петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Од Беливука, преко Кокезе, до судије – ко је стварна мета у борби против мафије?
Хроника

Н1: Од Беливука, преко Кокезе, до судије – ко је стварна мета у борби против мафије?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. март 2021.

 У наставку борбе против организованог криминала саслушана бивша државна секретарка Дијана Хркаловић. Каква се порука шаље председнику Вишег суда Александру Степановићу, који се одједном нашао у причи око саслушања првог човека српског фудбала Славише Кокезе? И који је политичар, према анализама истраживачких новинара, права мета овог рата с мафијом?

Други пут за месец и по дана полиција испитује некадашњу државну секретарку полиције Дијану Хркаловић. Оба пута пуштена је после четири сата, колико и закон дозвољава да буде задржана, уколико тужилац не нареди да буде приведена. Оба пута је одбила полиграф.

Први пут је позвана због истраге око прислушкивања председника Србије Вучића, овај пут због, како се сумња, њене везе са криминалним клановима Вељка Беливука и Дарка Елеза.

Новинар БИРН-а Александар Ђорђевић каже да га саслушања Хркаловић не изненађују, с обзиром на њен некадашњи јак утицај у МУП-у.

„Да ли ће Дијана Хркаловић сносити последице због свог рада и већ доказаних веза са криминалним групама. Она је јако битан играч и јако битна фигура у владајућој фигури, тако да би она можда била и једна од најбитнијих и највећих жртва у овој такозваној борби против корупције“, сматра Ђорђевић.

Због веза са криминалним клановима, дан раније, са инспекторима Службе за борбу против организованог криминала разговарао је и председник Фудбалског савеза Србије Славиша Кокеза.

Његово одбијање полиграфског тестирања, код Вучића је изазвало сумњу, али и како је рекао новинарима, тугу.

„Не разумем зашто човек у ког сам имао поверења, одбија полиграф, поготово зато што му је речено да може да иде на полиграф са само једним питањем, не са свих десет, иако је кључно питање да ли је учествовао у припреми моје ликвидације, на које је одбио да иде на полиграф. Ја у то не могу да верујем“, каже председник Србије.

Вулин не верује у истинитост Кокезиних изјава, осим једне

И док Вучић не верује шта се дешава, Кокези не верује полиција.

Наиме, министар унутрашњих послова Александар Вулин каже да је полиција „изразила занчајне сумње када је у питању истинитост одговора господина Кокезе“.

Вулин у све сумња, али верује, када му Кокеза, како он тврди, каже ко га је саветовао да се не тестира на детектору лажи.

Вулин: Председник Вишег суда, веома значајна функција у нашем правосуђу, одговара човека од тога да помогне полицији и каже му немој ићи.

Новинарка Пинка: Мене и даље занима одакле председник суда у овој причи, то ми потпуно фасцинантно?

Вулин: То је питање на које нам ни господин Кокеза није дао богзна какав одговор, већ је рекао да је то добио као савет од њега. Онда долазимо до елемента да са једне стране саветујете човека да не иде на полиграф, много сте добри са странцима и мислите да то не оставља никакав утисак, има овде већ неколико слојева о којима можемо да разговарамо.

Порука у „мафијашком стилу“

Сумња и Виши суд, на чијем је челу Александар Степановић. У саопштењу за медије питају се како су се само четири дана пошто је Европски парламент затражио да се реше случајеви Јовањица, Крушик, Телеком, који се воде управо пред Вишим судом, и то у непристрасним поступцима, председник и судије тог суда нашли на мети провладиних медија.

„Посебно истичемо данашње наводе из појединих медија, у којима стоји да је на питање полицијских службеника зашто не жели да се подвргне полиграфском испитивању, председник ФСС-а одговорио да га је то саветовао председник Вишег суда у Београду, што је апсолутна неистина, будући да председник суда не познаје именованог грађанина, па самим тим није ни могао да га саветује“, саопштено је из Вишег суда.

Ако председник суда Степановић Кокезу не познаје, нити саветује, зашто га онда министар полиције спомиње? Професорка права Весна Ракић Водинелић каже: шаље му поруку.

„То је порука у мафијашком стилу, такав стил могли смо да видимо у мафијашким филмовима, рецимо Куму, ту се ради о једној поруци која оптужује председника једног суда, највећег у Србији, за некакве радње, није јасно шта су, да ли се тиме инсинуира да је председник Суда оно што наша власт назива мафијом, то је једна инсинуација која је недовољно одређена и која има смисао да застраши онога коме је упућена“, упозорава Ракић Водинелић.

Саговорници Н1 сматрају да је главна фигура свих ових истрага заправо бивши министар полиције Небојша Стефановић. Истраживачки новинари, ранијих година, доводили су га у везу са бројним корупционашким аферама, питају се шта је пресудило да су га се његови партијски другови и истражни органи тек сада сетили.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер