четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Косовска полиција чува „заставу Косова“ на средњовековној српској тврђави Ново Брдо
Хроника

Н1: Косовска полиција чува „заставу Косова“ на средњовековној српској тврђави Ново Брдо

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. август 2019.

Косовска полиција пред тврђавом Ново Брдо. И то све због Косовске заставе која већ извесно време стоји на средњовековном здању због чега српска заједница, али и део јавности у Србији жестоко негодују.

Постављање косовске заставе на средњовековну тврђаву у Новом Брду, изазвало је задњих дана у српској јавности незадовољство и критике усмерене косовским институцијама.

Ипак, директор Института за заштиту културних споменика Косова Исмет Хајрулаху, који је данас надгледао радове на тврђави, каже да нема закона који забрањује постављање државне заставе на било којем објекту били они и од посебног значаја.

"Симболи Републике Косово су постављени у оквиру манифестације Дани Артане, и исте моземо поставити на било којем месту унутар Косова. Нема закона који забрањује постављање државне заставе Косова", рекао је Хајрулаху.

Мештанин Новог Брда и локални водич Фитим Буњаку сматра да је за жаљење што се, како каже, овакве и сличне теме увеличавају.

"Наслеђе без разлике којем времену припада, унутар је Косова, дакле не би требало да смета никоме. Све што се ових дана дешавало је само манипулација онлине медија. Нема ни једног инцидента који вреди да се помене", каже Фитим Буњаку.

Тврђаву тренутно обезбеђује косовска полиција, што раније није био случај.

Полиција каже да нема посебног разлога да се тврђава обезбеђује, али да полиција редовно спроводи план обиласка тврђаве као што је случај са свим другим објектима од посебног значаја.

Грађани оближних села са српском већином и који припадају општини Ново Брдо, нису били расположени да изнесу мишљење о овој теми.

Уз помоћ и финансијска средства Европске уније, 2015. године почела је реконструкција новобрдске тврђаве. У њој је била ангажована београдска фирма Кото, као специјализована компанија за реконструкцију тврђаве из 14 века.

Само годину дана након завршетка реконструкције, на тврђави у Новом Брду почели су да се обрушавају зидови.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер