Хроника

Н1: Европарламентарци изнели своје предизборне жеље о „слободним, транспарентним и фер изборима“ - реалност ипак сасвим другачија. Вук Јеремић: Са европарламентарцима није било никаквих битнијих разговора о самом изборном процесу

Штампа
петак, 28. јануар 2022.

Други дан посете Београду, европски посредници у међустраначком дијалогу разговарали су са председником Србије, председницом Владе, делом ванпарламентарне опозиције и члановима Приверемег надзорниог тела за праћење медија. Док их је председник уверавао да је много урађено у циљу унапређења изборних услова, део опозиције поурчио је да се ништа није променило.

Посланица Европског парламента Тања Фајон је за власт у Србији имала једноставну поруку.

„Желим да имају сви људи могућност да бирају, да су избори слободни, транспарентни и фер“, казала је Фајон.

Жеље су једно, реалност нешто сасвим друго. Посматрана са Андрићевог венца, реалност је жељама ближа.

"Много је урађено у циљу унапређења изборних услова како би се на адекватан начин дошло до атмосфере поверења и одоговорности свих учесника на изборима", саопштено је из Председништва Србије.

Посматрана из угла опозиције, реалност са жељама нема никакве везе.

Сви су по мало разочарани, констатовао је Миодраг Гавриловић из Демократске странке.

"Велике су наде биле да се овом народу пре свега омогући да може да има праве изборе али и поред свега што је договорено власт није спремна ни ту мрвицу коју је дала да испуни", упозорио је он.

Председник Народне странке Вук Јеремић казао је да са европарламентарцима није било никавих битнијих разговора о самом изборном процесу.

"Разменили смо информације шта се десило у односу на последњи пут када смо се видели, мало смо говорили о укупним околностима у земљи", навео је он.

Представник коалиције "Морамо" Небојша Зеленовић рекао је гостима из Европског парламента није имао много шта да каже, пошто се, како је истакао, ништа није променило.

"Ја сам рекао да смо ми дали свој максимум, желећи да се ствари побољшају, да оне очигледно не могу да се побољшају, да су они људи пробали и да нису у томе успели", казао је Зеленовић.

Док део опозције признаје да нису успели, део и даље покушава да реалност прилилижи жељама. Kонстантин Самофалов из СДС-а затражио је да о приговорима не одлучују локлане, већ Републичка изборна комисија.

"Морамо да појачамо механизме контроле. Власт ће да краде на овим изборима и ту је главна борба, да се спречи крађа", поручио је он.

Kритике на рачун медија, Зекић поручује - нисмо свемогући

Главна борба, верују неки други опозиционари, води се у медијима. А о медијима, европски парламентарци разговарали су са члановима Привременог надзорног тела.

Натан Албахари из Покрета слободних грађана истакао је да у вези са кључним стварима у сфери медија, поготово што се тиче РТС-а, није урађено довољно.

Члан Привременог надзорног тела Раде Вељановски казао је да су "свесни тога да много тога у нашој земљи још није нормално и није баш како треба."

Оливера Зекић из РЕМ-а, која је такође у Привременом надзорном телу, те наводе не види као критику.

"И сам професор Вељановски је реако да ми нисмо свемогући. Ми препоручимо нешто, на медијима је да ли ће то да послушају или неће. До сада су помаци минимални", констатовала је.

Странка слободе и правде не види ни минимналне помаке. Њих на састанку са европарламентарцима није ни било.

У њиховим државама се сигурно овако не спроводе избори и изборни услови, оцењује потпредседница ССП Мариника Тепић.

"И то је био разлог зашто смо рекли хвала и довиђења", додаје она.

Пре него што кажу довиђења, европски посредници сумираће утиске на конференцији за медије. Известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик само се кратко осврно на атмосферу.

"Атмосфера је веома добра", оценио је Билчик.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]