четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Сукоб у влади због закона о родној равноправности
Хроника

Н1: Сукоб у влади због закона о родној равноправности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. септембар 2017.

Да ли је Нацрт закона о родној равноправности кровни и системски, "BMW" закон или текст који има проблем у домену имплементације? После доста спекулација, извесно је да три године писања нису узалудне и да нацрт не иде у процедуру испочетка, али је због противљења министра за рад Зорана Ђорђевића неизвесно када ће се наћи на седници владе.

Овлашћени предлагач, министарка Зорана Михајловић разлоге за противљење не разуме и одбацује могућност да се све догађа у сенци политичких сукоба унутар коалиције.

Рука против министра рада Зорана Ђорђевића, уз образложење о проблемима у имплементацији, стопирала је разматрање нацрта закона на седници владе. После састанка са истомишљеницом, председницом скупштине Мајом Гојковић, Ђорђевић је најавио "модеран и применљив" закон, а зашто постојећа верзија то није, његова колегиница Зорана Михајловић не разуме.

"Па, јесте ви чули који су аргументи, можда? Ја нисам. Да будем искрена, ја нисам још увек - осим формулације проблеми у имплементацији, ја нисам имала прилике да видим који су то аргументи који нам кажу да постоје проблеми у имплементацији", рекла је Зорана Михајловић, председница Координационог тела за родну равноправност.

Примедбе су суштинске, а имају их и синдикати и Унија послодоваца, одговара министар Ђорђевић, док су без успеха остали наши покушаји да сазнамо које су то примедбе. Зорана Михајловић поручује да нацрт више неће слати на владине одборе, већ га је упутила министру Ђорђевићу да измени спорне одредбе. Непознаница је, међутим, колико ће тај поступак да траје.

"Нама је битније да закон буде функционалан, у интересу свих грађана, а време - с обзиром на то да смо чекали оволико, дани нису мерљиви, нису битни толико", каже Зоран Ђорђевић, министар за рад и социјална питања.

А да ли је у влади дошло до прегруписавања због закона и његове имплементације? И председница владе сматра да је неопходно обезбедити да се закон од самог почетка примењује.

"Не можемо бити као неке владе у прошлости које, а ја сам толико пута говорила о томе, које доносе закон који је БМВ, а у стварности поред тог закона који је БМВ возимо фићу", рекла је Ана Брнабић, председница Владе Србије.

Фебруара прошле године влада је подржала казнено ригорознији нацрт закона који је прописивао равноправан положај мушкараца и жена, за разлику од флексибилнијег новијег.

Тада се, каже Михајловић, о имплементацији није говорило, а на питање да ли то указује на унутарстраначке размирице, поручује: "Није ово никакав ринг! Ја знам да је увек занимљиво медијима да направе да постоје одређени сукоби, али ја бар то тако не видим".

Из женске платформе пак поручују да их, после недавног састанка са Ђорђевићем, развој догађаја буни још више.

Осим политичких препуцавања и изјава, ми до сада заиста нисмо имали озбиљан састанак на коме ми озбиљно разговарамо - хајде да видимо шта су препреке у овом закону за његову применљивост", рекла је Биљана Малетин, из Женске платформе.

Министарка Михајловић најављује да неће дозволити да "проблеми у имплементацији" стопирају закон на путу до владе, док у Женској платформи сматрају да се технички проблеми решавају у ходу и да нема оправдања да закон стоји, односно да се о њему на овакав начин дебатује.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер