марту на снагу ступа Закон о усељавању стручне радне снаге, на основу којег ће држављани земаља које нису ЕУ чланице моћи лакше да се запосле у тој земљи. Председник је, међутим, превидео чињеницу да Србија већ шест година на основу Споразума са Немачком шаље здравствене раднике у ту земљу и да миграције не може да заустави.

"И сад кад нам дође у марту ова одлука Немачке, на коју се јежим што наши медији за сто, двеста евра им пуштају те огласе 'е дођите у Немачку 1. марта, Немачка ће да вас прими све'. Шпан, фантастичан, способан, немачки министар здравља каже - е, долазим ја у Србију да вам покупим медицинске сестре. Е нећеш мајци да долазиш овде", поручио је Вучић.

Они који су, за разлику од председника, у медицинској струци или последњих година прате талас миграција медицинара, на ову изјаву одговарају:

"Реч је о још једној у низу популистичких изјава председника Вучића", оценила је Ивана Павловић, новинарка Нове економије.

"Проблем је што ми нисмо Немачка. Кад бисмо ми били Немачка, а они Србија, онда би и ми могли неке услове да постављамо", каже Зоран Илић, председник гранског синдиката здравства и социјалне заштите.

Одлука коју председник помиње заправо је Закон о усељавању стручне радне снаге. Али, и пре тог закона, по медицинске сестре и техничаре нико није морао ни да долази. Већ шест година одлазе сами.

На основу Споразума две земље, немачком тржишту рада шаље их српски биро рада.

ГИЗ спроводи пројекат „Triple Win

Проналажење посла могуће је преко пројекта „Трипле Wин“, који у Србији спроводи организација за међународну сарадњу (ГИЗ). На основу принципа који поштују, тешко да се могу окривити за одлив кадрова из Србије.

"Пројекат се оријентише према кодексу понашања Светске здравствене организације (СЗО) и не регрутује стручно особље из земаља које и саме имају недостатак радне снаге у области здравствене неге, нити сме да проузрокује недостатак стручног особља на тржишту рада у матичним земљама", наводи се у пројекту „Triple Win“.

Преко „Triple Win“ пројекта у просеку је годишње одлазило око 110 медицинских сестара и техничара, општег и педијатријског смера.

Ка Западној Европи их не гура само ниска зарада у Србији, већ и то што нема обнављања кадрова, утисак је Синдиката Независност.

"Да не кажем да раде на два или три радна места, али ипак морамо схватити да у болницама, па и домовима здравља где је флуктуација људи велика, на жалост, долази до замора једноставно и то је можда и већи проблем од плата и ових свих социјално-економских аспеката", наводи Зоран Илић.

Одлив квалитетних кадрова није болест за коју само Србија нема лека, али би могла да делује превентивно и медицинаре у одласку успори.

"Последње мере, као што је повећање плата, то је само један од начина, али постоје и неки други начини, као што је побољшање услова рада генералних у здравству, заустављање запошљавања, страначких, нестручних кадрова, боље вредновање и награђивање добрих радника", наглашава Ивана Павловић.

У међувремену, медицинске сестре и техничари ће лек за свој радни статус тражити у Немачкој. Интересовање за одлазак преко „Triple Win“ пројекта расте. Ове године веће је него прошле - 360 у односу на 275 кандидата 2018, а 2020. доноси три нова конкурса и три нове шансе за одлазак.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер