петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Око хиљаду радника панчевачке Азотаре у писму Вучићу и Ани Брнабић моли државу да не стави катанац; Министарство енергетике: Покретање стечаја је испуњавање обавеза према ММФ-у
Хроника

Н1: Око хиљаду радника панчевачке Азотаре у писму Вучићу и Ани Брнабић моли државу да не стави катанац; Министарство енергетике: Покретање стечаја је испуњавање обавеза према ММФ-у

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јул 2018.

Једна од највећих фабрика минералног ђубрива и азотних једињења у региону - панчевачка Азотара, одлази у стечај. Због старих дуговања, који настављају да се гомилају и неуспеха да се повећа ефикасност у раду, Влада је одлучила да фабрику, након спроведеног стечајног поступка, понуди на продају.

Таква вест - затекла је око хиљаду радника фабрике. Синдикалци Азотаре упутили су писмо председнику и премијерки са захтевом да се нађе друго решење, јер - како кажу - "радници хоће да раде".

У писму адресираном на Андрићев венац и Немањину 11, око хиљаду радника некада највеће фабрике азотних ђубрива и азотних једињења - државу моле да на Азотару не стави катанац. Из Самосталног синдиката фабрике за Н1 кажу да их је вест о стечају - затекла и изненадила.

Градиша Живановић: Сви смо затечени, погото што смо ове године добро радили, ево првих шест месеци нисмо имали ни проблема у производњи

"Сви смо затечени, погото што смо ове године добро радили, ево првих шест месеци нисмо имали ни проблема у производњи. Сви смо мислили - ево то је нови почетак за Азотару... Овом приликом молим председника и премијера, да бисмо смирили раднике, да бисмо неки мир сачували, да нас приме да разговарамо, да покушамо да нађемо излаз из ове ситуације", каже Градиша Живановић из Самосталног синдиката Азотаре.

Да ли се уместо новог почетка, фабрика суочава са својим крајем?

Из Министарства енергетике поручили су да је покретање стечајног поступка испуњавање обавеза према Међународном монетарном фонду и да ће након завршетка стечаја фарика ићи на продају.

Иако је у последњих неколико година и сам Александар Вучић, још са позиције премијера, поручивао више пута да је решење за Азотару близу, до њега држава није успела да стигне... Дугови Азотаре из године у годину само су расли. У овом тренутку дуг фабрике већи је од вредности њене имовине.

Вредност пословне имовине Азотаре је - према финансијским извештајима, на крају 2017. године била процењена на око 108 милиона евра, док укупне обавезе износе преко двеста милиона евра. А 90 одсто дуга је према Србијагасу.

За запослене је спреман социјални програм, преложена су три модела: да ли ће узети 200 евра по години стажа, трећину зараде запосленог за годину стажа или за оне који имају преко 15 година стажа шест просечних плата у Србији. За синдикалце - премало.

"Онај ко остане у фабрици буквално ризикује да ли ће фабрика почети да ли ће се покренути или неће, е сада - да ли да се људи пријаве за социјални програм. Та исплата колика год да буде - реално је мала! Да се стане мало на лопту, да видимо шта да радимо даље, јер ми смо убеђени да је Азотара потребна овој држави", наводи Александар Божић из Синдиката сменских радника.

"Потребна је - али не ако послује са губитком", сматра економски новинар Мијат Лакићевић из Новог магазина. Да ли ће Азотара успети да пронађе купца зависи, објашњава, и од тога шта ће бити исход стечаја.

"Стечај је поступак који треба да доведе до тога да здрави делови фирме наставе да раде, да оно што не ваља се одбаци и да се делимично повериоци намире, да и они извуку што се може извући из тога. И онда ако је могуће да наставе да раде", наводи Лакићевић.

Да ли ће се наћи партнер, закључује Лакићевић, зависи и од политичких прилика у земљи. Истовремено, из Панчева стиже сасвим другачија порука. Радници, тек када се камера угаси, кажу - не занима нас политика, већ егзистенција.

(Н1)

Видети још: Драган Ђилас: „Азотара“ плански гурнута у стечај - могла да опстане да није уреу, уместо 300$ по тони, за 190$ продавала фирми под контролом СНС; продаја државних предузећа за мале паре пракса ове власти, следећи су ПКБ и „Ласта“

Александар Антић: Панчевачка „Азотара“ прво иде у стечај, па на продају 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер