четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Све чешћи позиви на прикупљање новчане помоћи за лечење деце СМС порукама - за то време држави је приоритет национални стадион од 250 милиона евра
Хроника

Н1: Све чешћи позиви на прикупљање новчане помоћи за лечење деце СМС порукама - за то време држави је приоритет национални стадион од 250 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. новембар 2020.

Све чешће можемо да видимо позиве у којима хуманитарне организације, фондације и појединци позивају на прикупљање новчане помоћи за децу, чије лечење не покрива Републичко здравствено осигурање.

Зорица Драгојловић има шест година и болује од спиналне мишићне атрофије, најтежег облика. Њен живот зависи од апарата и такорећи 24 сата је на интензивној нези. Дише уз помоћ респиратора, њена исхрана је могућа једино путем сонде, односно на вештачки начин.

Спинраза је терапија која за ову болест у Србији постоји последње две године. Међутим, како објашњава Љиљана, Зоричина мајка, трошкови њеног лечења знатно превазилазе давања државе за овакве пацијенте.

"Ја покривам трошкове физикалне терапије, потрошни медицински материјал, што наравно, мора да буде све стерилно. Ту су газе, шприцеви за храњење, катетери, ту су сви ови апарати што су њој потребни за њен живот", каже Љиљана Драгојловић.

Шта год погледате кошта по неколико хиљада евра, објашњава Љиљана. Списку трошкова додаје куповину помагала, сервисирање апарата или поновну куповину уколико се покваре. Те трошкове каже покрива сама, а они далеко превазилазе оно што су примања или социјална давања од државе. Додатна средства обезбеђује као корисница фондације Буди хуман.

"Онолико колико има хуманих људи, ко нам уплати СМС или на њен рачун преко фондације Буди хуман и онда ја располажем тим и онда гледам шта јој је најнеопходније да би могла да јој олакшам живот", додаје Љиљана.

Љиљана није једина корисница хуманитарне организације. Слике деце чије лечење зависи од хуманости појединаца, односно слања СМС поруке или друге врсте донација, свакодневно преплављују друштвене мреже и сајтове хуманитарних организација.

Из фондације "Подржи живот" кажу да су до сада финансирали лечење 120 малишана, а да је међу њиховим корисницима највише деце оболеле од церебралне парализе, којима су средства неопходна за операције, физикалне терапије или медицинска помагала.

"Корисно би било да РФЗО обезбеди веће буџете за финансирање оболелих малишана, као и да се време чекања на одобрење средстава знатно скрати, јер треба узети у обзир ургентност одређених случајева, због чега се пре родитељи обраћају приватним фондацијама, него држави, у нади да ће се средства прикупити у краћем временском року", објашњава Катарина Данојлић из фондације Подржи живот.

Чланови РФЗО комисије за лечење ретких болести доносе одлуку о одобравању терапије за особе са ретким болестима, на основу захтева који подноси лекар, објашњавају у Националној организацији за ретке болести.

"Сматрамо да све особе са ретким болестима за које постоји регистрована терапија треба да остваре право на лечење", кажу у организацији.

За то време држава најављује бројне приоритете у инвестицијама. Међу њима је и национални стадион чија вредност би требало да буде 250 милиона евра. Таква најава је наишла на бројне осуде, а неки су сматрали да је управо тај новац требало уложити у лечење деце.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер