петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Приватизација или распродаја - Куршумлијска бања продата испод цене - 72 € по квм
Хроника

Н1: Приватизација или распродаја - Куршумлијска бања продата испод цене - 72 € по квм

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. фебруар 2020.

 Куршумлијска и Врањска бања, некада у власништу ПИО фонда, приватизоване су, а купили су их бизнисмени блиски Српској напредој странци, објавио је недељник НИН. Приватизација је омогућена променом закона, а квадрат хотела продат је испод цене - за 72 евра. Из владе је наглашено да се планира продаја свих 27 бања у власништву ПИО фонда, због чега је Удружење синдиката пензионера поднело кривичне пријаве.

Из руку ПИО фонда у руке бизнисмена блиских Српској напредној странци - пут је који су прешле Врањска и Куршумлијска бања. Појединости те купопродаје открио је новинар недељника НИН, Вук Цвијић.

"Имамо пример, за сада, да су Куршумлијску и Врањску бању купила предузећа која су повезана са влашћу. У једном предузећу, "Планинки", су заправо функционери СНС, а друго предузеће "Миленијум" је везано пословима са влашћу и добија најпрофитабилније послове, попут Београда на води", наводи Вук Цвијић.

А профитабилан је био и овај посао, јер су та два предузећа добила бање по нижој цени од тржишне. Резултат таквих продаја, биће, тврди Цвијић, слабљење пензионог фонда.

Увод у приватизацију бања, према писању недељника НИН, била је промена закона 2014. када је Управни одбор (УО)  ПИО фонда смањен са 21 на седам чланова, од којих четири поставља Влада Србије. Тако стастављен Управни одбор  доноси одлуку да се бање приватизују, што је и раније покушавано, али је УО успевао да те одлуке стопира.

На спорне радње упозоравао је и Валеријан Кадијевић, помоћник директора имовинског сектора ПИО фонда. Процес се завршио тако што је добио отказ, а бање су, упркос његовом неслагању приватизоване. У телефонском разговору за Н1 Кадијевић је потврдио те чињенице и нагласио да је указивао УО ПИО фонда на све незаконитости.

Представници Удружења синдиката пензионера Србије поднели су кривичне пријаве против Управног одбора ПИО фонда, појединачно.

Према речима Михајла Радовића, члана удружења, упозоравали су их да је то противуставно, а овакву продају бања сматра "добрим пленом".

"Зато ја и кажем да се ради о отимачини овде, да се ради о плену. То је тај први милион који добија човек, који је близак одређеној странци. Он га добија кроз паре државе. А ко је користио наше бање? Користили су их РХ центри, болнице, значи држава - и она их је довела у ово стање", истиче Радовић.

Фонд је био власник 27 бања, а план државе је да их све прода.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер