уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Капитални пројекти по уредбама Владе – простор за корупцију или ефикаснији раст
Хроника

Н1: Капитални пројекти по уредбама Владе – простор за корупцију или ефикаснији раст

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. јун 2021.

 Знамо ли који су све пројекти проглашени капиталним...И шта све о њима - не знамо? Пошто Србија нема Закон, инвестицијама од националног значаја Влада управља на основу својих уредби. Да ли се тако отвара простор за корупцију или, како то држава поручује - ефикаснији раст и развој?

Кажи: јеси ли, или ниси за, без обзира на то што о томе ништа не знаш – да ли држава проглашава неки пројекат капиталном инвестицијом, да народу не мора да објашњава о чему се ту конкретно ради? Савет за борбу против корупције тражи од Владе комплетну документацију и одговоре на сва питања који скидају тајност са пројекта Јадар Рио Тинта.

„Ако нам влада то не да, то значи да ово није никакав капиталан пројекат, већ коруптивни, то значи да је закључен да би неко корупцијом остваривао велике добити, јер, ако се оствари, а председник обећава профит од 18 милијарди и ту ће се наћи од тога четвртина или чак и више коруптивних пара“, каже чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић.

Била је 2015. година када је тадашња министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила Закон о капиталним пројектима да би се, како је тада рекла, убрзала реализација инвестиција од националног интереса – тог закона нема ни данас. Влада управља уредбама, па тако, између осталих, и пројекат Београд на води има, како власт каже, немерљив значај.

„Влада одређује шта је пројекат од националног значаја и да онда ти пројекти који су тако дефинисани буду уговорени по процедури која је мање транспарентна и конкурентна него што је редовна процедура, па тако онда скупље и важније за Србију буде мање заштићено о д корупције“, истиче Немања Ненадић из организације Транспарентност Србије.

Премијерка се не слаже. Говорећи конкретно о владиној уредби о капиталним инвестицијама од посебног значаја, Брнабићева објашњава да се путеви и пруге у Србији брзо граде, а надлежне институције имају могућност да све провере.

„Не, апсолутно се не отвара простор за корупцију. Једино што та уредба ради је да ефикасније завршимо те пројекте што је изузетно важно за грађане, за наш даљи економски и сваки други раст и развој“, поручује премијерка.

Дакле, јеси ли, или ниси за, сваки други раст и развој, без обзира што опет не знаш о чему се конкретно ради.

(Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер