четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Надлежни у Србији одлажу давање сагласности да Јунајтед Медија купи „Вијести“
Хроника

Н1: Надлежни у Србији одлажу давање сагласности да Јунајтед Медија купи „Вијести“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2022.

Јунајтид Медија (United Media) још увијек није постала сувласник “Вијести” иако је још крајем августа озваничен договор о партнертсву највеће црногорске медијске групације и највећег регионалног телекомуникационог и медијског система, пише тај црногорски лист.

Адвокат Јунјтид групе Растко Петаковић у изјави за “Вијести” наводи да надлежна Комсија за конкуренцију Србије одуговлачи издавање сагласности овој компанији за улазак у сувласништво “Вијести”.

„Јунајтид Група је благовремено још 6. октобра 2021. године поднела одговарајуће захтеве надлежним државним органима у Црној Гори, Северној Македонији и Републици Србији. Трансакција је врло брзо одобрена у Северној Македонији (5. новембра 2021.), а у Црној Гори недуго затим 16. новембра 2021. године. Што се тиче поступка у Републици Србији, Јунајтид Група је свој иницијални захтев допунила 14, 25. и 26. октобра са додатним информацијама и документацијом. Након тога, Комисија за заштиту конкуренције Републике Србије тражи додатна појашњења кроз више захтева за допуну пријаве, и то 15. новембра, 16. децембра 2021., као и 14. јануара 2022. односно на сваких месец дана, што одступа од редовне праксе Комисије у скраћеним поступцима које Комисија иначе врло ефикасно решава. У већини случајева и без издавања било каквих захтева за допуне”, објашњава Петаковић, пишу Вијести.

Адвокат Петаковић додаје и да поступак оцене планиране аквизиције дневних новина и ТВ канала Вијести од стране Јунајтид Групе траје дуже од три месеца, што је прилично неуобичајено, имајући у виду да се ради о трансакцији која пре свега има ефекте на медијском тржишту Црне Горе, а не Србије.

“Није ми познато зашто Комисија за заштиту конкуренције још увек није решила овај предмет, док је, поређења ради, поједине трансакције у којима је највећи државни телекомуникациони оператор преузимао мање телекомуникационе, односно кабловске операторе на тржишту Републике Србије, а где би Комисија по природи ствари требало да буде заинтересованија за ефекте тих трансакција по конкуренцију у Србији, Комисија одобравала врло брзо – у року од око месец дана“, каже Петаковић.

Алекасандра Суботић, ЦЕО Јунајтид Медија, у изјави за “Вијести” истиче да је трајање предметног поступка за жаљење, али да их то не није изненађује с обзиром на досадашње искуство компаније у односу државних институција Србије према УМ.

„Нажалост, последњи пут смо слично одуговлачење регулаторних поступака од стране српске Комисије за заштиту конкуренције могли да видимо при покушају куповине неколико радио станица, када су се највиши државни органи свакодневно изјашњавали о трансакцији, од које је продавац на крају и одустао, да би их одмах потом продао власницима про-владиних таблоида. Ипак, с обзиром да би Комисија требало да анализира ефекте трансакција на конкуренцију на српском тржишту, заиста делује необично да неколико месеци разматра куповину удела у црногорској медијској групацији од стране Јунајтид Медија, а да јој је требало читавих пет дана да одобри куповину Б92 и Прве од стране Коперникуса”.

Жељко Ивановић, председник борда менаџера “Вијести”, оцјењује да се ради о непримјереном понашању једне државне институције са територије суседне државе у уређивање медијског простора Црне Горе.

“Јасно је и лаику а камоли стручној Комисији каква би требало бити једна државна институција, да било који бизнис па и медијски са тржишта Црне Горе које је 10 или 15 пута мање од тржишта Србије ни на који начин не може да поремети конкуренцију код суседа. Отуда је трагикомично понашање Комсије за конкуренцију Србије што ће надам се нотирати и надлежне адресе из Европске уније које су много пута досад реаговале на разноврсне опструкције и непримерене утицаје који долазе од званичног Београда када је у питању медијска сфера. Надам се такође да ће се надлежни из поменуте Комисије уразумити и ускоро издати потребну сагласност како би УМ постала сувласник у нашој групацији”, закључује Ивановић.

Тај баук Шолак

У последњем, четвртом по реду допису, српска Комсија за конкуренцију поставља питања попут оног где се од УГ тражи да прецизира на који начин ће будући сувласник групације “Вијести” моћи да утиче на уређивачку политику медија.

Потом Комисија изражава забринутост колики је утицај синергетског ефекта дневног листа Данас који је у власништву УГ и Вијести на тржишту Србије. У посљедњем питању Комисија за заштиту конкуренције тражи од управе корпорације да им објасни „која је улога физичког лица Драгана Шолака у управљању УГ”.

Политичке партије на власти у Србији и њима блиски медији бројне недаће објашњавају утицајем Шолака.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер