среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: У Београду без празничне атмосфере за "Српску Нову"
Хроника

Н1: У Београду без празничне атмосфере за "Српску Нову"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. јануар 2018.

Вечерас ће широм Србије многи славити долазак Нове године по јулијанском календару. Многи градови су организовали званичне дочеке на трговима, али је у главном граду празнична атмосфера изостала.

Без празничне атмосфере, без већих гужви, уобичајена слика за било који викенд у Кнез Михаиловој улици. Има ли и даље жеље за слављем и дочеком још једне Нове године?

Неки од грађана које је срела екипа Н1 кажу да нема, али има и оних који славе.

То што се српска Нова година не слави масовно као међународна, не значи да је не треба обележити сматра историчар Чедомир Антић.

"Она нема онај значај који је имала током периода реалног социјализма када су људи доказивали своју слободу тако што су славили празник који држава није дала да се слави. Данас, срећом, више таквих притисака нема, али то не значи да нема та Нова година значај. Ето, и Кинези исто славе на разне начине међународну Нову годину, па имају и своју", наводи Антић.

Са научне тачке гледишта, 13. јанура не постоји ниједан разлог за славље, каже физичар и уредник портала "Наука кроз приче" Слободан Бубњевић.

Према соларном календару који користимо за одређивање датума, Земљи је потребно 365 дана и скоро 6 сати да заврши путању око Сунца. Те сате вишка и јулијански и грегоријански календар надокнађују преступним годинама.

"То што недостаје Земљи да заокружи пун број дана није тачно 6 сати него неких 11 минута мање. Након 1500 година од Јулија Цезара се накупило 10 разлике због тих 11 минута", објашњава Бубњевић.

Зато је папа Гргур XIII тих 10 дана вишка, декретом избацио из календара, а језуитски математичари су смислили прецизније правило за рачунање преступних година.

"Јулијански каже да је свака четврта година од сада па заувек преступна година, а грегоријански каже, ако је то истовремено и стота година, онда то није преступна. Међутим, ако је та стота година истовремено и четристота, е па онда јесте. Дакле, такво је правило", каже Бубњевић

Пошто ово правило не важи за рачунање времена по јулијанском календару многи ће Нову годину славити и вечерас.

Дочек "Српске Нове године" организован је на трговима у градовима широм Србије. У Београду, дочек Нове године по јулинаском, много скромнији од оног по грегоријанском календару, уз концерт на платоу испред општине Звездара, и ватромет у поноћ испред храма Светог Саве.

(Н1)

Видети још: Вечерас широм Србије дочек Српске нове године; Молебан и ватромен тачно у поноћ испред Храма Светог Саве у Београду

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер