Хроника

Н1: Испливао још један проблем "Београда на води" - реституција

Штампа
понедељак, 19. јун 2017.

 На површину будућег "Београда на води" испливао је још један проблем - реституција, то јест нерешена имовинска питања. Иако према одредбама Леx специалиса, право на грађевинско земљиште полаже Град Београд, поједини објекти од раније су предмет власничких спорова. Такав пример је и у Травничкој улици, о ком је Н1 извештавала пре неколико дана.

Препреке за изградњу "Беоограда на води" уклонили су багери. И Леx специалис из 2015. године. Тај правни акт, међутим, не решава спорове из ранијег периода, па ни оне који се воде на основу Закона о реституцији.

Тако на парцелу у Травничкој 3, права тврде да полажу и компанија "Нелт" и наследници некадашњег власника плаца, одузетог у процесу национализације.

"Ово земљиште је недвосмислено земљиште наше породице, било је два века у нашој породици и онда је одузето, конфисковано, национализовано после Другог светског рата", каже Владимир Марковић.

Тачније 1960. године. До тада, власник је био деда Владимира Марковића, који је 1947. године дао дозволу за изградњу привременог објекта у Травничкој 3.

Шезедесет година касније, компанија "Нелт" објекат уписује у катастар, чиме постаје власник хале, тј. дела парцеле на коме је изграђена. Марковић тврди - противправно.

"Иако сам уверен да ће кроз институције које се сада баве нашим предметом и Агенција за реституцију и остале надлежне институције недвосмислено утврдити да кроз процес реституције да смо ми ти којима земљиште треба да се поврати", додаје.

Право на земљиште свакако полаже Град Београд, на основу Леx специалиса о Београду на води. Када се утврди ко је прави претходни власник, од Града му следи накнада за експропријацију.

Случај Травничка 3, није само питање битке око те накаде, кажу из Мреже за реституцију. Управо то је пример, тврде, који разоткрива колико је правних малверзација, у вези са национализованом имовином, било од Другог светског рата до данас.

"Није први пример. Има их, нажалост, јако пуно, да у катастру буду уписани неки подаци који не одговарају истини и који су нетачни. Значи основна претпоставка јесте, не тачности података, већ нетачности података у катастру и сва срећа је да овде постоје бивши власници и да су се они умешали", наводи Миле Антић из Мреже.

Н1 је од "Нелт-а" затражила објашњење околности под којима је објекат са привременом дозволом уписан као трајни објекат, а из управе компаније одговоре су обећали већ сутра. 

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]