петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Талас штрајкова, па преговори - има ли наде за раднике?
Хроника

Н1: Талас штрајкова, па преговори - има ли наде за раднике?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. јул 2017.

 После таласа штрајкова у неколико фабрика, уследили су преговори незадовољних радника и послодаваца. Они у јавност не износе детаље са састанака, осим да коначног решења још нема.

Наредна седмица доноси наставак разговора уз посредовање Владе, а на врата Председништва из целе земље доводи малинаре и произвођаче купина. Шта би могао бити епилог започетих и преговора који тек следе?

Да би сели за преговарачки сто са послодавцем, радници Фијата су на три недеље обуставили рад. Свесни, кажу, да нису Фијат, радници "Гоше" после 110 дана штрајка и повремене блокаде пружног прелаза, престали су да једу да би се чуо и њихов глас.

Произвођачи купина и малина прво су преговарали, а сада најављују да ће у понедељак куцати на врата председника и почети штрајк глађу. Разлог је, кажу, прекршено обећање откупљивача да цену малина са 140 повећају на 160 динара.

"Тај договор и монопол који је уследио од појединих извозника покушава да буде јачи него држава, покушава да буде јачи него пољопривредни произвођачи. Радили смо џабе, немамо ништа, ми новца немамо ни за шта дефинитивно. Ми смо спремни на све", каже председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић.

И док се малинари током викенда надају позиву који све решава, радници Фијата већају о понуди која је стигла трећег дана преговора. О детаљима понуде јавност не зна ништа, а успеху се нада председник Савеза самосталних синдиката.

"Оно што је до сада направљено су квалитетни помаци и очекује се да ће наредних дана доћи до позитивних решења", наводи председник СССС Љубисав Орбовић.

Много тога не знамо о намерама Фијата, каже новинарка Тања Јакоби, која сумња у договор који би ишао на руку радницима.

"Мислим да заправо они размишљају у оквиру завршетка уговора са Владом Србије и успостављању евентуално новог или не. И да они заправо тако гледају на своју преговарачку позицију и идеју шта имају намеру да ураде, без обзира на радничке протесте", сматра новинарка Тања Јакоби.

Добро је, каже Орбовић, да је влада преузела улогу медијатора, јер је осионост послодоваца, попут непоштовања српских закона од стране Фијата, довела до ексцесних ситуација.

"Морао је да зна да у Србији постоји закон о штрајку који каже да за време штрајка постоји обавезност и једне и друге стране да преговарају. Када је у питању Гоша, ту се ради о једној, морам да кажем, дивљој приватизацији која је обављена 2008. и где проблеми од самог почетка постоје", рекао је Орбовић.

И док из централе синдиката шаљу сигнале о потенцијалном успеху преговора, Јакоби подсећа да би лидери радника из фабрика требало да постану стварне вође синдиката, јер би тиме централи показали како изгледа истинска борба на терену за већа права свих радника.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер