четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Милорад Додик критиковао СДА и Србију због миграната
Хроника

Н1: Милорад Додик критиковао СДА и Србију због миграната

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јун 2018.

Мигрантска криза још је један аргумент за политичка препуцавања у БиХ. Опозиција, кантоналне, али и општинске власти више пута су оптуживале Савет министара БиХ да нису спремно дочекали мигрантске колоне из Србије и Црне Горе. Последња оптужба стиже од председника Републике Српске. Милорад Додик за мигрантску кризу криви СДА Бакира Изетбеговића.

"Нити један азил није одобрен", понављали су више пута из Савета министара БиХ. Ова информација председнику РС не значи много.

"Ово је намерна акција политичког Сарајева заједно са ОСА-ом коју води СДА да се у БиХ увуче како су они планирали око 150.000 мигранта. И да се њима азилантски статус регулише. Како би могли да их касније преведу у држављанство БиХ", рекао је Додик.

Репортери Н1 су до сада забележили десетине изјава мигранта који у БиХ не желе да остану. Азем Хан нам је у Мостару тврдио да жели да остане у БиХ, али затекли смо га на граници са Хрватском, у Бихаћу. И даље тврди да жели азил.

Мигранти у БиХ улазе преко РС из Србије и Црне Горе. Ни то се Додику не свиђа. Па позива на ангажман Оружаних снага БиХ. "Ја нисам за то да Србија решава своје мигрантске проблеме тиме што ће мигранти доћи у БиХ. Да будем до краја искрен. Ја сам против тога", истакао је председник РС.

Земље попут Мађарске и Аустрије користиле су војску. Из Оружаних снага поручују да та могућност није разматрана.

"Као што је наведено у информацији са последње седнице Већа министара БиХ, од 18.6.2018, нигде се у Акционом плану за решавање питања миграната не помињу ОС БиХ", стоји у одговору на упит Н1.

"Ја ћу највероватније покренути једну иницијативу да ми створимо све услове за могућност ангажовања Оружаних снага. За сада нема још потребе да уводимо", најавио је раније министар безбедности БиХ Драган Мектић.

До сада су се Граничној полицији на истоку БиХ придужили из СИПА-е, Дирекције за координацију полицијских тијела, а од ове седмице и из МУП-а РС и Брчко дистрикта.

"У координацији или под командом ДГС обављају контролу граничног појаса на истоку БиХ", појаснила је портпаролка ГС Санела Дујковић.

О мигрантима у понедељак и Савјет министара, а за наредну седмицу заказан је и састанак кантоналних комесара са директором ФУП-а. Тема састанака je мигрантска криза.

"Ми можемо реаговати, али не у неком великом обиму, немамо ми капацитете не знам ни ја какве, рецимо као што има РС, причам о броју људи. Не можемо да издвојимо 50/100 људи да иду на неки простор, за нека патролирања", закључио је Драган Лукач, директор ФУП-а.

Иако је Гранична полиција добила појачање за контролу границе, и ради се на њеном затварању, до сада није било примера примене силе.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер