Хроника

Н1 - Игор Јурић: Доживотна казна затвора за убице деце је и потреба државе и жеља родитеља; пошто држава не реагује, почињемо сами да скупљамо потписе

Штампа
уторак, 12. септембар 2017.

Оснивач и председник фондације „Тијана Јурић“, Игор Јурић, изјавио је у Дану уживо да је увођење доживотне казне затвора за убице деце потреба наше државе, као и да ће потписе за то фондација почети да прикупља 23. октобра широм Србије.

Подсетио је да је фондација "Тијана Јурић" о захтеву за промену Закона разговарала са председницом скупштине Мајом Гојковић још у мају ове године. "Гојковић је тада била срдачна, слагала се са нашим предлогом, али још увек нисмо добили повратну информацију. Још тада сам рекао да ћемо чекати до 15. септембра, а да ћемо онда изаћи са датумом када ћемо почети да скупљамо потписе", каже Јурић.

Најавио је да Фондација званично почиње са скупљањем потписа широм Србије 23. октобра.

"За промену закона је неопходно 30.000 потписа, али циљ је 500.000, јер желим да покажем Влади да је то нешто што желе родитељи у нашој земљи", додао је.

Јурић је рекао је да је тај закон потреба наше земље.

"Сетите се Тијане, Анђелине, Милице… Неко ће рећи да у једној европској земљи постоји условни отпуст, али тамо је статистика боља него код нас. То је потреба наше земље, да се ти људи одстране заувек, јер се таква стравична убиства дешавају из дана у дан", закључује Јурић и додаје да то није у сукобу са европским законима.

Деца често нису свесна да јесу жртве сексуалног злостављања

Резултати анкете спроведене у средњим школама о вршњачком и интернет насиљу показали су да је само 12 одсто средњошколаца свесно насиља, односно да је сваки трећи био жртва насиља.

Деца често нису свесна да јесу жртве сексуалног злостављања, каже Јурић, нису свесна да постају жртве оног момента кад им неко приђе и почне да разговара о темама са сексуалним конотацијама, али велики је проблем и то да такође некада несвесно сама иницирају контакт, односно разговор, и улазе у проблем. "То морамо да предупредимо", истиче.

"Често на питање зашто сами започињу разговоре на ту тему кажу 'Ја желим да ухватим тог човека, желим ја да га исмејем и ја да откријем', а нису свесни да то представља ризик и опасност", каже Јурић.

Додао је и да се кроз разговор са сваким дететом може препознати да ли је имало неки проблем, истиче да се то види кроз смех, као и кроз понашање. "За нас је једна врста победе да се о тој теми прича, стручњаци су посветили томе пажњу, као и сама држава", изјавио је Јурић. Утисак је да је већа свест људи да то јесте велики проблем друштва и то треба да решавамо, додао је.

Фондација "Тијана Јурић" организује конференцију о безбедности деце "Безбедност и одговорност", која ће бити одржана 15. септембра у Суботици.

"На конференцију долазе стручњаци по том питању, стручњаци од којих ми као организација учимо, из Осијека, из Велике Британије, али и људи из министарстава, и социјални и просветни радници моћи ће много да науче", најавио је.

На конференцији ће, поред дискусије о иницијативи за увођење казне доживотног затвора за убице деце, бити обрађена и тема нестале деце и нестанка деце. Биће доступна и тачна статистика о положају Србије када се говори о деци и смртности деце када су злостављања и отмице у питању, као и то где је Србија у односу на Европу.

"Подаци нису оптимистични, и да мора да се ради на побољшању безбедности, али нису ни најцрњи", рекао је.

Регистар несталих лица је у функцији, каже Јурић, а недавно је истакнут и бесплатан број на који ће људи којима нестану деца моћи да се јаве.

"Још увек немамо најужу сарадњу са полицијом, а о томе да ли та могућност постоји ћу разговарати са министром. Желим заједно то да урадимо, надам се да ћу добити разумевање, јер ако се полиција не укључи, нећемо моћи да радимо а да то буде корисно за све нас", изјавио је Игор Јурић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]