четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Србија добија стадион од 100 милиона евра, чему ће служити када нема такмичења
Хроника

Н1: Србија добија стадион од 100 милиона евра, чему ће служити када нема такмичења

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2019.

 Најважнија споредна ствар на свету коштаће грађане Србије најмање 100 милиона евра. Национални стадион чија се изградња, како поручују из врха власти, очекује ускоро, моћи ће да прими 60 хиљада навијача и биће грађен у Сурчину.

За сада нема одговора на питање за шта ће толики стадион бити искоришћен када нема такмичења, и зашто би фудбалери Црвене звезде или Партизана играли на том стадиону када имају своје у центру Београда.

Да би се фудбалска лопта завртела на Националном стадиону још 2015. године на питање фудбалера Немање Матића, тадашњи премијер, сада председник Александар Вучић, обећао је да је држава спремна да издвоји 150 милиона евра. Та цифра касније се кретала и до 250 милиона, а сада у Фудбалском савезу Србије кажу да ће стадион коштати до 70 милиона евра.

"За нас је боље да он што мање кошта, јер ће нам мањи дуг бити према држави, јер то ми све плаћамо и то је све јавни дуг кад ви спонзоришете нарочито један спорт који већ 30 година нема никакве резултате", сматра консултант за страна улагања Махмут Бушатлија.

Власт, међутим, поручује да ће у Сурчину осим стадиона нићи цео нови град.

"То и није толико велика инвестиција колико користи треба да донесе. Цео концепт треба да се зове "Стадион сити", а то подразумева много тога. План је да у оквиру стадиона направимо цео град", објашњава министар финансија Синиша Мали.

Циљ је да се са Националним стадионом, кроз спортске догађаје и манифестације промовише, како каже министар финансија, Србија, али и да истовремено зарађујемо од туризма и станих инвестиција. 

"Србија има два стадиона која нису по УЕФА стандардима и много је једноставније њих преуредити него изградити нови. Није чак ни то проблем, проблем је шта радити са тим стадионом. Спортски објекти се често граде циљано за неко такмичење, уложи се велики новац у њих и онда могу да настану проблеми. Мање више сви организатори Олимпијских игара имају ефекат белих слонова, то су огромне грађевине које стоје и не служе ничему, добар део њих пропада брзо јер нису употребљени", каже спортски новинар Владимир Новаковић.

На 326 хектара простираће се, каже министар финансија Синиша Мали, различити садржаји.

Национални стадион простираће се на 35 хектара, на парцели која је у овом тренутку пољопривредна и обрадива, али биће претворена у грађевинску. Како наводе у општини Сурчин ова парцела одабрана је због одличне локације, а ко је и како одабрао још није познато.

На ове најаве изградње стадиона стижу прве реакције због изабране локације.

"Његова локација је у штићеној зони београдског изворишта сурчинског поља, то је једна недопустива ствар по правилницима о заштитним зонама изворишта, они никакве спортске објекте и стамбене објекте ту никако не би могли да зидају", каже самостална посланица Соња Павловић

Сурчин као локацију стручњаци повезују са концесионаром аеродрома Никола Тесла.

"Ванси има главну делатност грађевинарство, које обухвата 95 одсто пословања те фирме, поред фирме која се бави аеродромима је још једна фирма која се бави стадионима и аутопутевима", додаје Бушатлија.

Из Министарства омладине и спорта, као и Министарства за грађевину и инфраструктуру Н1 телевизији до сада није стигао одговор ко је и на основу којих анализа одлучио да Национални стадион буде изграђен баш у Сурчину. У Канацеларији за управљање јавним улагањима за Н1 је речено да су начинили пројектни документ у сарадњи УНДП, који за потребе Владе треба да регулише набавку.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер