четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Сајтови (не)постојећих власника Мегатренда угашени, да ли је време за истрагу?
Хроника

Н1: Сајтови (не)постојећих власника Мегатренда угашени, да ли је време за истрагу?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. децембар 2019.

 Нови власник Мегатренда Дејан Ђорђевић прекинуо је тишину и огласио се отвореним писмом поводом бројних апсурдних детаља који су испливали у вези са његовом куповином најстаријег приватног универзитета у Србији. Поново је демантовао да је изјавио да "професори неће радити за плату", али није коментарисао откриће да руководство фирме коју представља - не постоји, већ се запитао "коме смета капитал из Европске уније".

Чињеница да конзорцијум инвестиционих фондова који је наводно купио Универзитет Мегатренд чине измишљени ликови, по свему судећи, није поколебала њиховог газду Дејана Ђорђевића. У отвореном писму подвлачи да 56 милиона евра не улаже како би стицао профит, већ с идејом да се за две, најдаље три године, Мегатренд нађе у друштву 500 најбоље рангираних светских универзитета, говорећи о себи у трећем лицу.

Вршилац дужности ректора др Дејан Ђорђевић је човек рођен у Србији, капитал је стицао у Немачкој, тако што је у тамошњој тржишној утакмици, као странац, морао да буде много бољи и инвентивнији у конкуренцији пословних људи који се такмиче на том тржишту. Његов капитал и капитал конзорцијума немачких инвеститора, које он представља, има чисто порекло. Коме смета што в.д. ректора др Дејан Ђорђевић хоће своја искуства да имплементира у Србији?

Свега неколико сати након што је Н1 објавио да руководство компаније која је купила Универзитет Мегатренд не постоји, интернет страница фирме Ефас Wорлд - напрасно је нестала. Иако представља наводно немачку фирму, сајт је хостован у Београду, а интернет презентација његове европске подружнице - у Новом Саду. Сајт ЕФАС Еуропе угашен је још раније, како каже новинар Дојче велеа - јер није платио закуп домена.

"Иначе, на том сајту су се продавали штампачи. Дакле, човек је 'ваљао' штампаче, тај Дејан Ђорђевић, и измислио је читаву једну немачку корпорацију која не постоји, па некако не верујем да тај тип, или та 'корпорација', ако уопште постоји има 56 милиона евра да купи Мегатренд", каже Немања Рујевић, новинар Дојче велеа.

Дејан Ђорђевић прошле године преживео је и атентат, ако је веровати његовој Конзервативно-реформистичкој странци, али је МУП ове наводе оценио "апсолутно нетачним".

У његовој биографији стоји да је суинвеститор више међународних компанија и власник брендова "Ефас папер" и "Алпе wатер", међутим, сајтови ових фирми такође су угашени.

За Немању Рујевића, крајње је време да се институције позабаве случајем Мегатренд.

"Србија је земља без епилога. Овде треба неко да узме и да слаже само то што су новинари објавили. Ту је низ доказа у којима Тужилаштво не треба ништа да ради него да узме те текстове и да каже - ево случаја", наводи Рујевић.

Бивши власник Мегатренда Мића Јовановић тврди да је продао фирму, али признаје да засад није добио ни новчића. Средства су, уверава, депонована на рачун, а прва рата биће му исплаћена 6. јануара, до кад остаје, како каже, неприкосновени владар овог приватног универзитета.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер