петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Рафови продавница на Северу КиМ пуни робе која је стигла са Југа Србије, или "алтернативним путевима"
Хроника

Н1: Рафови продавница на Северу КиМ пуни робе која је стигла са Југа Србије, или "алтернативним путевима"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. јануар 2019.

Повећање такси које је Приштина увела на производе из Србије и БиХ скоро да није имало никакав утицај на живот становника на северу Косова. У маркетима можете пронаћи скоро све прехрамбене производе из Србије.

Јавна је тајна да роба на Косово из Србије улази шверцерским каналима, али и из суседних држава. Према мишљењу многих, такав сценарио је био виђен након што су таксе увећане за 100 одсто.

Скоро све што можете пазарити у маркетима у Србији, млеко и млечне производе, слаткише, безалкохолна пића, па све до кућне хемије, можете пронаћи и на рафовима продавница на северу Косова. Многи би се запитали како, када је Приштина повећала таксе на производе из Србије и БиХ за 100 одсто. Одговор је једноставан – алтернативним путевима.

А да су становници северног Косова морали да се снађу, како би у маркетима могли да пазаре основне животне намирнице, за Н1 је потврдио и Радош Петровић, представник српских привредника са Косова.

"У продавницама за сада има свих производа. Фабрике из Србије су нашле начине да преко других земаља допреме робу на Косово. Роба стиже разним каналима, али и из јужног дела Косова", каже Петровић.

Петровић, као и остали привредници са Косова, сматра да ће Приштина морати да укине таксе. До тада, према његовим речима, постоји интерни договор српских привредника да цене производа не поскупљују.

"Трговци су се одрекли својих маржи, како цене производа не би поскупеле и како становништво не би трпело последице повећања такси. Поскупљење су осетили становници јужног дела Косова, јер су поскупели брашно и хлеб", навео је Петровић.

Из министарства трговине кажу да је од почетка увођења такси на робу из централне Србије, на Косово и Метохију пласирано мање робе за 35 милиона евра. По питању будућег сценарија, из овог министарства кажу да је императив да се српском становништву на Косову обезбеди пласман основних животних намирница, и да то неће бити угрожено.

Приштинске институције донеле су одлуку да ослободе од стопостотног увећања таксе производе из Србије и БиХ, који су на косовску територију ушли пре доношења тих мера, 21. новембра. Из косовске владе је саопштено да је реч о роби која је била на царинској контроли или унутрашњој обради, пре пуштања у слободан промет.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер