четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Случај сервера са личним подацима 400 хиљада грађана - СНС и тужилаштво се "бране" ћутањем
Хроника

Н1: Случај сервера са личним подацима 400 хиљада грађана - СНС и тужилаштво се "бране" ћутањем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. март 2017.

Већ други дан траје ћутање надлежних после сазнања да се на једном јавном серверу налазе лични подаци преко 400.000 грађана, са детаљним напомена које наводе на закључак да су у служби политичких партија.

Министарка правде Нела Кубуровић верује да ће надлежни испитати да ли је било злоупотребе личних података, али грађане упозорава да воде рачуна о томе коме и у које сврхе дају личне податке.

Ко је базу са 400.000 личних података и прецизним напоменама о политичком опредељењу направио и чему служи?

Од базе је саопштењем опрала руке Демократска странка - иако се помиње у великом броју напомена, тврде да је никада нису видели.

Српска напредна странка, и поред тога што је откривено да се њоме данас служе њени чланови, ћути.

И у томе није сама, јер ни Републичко јавно тужилаштво не одговара на питање Н1 хоће ли покренути истрагу и утврдити да ли су лични подаци грађана злоупотребљени у политичке сврхе? Њихову реакцију очекује и ресорна министарка.

"Ја верујем да ће надлежни органи утврдити да ли је било злоупотребе приликом прикупљања података и да ће, ако сматрају да постоји било каква злоупотреба, поступити у складу са својим овлашћењима. С друге стране, морам да скренем пажњу и да сваки грађанин који даје податке мора да буде свестан и одговоран у које сврхе даје своје личне податке и да ли пристаје да их даје или не", каже министарка правде Нела Кубуровић.

У Комитету правника за људска права немају дилему - прекршено их је више. Без сумње кажу постоји основ за прекршајну пријаву, али би и кривично могао да одговара онај ко је ове податке прикупљао уколико за то није био овлашћен.

"Тужилаштво је дужно, с обзиром на то да се у јавности појавила ова информација, она је очигледно проверена и нема разлога да у њу сумњамо, да погледа да ли има одређених кривичних дела и да на тај начин, без обзира што у овом тренутку нема кривичне пријаве, провери све наводе. Они су реаговали и раније на неке наводе из медија, те стога немају никакво образложење да то не учине и овај пут", каже Милан Антонијевић из Комитета правника за људска права.

Занимљиво, на друштвеној мрежи Фејсбук вест Н1 о овом случају неко време није могла да се подели, што се обично дешава када већи број људи пријави да је вест небезбедна. Шта је разлог блокаде наше вести, ТВ Н1 чека званични одговор Фејсбука.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер