Хроника

Н1: Преслагање тек постављене бетонске коцке на Тргу Републике: Ко ће заиста платити преправке? Стручњаци: Учињено на Тргу је непоправљиво, грађани су као закупци у свом граду

Штампа
понедељак, 16. септембар 2019.

Тек постављене бетонске коцке на Тргу републике ваде се, окрећу и поново уграђују. Стручњаци кажу да је одговорност на извођачу и надзорном органу, а још увек није јасно колико нова обнова кошта и ко је плаћа.

Барем је нешто било брзо - Тргом поново одзвања годину дана уигравани ритам - коцка до коцке, неисправна коцкица.

Ограђени и скривени од и те како нервозно радозналих погледа, радници преслажу оно што је од почетка изгледало сумњиво.

"То је требало да буде гранит, а испало бетонска коцка пресвучена нечим што се користи естетски за облагање зидова а на за саобраћај", каже архитекта Ђорђе Бобић.

Питали смо још једно стручно око, одговара нам да би чак и ми требало да знамо од чега је, како би требало да изгледа и како се поставља коцка за калдрму.

"Све се зна, никаква филозофија није, ово је чист пропуст надзора и извођача радова и зато треба да сносе последице. А шта су хтели да постигну, што су лепили тај горњи слој - не знам, није ми јасно. Не може да се уграђује оно што ти желиш, него оно што мора да буде на таквој подлози на таквом месту", сматра Горан Родић из Грађевинске коморе Србије.

Прича се да је обнова Трга коштала 10 милиона евра, неки стручњаци тврде да не вреди ни упола толико. И данас смо тражили завршни рачун за Трг Републике - узалуд.

Док одборници опозиције тврде да је за ову репризу из градске касе издвојено додатних 34 милиона динара, заменик градоначелника Горан Весић тврди да ће извођач о свом трошку пресложити коцке.

Али зашто се грешка открива на крају, а тек обновљено премотава на почетак.

"Прећутни дил између извођача, инвеститора и пројектанта, чини да се новац из инвестиције прелива на неку другу страну", каже Бобић.

"Нама се чини да ту нема стручњака, да се не успоставља контакт с њима, да се критике не чују на време и да ми нисмо обавештени", рекла је Ирина Суботић, историчарка уметности.

Вратио се и саобраћајни застој, за сада у Васиној улици. Радници на располагању имају још око месец дана да их пресложе - колико ће времена бити потребно Београђанима да се сложе с коцкама и Тргом?

Стручњаци: Учињено на Тргу је непоправљиво, грађани као закупци у свом граду

Јавност не зна ништа о пројектима који се спроводе у граду, као да је град одузет грађанима, постали су од грађана закупци свог времена у граду и немају утицај на своје окружење, оценио је архитекта Ђорђе Бобић. Ако власт не жели да чује струку о томе која могу бити достигнућа са старим градовима као што је Београд, она није ни заслужила да буде власт у том граду, сматра Ирина Суботић, историчарка уметности.

Град припада грађанима и грађани финансирају град живећи и радећи у њему, а у све што је везано за инвестиције у јавни простор грађани морају бити укључени, казао је Бобић.

"Морају знати шта се за које новце ради и зашто. И мора бити упозната јавност за пројектом који се припрема, то је била пракса до пре десетак, петнаестак година, консултовала се и струка и јавност. Сада је то потпуно прекинуто и јавност је искључена, ми ништа не знамо, ни о Београду на води, Тргу, гондоли, неконтролисаном проширењу пешачке зоне… има тога пуно, можемо само да нагађамо и сви покушаји да се сазна ко је то смислио, колико то кошта", каже архитекта.

Он је истакао да је то од јавности склоњено, као да је град одузет од грађана и као да су "постали од грађана закупци свог времена у граду, плаћају зато што су ту, немају утицај на своје окружење".

Несхватљиво је да се око Трга Републике направи та штетна, неупотреблива улица.

Бобић је додао да је то је велики корак уназад што се Београда тиче.

"Не сећам се у својој пракси да је могла оваква прича да прође, а да институције не реагују него да из власти кажу извођачу - хајде ти, поправи то мало... надам се да то неће дуго да траје, јер је све више грађана који се не слажу са таквим начином и траже промену", додао је.

Суботић не верује да су грађани спремни да све ово прихвате, јер се стално понавља матрица "ми смо добили највише гласова".

"Та матрица је показала катастрофалне резултате, грађани ће препознати која су њихова права. Треба да изађу на улице и гласају другачије, нешто се мора променити", додаје.

Бобић је казао да је несхватљиво да се око Трга Републике направи "та штетна улица, неупотребљива, а да надзорни орган не пусти глас све ово време, него се то открије тек кад те плочице попуцају".

Нема никакве контроле јавних пројеката, каже Бобић и додаје да су грађани ти који су открили шта се на Тргу дешава.

"Кажу све ће брзо да поправе, али – не, неће поправити, јер је то непоправљиво, сам чин власти у односу на грађане у том поступку је непоправљив. То у једном граду не би смело да се деси јер то узнемирује грађане, нарушава поверење и у власт и окружење у којем живе и то је само последица потребе да одређени људи и групе задовоље своје интересе на штету грађана", закључио је.

Суботић је истакла да струка не постоји у јавности јер су институције уништене.

Она је оценила да је на Тргу Републике осакаћен је и споменик кнезу Михаилу, оклоњени су ланци који су били и допринос монументалности, али су имали и заштитну улогу, трг има огромних празнина и она нема своју вредности.

"Трг је за то да би се људи добро осећали у њему... за заштитним стубићима више изгледа као да смо у неком атару... да толико нема зеленила, већ паметне клупе - то је понуда за неку врсту алијенације. Тргови морају да понуде богатство догађаја или више зеленила", упозорила је она.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]