петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Кризном штабу требало седам дана да донесе мере које ће важити десет дана
Хроника

Н1: Кризном штабу требало седам дана да донесе мере које ће важити десет дана

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. новембар 2020.

Од последица коронавируса преминула је још 31 особа, што је највећи дневни број умрлих у једном дану од почетка епидемије. Примена мера донетих у петак на чекању до уторка. Нејасно је и да ли Влада прихвата све препоруке струке.

Корона по трећи пут удара. У Србији најаче до сада. Кризни штаб састављен од струке, науке и политике сагласан је "здравствени систем је пред колапсом". Примена нових епидемиолошких мера, често се најављује, али никако да се са њима почне.

Инфектолог Драган Делић каже већ се са њима закаснило, и додаје, када смо имали око 200 оболелих дневно уместо да смо се за нов удар припремали, државници су се хвалили како су корону победили.

"То време није искоришћено за неке против епидемијске мере како би спречиле овако масовну појаву нашег становништва. Као да је дух испуштен из боце, а сад је јако тешко тог духа вратити у боцу", упозорава Делић.

Како струка планира да дух короне врати у боцу? Члан Кризног штаба, имунолог др Срђа Јанковић недавно је изјавио да је предлог струке да се све затвара у 17 часова. Међутим, за затварање угоститељских објеката, коцкарница и тржних центара, другачију сатницу имају политичари. Па је тако министар здравља Златибор Лончар јуче најавио да ће радно време већине објеката од уторка бити скраћено до 18 часова.

Како ће се од уторка користити градски превоз? Иако су и министар Лончар и градоначелник Радојичић лекари, изгледа да државна и градска политика нису усаглашене.

"Када се попуни градски превоз до 50 одсто путника, неће стајати на следећој станици, ићи ће даље", рекао је Лончар.

Ићи ће даље како нови путници не би ушли, али шта је са онима који желе да изађу из превоза? Градоначелник Зоран Радојичић упозорио је да се градски превоз не може зауствљати ван станице, јер може нешто да се деси.

Где хоће, а где неће стајати превоз и ко ће контролисати број путника у ГСП-у, тек би требало да се дефинише у понедељак, али на градском кризном штабу.

Како рад републичког Кризног штаба види њихова колегиница лекар психијатар, али и опозициона политичарка Санда Рашковић Ивић: "Хитна седница Кризног штаба заказана за среду, а одржана у петак. Мере донесене на седници, саопштене су у суботу, почеће да важе у уторак. Дакле седам дана им треба да донесу мере које ће важити 10 дана."

Док се чека почетак примене нових мера у уторак, у суботу увече су, због преоптерећености капацитета у Београду, једним аутобусом оболели од ковида 19 превезени у болнице у Крагујевцу и Нишу. Истовремено, овог викенда, пре сахране патријарха Иринеја, бројни верници одлазили су у храмове да одају последњу пошту најчешће се не придржавајући прописаних мера. Удружење лекара “Уједињени против ковида” упозорило је да сахрана патријарха представља, са епидемиолошког аспекта, "догађај највећег ризика".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер