среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Радови код Београдске тврђаве - „Нису тражили дозволу, а и да јесу, не би могли да је добију“
Хроника

Н1: Радови код Београдске тврђаве - „Нису тражили дозволу, а и да јесу, не би могли да је добију“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. новембар 2024.

Организација Европа Ностра Србија затражила је да се радови на проширењу Булевара војводе Бојовића хитно обуставе, јер је реч о локалитету од изузетног значаја за културно наслеђе Србије и Европе. Генерална секретарка Еуропа ностра Снешка Квадлих Михаиловић каже за Н1 да "мора да се зна ред". "Да ли су добили дозволу? Према нашим изворима из Завода за заштиту споменика Србије није подигнута никаква процедура, а и да је покренута процедура, не би ни добили дозволу", рекла је.

На локацију у Булевару војводе Бојовића јутрос су стигли багери, јавила је репортерка Н1 и почели су да размештају шут. Радови су кренули у суботу, од раскрснице код Видин капије страном према доњоградском парку.

Европа Ностра Србија саопштила је да су радови на проширењу Булевара војводе Бојовића почели у суботу, на Дан жалости у Републици Србији. Према организацији Европа ностра радови се одвијају не само кроз културно добро, већ и без сагласности Републичког завода, као и без археолошког надзора.

Како је рекла репортерка Н1, ради се на проширењу из две у четири траке, али и да се без те четврте траке, зид Београдске тврђаве налази само неких пет корака од пута.

Неки ранији пројекти подразумевали су укидање саобраћајница и спајање града са реком, а сада се ти планови очигледно мењају. Године 2021. Београдска тврђава је стављена на листу седам најугроженијих локалитета Европе због пројекта гондоле, а тај пројекат изазвао је пажњу и критику јавности, исто се сада дешава и са овим радовима.

„Европа ностра и Европа носта Србије указују да се битка за очување интегритета Београдске тврђаве, култу добра од највећег значаја за Србију, да се та битка наставља. А опасности и напади су чести. Један напад смо успешно одбранили, пројекат гондоле, уврстили смо тврђаву на листу седам најугроженијих у Европи. Помогли смо мало мобилизацију у Србији међу стручњацима и грађанима да се тај непримерени пројекат одбаци. Барем за сада о њему се више не говори“, појаснила је Снешка Квадлих Михаиловић на Н1.

На питање шта значи што је Тврђава на листи седам најугроженијих, Квадлих Михаиловић каже:

„Да је тај локалитет од европског значаја, а затим да се ради о озбиљној опасности и да морамо заједно да се мобилишемо и да се нађе алтернативно решење за пројекте који нису у складу са заштитом тог локалитета. И због тог уписа на листу Европа ностра наставља да прати дешавања у вези са Београдском тврђавом. Јуче ујутру смо отишли на лице места да видимо шта се ту дешава“.

Према речима Квадлих Михаиловић, радови на саобраћајници се дешавају без дозволе.

„Грађевински радови се изводе без објашњења зашто се изводе, који је пројекат, јуче ми је деловало као дивља градња на културном добру од највећег значаја. А друго, мора да се зна ред, да ли су добили дозволу. Према нашим изворима из Републичког завода за заштиту споменика, није подигнута никаква процедура, а и да је покренута процедура, не би ни добили дозволу“, нагласила је.

Радови, каже, значе угрожавање аутентичности Тврђаве, а губе и грађани Београда и Србије, они су ти коме та баштина припада.

„Ниједна власт, ни градска ни републичка, не може да се опходи према Тврђави као свом власништву“, додала је.

Квадлих Михаиловић је позвала да се одмах прекину радови код Тврђаве.

„И то је био апел у саопштењу Европе ностре послате и властима. Дугорочна порука је да се Београдска тврђава мора посматрати на интегрални начин и да се донесе план управљања, али у складу са струком, са позитивном европском праксом. Такође, да се донесе просторни план посебне намене и да се даље разговара о измештању саобраћајнице која је једна неприродна граница између читавог комплекса Београдске тврђаве и реке. Постојали су предлози да се она уклони и даље побољша та везу између културно-историјске вредности Тврђаве и те зелене површине“, поручила је.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер