субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Телеком и Теленор се удружују да би уништили слободне медије; Телеком: Страх СББ-а од експанзије Телекома
Хроника

Н1: Телеком и Теленор се удружују да би уништили слободне медије; Телеком: Страх СББ-а од експанзије Телекома

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јануар 2021.

 Власт је осмислила начин како да уз помоћ Телекома покуша да уништи слободне медије у Србији. У плану у који је Н1 имао увид, наводи се ће Телеком удружити са Теленором, чешког тајкуна Петра Келнера, како би смањио учешће СББ-а на тржишту испод 30 одсто. Тако би, сматрају у Телекому, онемогућили финансирање медија попут Н1, Нове С, Спорт Клуба. И док се власт јавно заклиње у европске вредности, на све начине покушава да спречи постојање слободних медија, овог пута преко уништавања приватне компаније.

План уништења слободних медија у Србији представљен је руководству државног Телекома и на њему се, како сазнајемо, радило неколико месеци. Државна телекомуникациона компанија планира да Теленору уступи комплетну инфраструктуру кабловске мреже и комплетан садржај кабловске телевизије.

Не крије се да државна компанија планира да помогне Теленору да оствари повећање прихода, повећање корисника а све у циљу коначног сламања СББ-а што је, како сазнајемо, главни разлог склапања уговора.

То практично значи да се државни Телеком, према европским нормама, нелегално удружује са једном приватном фирмом, како би се уништила друга приватна фирма. Телеком не крије да се иде на урушавање СББ-а, тако да та компанија падне на мање од 30 процената тржишног учешћа, како не би могла да улаже у програмске садржаје.

Урушавањем СББ-а Телеком ће бити једини у могућности да ствара нове канале и да тако зарађује и од Теленора и од корисника, док Телеком планира да има потпуну контролу Теленорових корисника.

У Телекому потенцирају да се СББ већ жалио Европској комисији како држава форсира своју компанију стварајући тако монопол у телекомуникацијама и медијима. На то Телеком планира да одговори тако што ће своју оптику изнајмити Теленору. Овим потезима ново руководство Телекома, у чијим одборима су већински чланови Српске напредне странке, игнорише основне тржишне принципе и протежира забрањено удруживање по свим европским стандардима. Теленор ће тако имати право да користи инфраструктуру Телекома у коју је уложено у последњих неколико година близу 500 милиона евра.

Договор Телекома и Теленора треба да одобри Комисија за заштиту конкуренције. Документа су, према информацијама Н1, стигла у Комисију, али нису званично објављена на сајту, како налаже процедура. Ако се Комисија за заштиту конкренције само прогласи ненадлежном за овај случај, сарадња приватне компаније у власништву Петра Келнера и државног Телекома могла би неометано да почне.

СББ је део Унитед Групе, у оквиру које послује и Н1.

Телеком: Страх СББ од експанзије Телекома

Компанија Телеком Србије огласила се саопштењем у ком се наводи да је "очигледно да континуирани пад свог тржишног учешћа компанија СББ манипулативно представља као гашење медијских слобода, док истовремено без престанка злоупотребљава сопствене медије за обрачун са конкуренцијом".

Како се наводи у саопштењу, та “злоупотреба медија отишла је толико далеко да су им се сада на мети нашли и инвеститори из Европске Уније. СББ се плаши и, судећи по реакцији, процењује да ће због развоја Телекома имати пад тржишног учешћа на испод 30 одсто. Ово је најбољи доказ раста и развоја Телекома Србија у последње две године. Тиме постаје јасно да је цела кампања Унитед групе о пропасти Телекома Србија била заснована на неистинама и заменама теза”.

Телеком Србија, наводи се у саопштењу, “никада није крио своју амбицију да постане лидер, како на домаћем, тако и на регионалном тржишту. Нећемо подлећи притисцима нелојалне конкуренције. На њихове неистине одговараћемо улагањем у инфраструктуру, на њихове притиске одговараћемо још бољим услугама за наше кориснике, а на то што злоупотребљавају сопствене медије да се обрачунају са конкуренцијом, дубоко верујемо да ће одговор добити од тржишта и корисника”.

(НоваС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер