петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Наставак дијалога - без забране робе, кампање (от)признавања, али и без Заједнице српских општина
Хроника

Н1: Наставак дијалога - без забране робе, кампање (от)признавања, али и без Заједнице српских општина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јун 2020.

 Да је спреман да разговара са Приштином потврдио је и председник Србије Александар Вучић. Услови су остали исти - пре свега укидање баријера за робу из Србије.

Председник очекује да ће његов колега из Приштине Хашим Тачи тражити да присуствује разговорима само тамо где су Американци.

"И није нам проблем да разговарамо, нисмо имали примедбе на разговоре који су вођени при Европској унији, нити имамо примедбе на разговоре о важним економским темама које смо имали са Ричардом Гренелом", казао је Вучић.

Примедби ипак има...

"По стоти пут чујем како постоје ствари да ми прекинемо кампању повлачења признања. Можемо ми да прекинемо кампању повлачења признања, али знате кад, кад ви прекинете кампању захтева за приступање међународним организацијама", нагласио је Вучић.

Да је Србија пристала да обустави кампању повлачења признања косовске независности пише Радио Слободна Европа позивајући се на изворе из Брисела. Министар иностраних послова Србије Ивица Дачић је то демантовао рекавши да је у питању "велика лаж".

Србија се Бриселским споразумом обавезала да неће кочити чланство Косова у ЕУ, али и да ће пружити подршку компанији КОСТТ да постане део европске енергетске мреже.

"А то што у том споразуму не стоји и одредба да Косово треба да замрзне, да тако кажем, статус до коначног решења статуса, што је заправо и аргумент Министарства спрољних послова, у кампањи повлачења признања, је пропуст српских преговарача", изјавила је Милица Андрић Ракић из редакције портала КоССев.

Споразум из 2013. се у чак шест тачака односи на Заједницу српских општина која ни седам година касније није формирана. "Данас гласај за Српску а сутра гради Српску" је и предизборно обећање које није испуњено а није се нашло ни у новом коалиционом споразуму Демократског савеза Косова и Српске листе.

"То што Српска листа није инсистирала да се у споразуму експлицитно нађе захтев, то јест у тачкама споразума, да се нађе Зјадница српских општина показује одређену непринципијелност Српске листе", додала је Андрић Ракић.

У Приштини није било воље за њеним формирањем али јавност није видела ни статут који је требало да напише српски управљачки тим.

"Они су вероватно имали неке бенефиције, вероватно су имали неку финансијску надокнаду за то, али они то никада нису урадили. Када се постави питање зашто не постоји статут Заједнице српских општина врло је јасно. Зато што српска власт није одлучила да се статут направи, зато што српска власт није одлучила да се Заједница српских општина формира као заштита, пре свега људи у енклавама али после тога свих Срба на Косову и Метохији", сматра Ненад Радосављевић, новинар РТВ Мир.

Да ли је овај договор из Брисела остао само мртво слово на папиру? Можда одговор стигне ускоро. Судећи по реакцијама из Европе и Америке за преговараче је летњи одмор неизвестан.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер